Ustavni sodniki so sprejeli sklep v postopku za preizkus pobude Krajevne skupnosti Ankaran, Krajevne skupnosti Mirna. Sklenili so, da se sprejme pobuda za začetek postopka za oceno ustavnosti Zakona o ustanovitvi občin ter o določitvi njihovih območij. Odločili so, da se zadrži izvrševanje akta predsednika državnega zbora Pavla Gantarja ''o razpisu rednih volitev v občinske svete in redne volitve županov v delu, ki se nanaša na volitve v mestni občini Koper in v občini Trebnje. Organi Mestne občine Koper in organi Občine Trebnje v času zadržanja ohranijo mandat''.
Pobudniki so izpodbijali zakon, ker ne vsebuje določb o občini Ankaran in občini Mirna. Državni zbor je namreč sprejel oceno, da izpolnjujeta zakonske pogoje za ustanovitev občine, in razpisal referendum. Čeprav so prebivalci obeh podprli ustanovitev nove občine, občin Ankaran in Mirna še vedno ni, predvsem zaradi nasprotovanja Kopra. Ob bližajočih se lokalnih volitvah, ki bodo 10. oktobra, so pobudniki opozorili, da bi se njihove težave ob morebitnem novem mandatu koprskega in trebanjskega župana zavlekle v nadaljnja štiri leta. Morebitna poznejša uskladitev zakona sama po sebi lahko namreč učinkuje šele na prvih naslednjih rednih lokalnih volitvah.
Ustavni sodniki so ocenili, da bi z izvedbo lokalnih volitev lahko nastale nepopravljive škodljive posledice. Sprejeto pobudo bodo obravnavali absolutno prednostno.
V Kopru ogorčeni, v Ankaranu zadovoljni
V Mestni občini Koper so ogorčeni nad odločitvijo ustavnega sodišča, ki ponovno odpira vprašanje ustavnosti MO Koper. ''Z današnjim sklepom je zadržalo volitve in s tem 42.749 volilnim upravičencem v občini odreklo pravico do volitev, čeprav so se volilna opravila že začela. Ob tem smo v občini začudeni, da je v pravni državi današnja odločitev ustavnih sodnikov sploh mogoča in da odločitve državnega zbora kot najvišjega zakonodajnega organa pri nas ničesar ne pomenijo,'' so danes sporočili iz MO Koper.
Župan Boris Popovič je prepričan, da je to del zarote proti njemu, kot pravi ''županu, ki je tako moteč, da je treba uporabiti vsa sredstva, da se ga odstrani s funkcije župana in to v najkrajšem možnem času''. ''Če pa mora zaradi tega trpeti pravna država, bodo to že poskušali urediti z obsodbo na sodišču. Očitno je Boris Popovič kot napaka v sistemu in ga je treba odstraniti. Če je morda kdo še dvomil v obstoj »sistema,« je danes z odločitvijo ustavnega sodišča dobil potrditev, da ta še vedno odlično deluje,'' so zapisali v sporočilu za javnost.
Po drugi strani pa so v Ankaranu zelo zadovoljni. ''V Ankaranu smo seveda zelo zadovoljni in smo hvaležni ustavnemu sodišču, da je upoštevalo našo pobudo za presojo ustavnosti zakona o občinah in določitvi njihovih območij,'' je za 24ur.com povedal vodja Pobude za ustanovitev občine Ankaran Gregor Strmčnik.
Po njegovih besedah je ''ustavno sodišče do svoje dokončne odločitve, ali je treba občino Ankaran ustanoviti ali ne, raje zadržalo lokalne volitve za mestno občino Koper, ker bi bila škoda, če bi volili sedaj v Kopru in bi pozneje nastala občina Ankaran, večja, kot bo sedaj, če nekaj mesecev pač počakamo do dokončne odločitve''.
Na odločitev se je odzval tudi odvetnik Janez Starman, sicer kandidat za župana Kopra, ki ga podpirajo LDS, SD, Oljka in Zares. ''Na odločitev sodišča gledam na eni strani kot pravnik, na drugi kot občan Mestne občine Koper. V prvem primeru lahko povem le to, da je potrebno zavezujoče odločitve slehernega sodišča spoštovati. Ustavno sodišče vsebinsko sicer še ni odločilo, je pa iz obrazložitve razvidno, da je sledilo na referendumu potrjeni demokratični volji Ankarančanov. Seveda zadeva še ni zaključena, saj govorimo šele o fazi zadržanja. Kot občan pa po drugi strani obžalujem, da je do takega stanja prišlo,'' je zapisal v izjavi za javnost.
V kolikor pa bo do ustanovitve občine Ankaran prišlo, Starman meni, da je to zanesljivo predvsem posledica ''popolnega nerazumevanja lokalne samouprave in monopolnega razmišljanja sedanjega vodstva Mestne občine Koper, ki ljudi deli in izključuje''.
