Most čez Mežo na Prevaljah so odprli minister za obrambo Marjan Šarec, pooblaščeni veleposlanik Nemčije Adrian Pollmann, predsednica Zvezne agencije za tehnično pomoč Sabine Lackner, župan Občine Prevalje Matic Tasič ter generalni direktor uprave za zaščito in reševanje Leon Behin.
"Dragi krajani, ne znam si predstavljati, kaj vse ste doživljali v zadnjih dneh. Danes odprtje prvega mostu tukaj pomeni ne le, da gradimo mostove med kraji, ampak tudi med ljudmi," je ob tehničnem prevzemu povedal Šarec.
Kot pravijo v občini Komenda, Civilna zaščita tam ne bo več organizirala dela prostovoljcev in hrane. "Na tem mestu bi se vam v imenu vseh občanov in občank Komende iz srca še enkrat iskreno zahvalili, da ste nam priskočili na pomoč in kakorkoli darovali svoj čas, energijo, delo, sredstva ter pomoč!" so zapisali na občini.
Dodali so, da lahko osebe s Štabom civilne zaščite v stik stopijo prek elektronske pošte (obcina@komenda.si) ali po telefonu (01 724 74 00).
Voka Snaga s poplavljenih območij odstranila 840 ton kosovnih odpadkov
Javno podjetje Voka Snaga je s poplavljenih območij na območju Ljubljane, Medvod, Cerkelj na Gorenjskem, Dobrove, Polhovega Gradca in Dola pri Ljubljani odstranilo 840 ton kosovnih odpadkov. V zadnjih dneh pa so samo z območja Sneberij odstranili še 530 ton gradbenih odpadkov, so predstavili na novinarski konferenci Mestne občine Ljubljana.
V občinah Mozirje in Nazarje očistili večino poplavljenih objektov
V občinah Mozirje in Nazarje so s pomočjo številnih prostovoljcev v zadnjih dneh očistili večino poplavljenih objektov in opravili najbolj nujna dela, zdaj sledi sanacija, ki pa bo trajala dlje. V občini Braslovče se trenutno osredotočajo na odvažanje odpadkov, ki jih je zelo veliko, saj je bilo poplavljenih več kot 250 stanovanjskih objektov.
"Imeli smo ogromno pomoči prostovoljcev in zato smo veliko že postorili. Sanacijski ukrepi, kot so čiščenje vodotokov in obnova cest, nas seveda še čakajo, a osnovne stvari, kot je odstranjevanje odpadkov iz poplavljenih objektov in čiščenje mulja, smo opravili, bolj ali manj vse je v grobem počiščeno," je povedal župan občine Nazarje Matej Pečovnik.
V Zgornji Savinjski dolini še vedno težava ceste, iščejo rešitve za družine brez strehe nad glavo
"Še zmeraj vzpostavljamo cestne povezave med posameznimi naselji in kmetijami. Ker so Luče trenutno zelo težko dostopne, delamo z mehanizacijo, ki jo pač imamo na voljo," je danes povedal župan Klavdij Strmčnik.
Oskrba z elektriko je po njegovih besedah vzpostavljena povsod po občini, ponekod sicer še vedno prek agregatov. Tudi vodooskrba je zagotovljena, je pa še vedno priporočeno prekuhavanje vode iz javnega vodovodnega omrežja.
Tiste, ki niso imeli druge možnosti začasnega zatočišča, so naselili v turistične objekte. Obisk turistov v teh krajih je še vedno odsvetovan. "Z županjo sosednje občine Solčava Katarino Prelesnik sva izdala odredbo o zaprtju turističnih nastanitvenih kapacitet za čas aktivacije načrta za zaščito in reševanje v primeru poplav, ker res ni primerno, da bi zdaj vabili k nam turiste. Infrastruktura je tako uničena, da se z običajnim avtom težko prevažaš med naselji," je povedal Strmčnik.
Najbolj nestrpno pričakujejo ponovno vzpostavitev glavne cestne povezave Ljubno ob Savinji–Luče, ki vodi potem naprej še v Solčavo. "Danes je predviden sestanek na terenu, da se potrdi projektna rešitev za novo škarpo, da se potem lahko začne čim prej graditi. Ta povezava je za nas ključnega pomena, ker po njej potekajo vse dnevne migracije," je dejal. Po njegovih besedah bodo zgradili zaščitni zid med reko Savinjo in cesto nad naseljem Struge proti Lučam, kjer so poplave odnesle okoli 120 metrov ceste.
