V povsem poplavljeni Kostanjevici na Krki se je Krka sredi dneva začela počasi umikati. Krkina gladina se odtlej spušča za približno do dva centimetra na uro, do ponedeljka pa naj bi se toliko umaknila, da bodo lahko v mestu začeli s čiščenjem. Krka upada tudi na območju Šentjerneja, v obeh občinskih središčih pa v ponedeljek ne bo šolskega pouka.
Poveljnik kostanjeviške civilne zaščite Robert Zagorc je povedal, da je na kostanjeviškem otoku poplavljenih 45 hiš. Zjutraj je Zagorc za 24ur.com dejal, da je bila voda le nekaj centimetrov nižja, kot v letu 2010.
Danes popoldne so reševali predvsem tovarno kopalniškega pohištva Lipa metliške Kolpe v tamkajšnjem obrtno-industrijskem območju, ki jo je ogrožala zaledna voda iz bližnjega Krakovskega gozda. Kaže, da bodo tovarno uspeli ohraniti suho.
V civilni zaščiti pričakujejo, da se bo voda z otoka ponoči delno umaknila in bodo lahko v ponedeljek začeli s čiščenjem, pri katerem jim bo pomagalo tudi 50 vojakov, je dodal.
Za Kostanjevičane, ki prebivajo v tamkajšnjem mestnem jedru, je sicer civilna zaščita v kostanjeviški osnovni šoli pripravila zasilno namestitev, vendar pa se ni zanjo odločil nihče.
Nekateri prebivalci so ostali v svojih hišah, drugi so se umaknili k sorodnikom ali kam drugam, reševalna ekipa pa je pomagala le pri selitvi starejše ženske, ki so jo namestili v brežiški dom za ostarele, je še povedal Zagorc.
Da se Krka umika, je potrdil tudi poveljnik šentjernejske civilne zaščite Jožko Jakše, v poplavljenih vaseh pa so danes dostavljali hrano in ustekleničeno vodo, je dejal. Povsod na terenu je potekala sanacija posledic zadnjih neurij in poplav, na poplavljenih območjih pa pričakujejo, da se bo voda v ponedeljek že toliko umaknila, da bodo lahko ponekod začeli s čiščenjem, je še povedal.
Krka poplavila več mest in naselij
Krka je ponoči povzročila številne težave, saj je poplavila več mest in naselij. Gasilci, pripadniki civilne zaščite in ostale pristojne službe so bile aktivirane v naslednjih krajih: Metlika, Šentjernej, Črnomelj, Šentrupert, Mirna Peč, Dolenjske toplice, Šmarješke Toplice, Mokronog - Trebelno in Škocjan; na področju izpostave Brežice pa v Kostanjevici na Krki, Krškem, Brežicah in Sevnici.
V občini Kostanjevica na Krki sta se v naselju Orehovec sprožila dva plazova. Eden je zaprl cesto na Orehovcu, drugi pa ogroža stanovanjsko hišo. Hišo ogroža tudi plaz v Črneči vasi.
Štiri vasi odrezane od sveta
Hudo je bilo tudi v občini Šentjernej. Štiri vasi so nedostopne. To so Zameško, Hrvaški Brod, Čisti Breg in Mršeča vas, je za 24ur.com naštel Klemen Gorše, vodja novomeške izpostave centra za upravo za zaščito in reševanje. Vode bodo na tem območju še nekaj časa vztrajale, je še dejal Gorše.
Po do zdaj zbranih podatkih je bilo v občini Šentjernej zalitih 65 stanovanjskih objektov, 15 gospodarskih objektov, poplavljenih ali uničenih pa je bilo okoli 30 odsekov cest oziroma povedano drugače okoli 20 kilometrov cest je praktično neprevoznih, je povedal Gorše.
Aktivirano je bilo 10 gasilskih društev oziroma okoli 100 gasilcev. Samo na občini Šentjernej se je sprožilo 16 zemeljskih plazov, precej je zasulo eno starejšo hišo, sicer pa gre predvsem na podore na ceste. Evakuirali so šest oseb. Na vodnih zajetjih so bile težave tudi z dobavo pitne vode, prav tako je bilo nekaj težav z elektriko.
Pahor in Cerar obiskala prizadeta območja
Predsednik republike Borut Pahor je obiskal prizadeta območja v občinah Šentjernej in Kostanjevica na Krki, obiskal pa je tudi občino Krško. Škodo je glede na svoje izkušnje ocenil za tolikšno, da se bo samodejno sprožil zakon, ki vladi nalaga, da v takih primerih pomaga prizadetim območjem.