'Čudno, tako kot je vse čudno v zadnjih letih v naši državi'
Župan občine Trebnje Alojzij Kastelic pravi, da je odločitev sodišča čudna. Po eni strani je vesel, ker se ljudem daje neko upanje, da se bo upoštevala njihova referendumska volja, po drugi pa je odločitev problematična, saj smo tik pred lokalnimi volitvami in da je pomembno tudi upoštevanje volilne pravice. Pravi, da postopki za volitve že tečejo, da je tudi sam že zbral podpise in da je pričakoval, da se bodo volitve odvile po normalnem toku.
"Do odločitve bi moralo priti znatno prej in na mestu, kjer je prostor za odločanje o takih zadevah,“ pravi Kastelic in dodaja, da se tu vidi, da politika v parlamentu ni bila zdrava.
Tudi občinski odbor NSi Trebnje je s prstom pokazal na poslance, za katere pravi, da bi morali prevzeti odgovornost. "Po izglasovanem vetu državnega sveta državni zbor ni zmogel toliko modrosti, da bi podprl plebiscitarno voljo krajanov Mirne,“ menijo.
'Krivda je na državnem zboru'
Dušan Skerbiš, koordinator odborov za ustanovitev Občine Mirna, pravi, da je ustavno sodišče sledilo temu, da smo še vedno pravna država. "Verjamemo, da bodo tudi drugi postopki stekli v skladu z ustavo in zakonodajo," je dejal Skerbiš in dodal, da krivdo nosi državni zbor, ki ni sledil ustavi in zakonodaji. "V drugem primeru bi bili pač prikrajšani volivci, ki so se pač odločili za samostojno občino. Državni zbor ni naredil tistega, kar bi moral," pravi Skerbiš.
Tudi predsednica sveta KS Mirna Barica Kraljevski pravi, da je takšna odločitev v prid njihove t. i. občine v nastajanju. "To je seveda za nas veliko veselje in hkrati upanje, da bo tisto, o čemer smo sanjali in za kar smo glasovali na referendumu, tudi uresničeno," je dejala. Pravi, da so "vroče upali", da bo do takšne odločitve prišlo še pred volitvami. Zdaj bodo čakali, da bo vse skupaj uresničeno, saj je bilo že preveč upanj. Dokler ne bodo imeli nekaj oprejemljivega v rokah, se torej še ne bodo začeli pripravljati na morebitne volitve v samostojni Mirni.
'Neupravičeno podaljševanje mandata sedanjim oblastem'
V SLS pa so ogorčeni nad zapoznelostjo, s katero je ustavno sodišče danes, samo en teden pred začetkom uradne volilne kampanje za lokalne volitve, sprejelo ta sklep. ''Nezaslišano je, da ustavno sodišče o pobudah krajevnih skupnosti Ankaran in Mirna za začetek postopka za oceno ustavnosti Zakona o ustanovitvi občin ter o določitvi njihovih območij ni razpravljalo že prej, čeprav so sodniki vedeli, da bodo lokalne volitve letos jeseni in tudi približen datum oziroma mesec volitev se je že vedel,'' je ogorčena Olga Franca, podpredsednica SLS in kandidatka za županjo MO Koper.
''Ne samo, da to pomeni, da sodišče s tem ustavlja volilne postopke, ki so v obeh občinah že začeli teči, to pomeni tudi neupravičeno podaljševanje mandata sedanjim občinskim oblastem, pa tudi pravzaprav mrtvi tek za občini – ko se bodo ostale občine pripravljale za volitve, bodo volivci dveh, in samo dveh občin v Sloveniji, živčno čakali na svoje volitve in svojo volilno kampanjo ter to pravzaprav za vse, tako za občane teh dveh občin kot tudi za obe občinski upravi, pomeni tek v prazno,'' je prepričana Franca.
V občinskem odboru SLS Trebnje pa pozdravljajo odločitev ustavnega sodišča. ''Obe krajevni skupnosti imata pravico do ustanovitve svoje občine, ki pa jima jo je DZ že večkrat oporekal in onemogočal njun nastanek,'' so zapisali v sporočilu za javnost.
''V SLS smo se vseskozi zavzemali za ustanovitev tako občine Mirna kot Ankaran, a nas je vladna večina večkrat preglasovala. To je še toliko bolj oporečno, ker so predlagatelji obeh občin iz vladnih strank. Nas pa zadržanje skrbi, ker smo v občinskih odborih že začeli z volilnimi pripravami, kar za seboj prinese stroške volilne kampanje in časa, ki smo ga vložili. Zato upam, da bo Ustavno sodišče RS razsodilo v najkrajšem možnem času,'' je dejal predsednik občinskega odbora SLS Trebnje Matjaž Glavan.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.