Podobno meni tudi šentjernejski župan Franc Hudoklin, Pahor pa je opozoril, da je zaradi reorganizacije na področju oskrbe hudourniških voda prišlo do nekaterih sivih območij pri odgovornosti zanje, kar dodatno zaostruje razmere ob povečanih količinah vode, zlasti v kratkem času.
Pogovor z domačini in ogled škode v Cerovem Logu. #poplave pic.twitter.com/bEiAxKfMaz
— Borut Pahor (@BorutPahor) September 14, 2014
Glede tega bo moralo na ravni države in vlade priti do odločitev, kdo in v kolikšni meri je odgovoren za čiščenje vodotokov in da ob okrepljenih padavinah ne prihaja do izrednih razmer, je poudaril.
So stvari, ki jih zaradi moči narave človek ne more obvladati, država pa je po drugi strani odgovorna, da stvari uredi, da ob izrednih razmerah zadeve ne bi bile slabše, kot so lahko, je še povedal Pahor. Predsednik republike se je sicer zahvalil vsem, ki so pomagali prizadetim v poplavah.
Po poročanju spletnega Dolenjskega lista si je popoldne razsežnosti poplav v občinah Šentjernej in Kostanjevica na Krki ogledal tudi mandatar Miro Cerar. Njegov obisk je bil neformalen, je pa ob tem povedal, da bo ena prednostnih nalog bodoče vlade prav sanacija posledic letošnjih poplav.
Gričevnato Dolenjsko prizadeli plazovi
Zaradi zemeljskih plazov so bile bolj ogrožene bolj gričevnate dolenjske občine: severni del Novega mesta, Šmarješke Toplice, Šentrupert, Mokronog-Trebelno. Na tem območju je bilo samo včeraj sproženih 82 plazov.
Ena stanovanjska hiša v Mokronogu je bila evakuirana in izpraznjena, saj jo je plaz močno ogrozil. Občina je že poskrbela za nadomestno namestitev evakuirane družine.
V naseljih Gorenje Grčevje, Dolenje Grčevje in Srednje Grčevje, občina Novo mesto, je danes dopoldne prišlo do prekinitve oskrbe s pitno vodo. Zaradi plazu so namreč potrgane cevi vodovodne napeljave. Napako popravljajo dežurni delavci Komunale Novo mesto. V primeru potrebe po vodi bodo le to dovažali z avtocisterno, so sporočili z Uprave za zaščito in reševanje.
Krško, Brežice in Sevnica: plaz zasul vozilo, številni ogrožali hiše
V občini Krško so po navedbah Uprave za zaščito in reševanje meteorne vode zalile kletne prostore 11 stanovanjskih in drugih objektov ter poplavile ceste na petih lokacijah. V nevarnosti je bila tudi prašičja farma Ihan na Pristavi. V občini Krško je v naselju Žabjek zemeljski plaz zasul osebno vozilo, v naseljih Reštanj in Mali Kamen pa ogrožal stanovanjsko hišo. Plazovi so zaprli tudi številne ceste.
V občini Brežice se je sprožilo več plazov, in sicer na cesti Boršt–Pekel, v naselju Gorenja Pirošica, cesti Vitovec–Pekel, cesti Brvi–Izvir, v Koritnem, cesti Piršenbreg–Slokno in Stankovem. Dva sta se sprožila v vinogradih v Gazicah in Piroškem vrhu. Stanovanjsko hišo pa je ogrožal zemeljski plaz v Gazicah. V občini Brežice je bilo zaradi obilnih padavin poplavljenih 13 stanovanjskih in drugih objektov. V Borštu se je pod mostom zagozdilo večje drevo, v Sobenji vasi je hudournik odnesel cesto, cesto Brežice–Bukošek je zalila voda, na cesti Velika Dolina–Koritno je pesek in mulj, na cesto v Jereslavcu je padlo drevo, na več lokacijah so postavljali protipoplavne vreče, so našteli v poročilu dogajanja.
V naseljih Gornja Pirošica, Spodnja Pirošica in Brvi bodo zaradi težav s pitno vodo zagotovili pitno vodo iz plastenk.
V občini Sevnica so se zemeljski plazovi sprožili na cesti Tržišč–Pijavice, na Vrhu pri Boštanju, v Dolenjih Jesenicah, v Zgornji Mladetičah in na Drožanjski cesti v Sevnici, v Lazah pri Boštanju
je plaz odnesel cesto, na cesti Lončarjev dol–Trnovec je odneslo bankino. Dva zemeljska plazova sta se sprožila na Malem Cirniku, v naselju Vrhek štirje plazovi ogrožajo potok, v Pokleku nad Blanco pa je plaz ogrožal stanovanjsko hišo, so navedli na Upravi za zaščito in reševanje.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.