S Češke prispeli trije montažni mostovi
Vlada je medtem na spletni strani o pomoči tujih državah v ujmi prizadeti Sloveniji navedla, da so s Češke preko mehanizma EU na področju civilne zaščite prispeli trije montažni mostovi, ki jih bodo postavili v Črni na Koroškem in Lučah.
Večina objektov, ki so bili poplavljeni, je bilo v zadnjih dneh, tudi ob pomoči številnih prostovoljcev, očiščenih naplavin, ob pomoči vojske so tudi že začeli z razkuževanjem. Po besedah župana Luč se bo treba posvetiti še čiščenju naplavin in plazov s kmetijskih površin in manjših cest. Slednje je pomembno tudi zaradi izvajanja šolskih prevozov, saj se bo kmalu začela šola.
Župan podpira idejo, da bi se šola letos začela nekaj dni kasneje
Strmčnik podpira idejo, da bi se novo šolsko leto na prizadetih območjih začelo nekaj dni kasneje kot običajno. "To ne bi bilo slabo, saj je pri nas večina učencev vozačev in naše ceste so trenutno res slabe," je dejal.
Nekateri šolski objekti zdaj služijo tudi za štabe civilne zaščite ali skladišča zbrane humanitarne pomoči. V Gornjem Gradu so narasle vode tudi poplavile del šolskih prostorov, a jih bodo po besedah tamkajšnjega župana Antona Špeha do 1. septembra očistili.
V Občini Ljubno ob Savinji se po besedah župana Franja Naraločnika trenutno ukvarjajo predvsem z odstranjevanjem odpadkov, ki so bili zbrani na poplavljenih območjih in jih zdaj pospešeno odvažajo, da ne bi predstavljali tveganja za zdravje in okolje. V omenjeni občini je še vedno neprevoznih več lokalnih cest, ki jih zdaj zasilno popravljajo, da omogočijo normalno oskrbo prebivalcev, nekaj težav je še vedno tudi na vodovodnem omrežju.
Trenutno imajo razseljenih še 13 družin, ostale so se lahko vrnile na svoje domove. Za razseljene družine so našli začasna zatočišča, kot eno od možnih trajnih rešitev zanje pa je Naraločnik omenil možnost, da se jim ponudi prazne hiše, ki bi jim jih občina pomagala obnoviti.
Število prostovoljcev omejili tudi v Gornjem Gradu
V Gornjem Gradu, kjer je reka Dreta poškodovala vse lokalne mostove, pospešeno čistijo strugo Drete, da bi preprečili poplave ob morebitnih novih nalivih. "Število prostovoljcev smo omejili, saj potrebujemo predvsem gradbene stroje," je povedal župan Špeh.
Tudi v tej občini danes odvažajo velike količine odpadkov, ki so jih zbrali v preteklih dneh, in sanirajo še zaprte lokalne ceste. Popis škode po poplavah se šele začenja, po trenutnih podatkih pa je bilo v ujmi v tej občini uničenih okoli sto stanovanjskih hiš. Večina družin, ki je morala zapustiti svoje domove, se je zatekla k sorodnikom, eno družino so naselili v občinsko stanovanje. Priporočilo za prekuhavanje vode so odpravili, ker so analize pokazale, da voda ni oporečna.
V Mežici zaradi ujme razseljenih 14 oseb, vojaki v prostorih šole do 24. avgusta
V Mežici je zaradi posledic ujme razseljenih 14 oseb, ki jim je svoji stanovanji ponudila tudi občina. Občani morajo vodo za pitje še vedno prekuhavati, medtem ko plina še nekaj časa ne bo. "Govorimo o mesecih," je danes na izredni seji občinskega sveta dejal župan Mark Maze. Vojaki, ki so nastanjeni v prostorih šole, bodo tam do 24. avgusta.
Prvih 100 milijonov iz solidarnostnega sklada predvidoma do konca oktobra
Slovenija lahko prvih 100 milijonov evrov iz solidarnostnega sklada EU za pomoč po poplavah pričakuje do konca oktobra. S temi sredstvi bo mogoče financirati odpravo škode predvsem na javni infrastrukturi, rok za porabo bo 18 mesecev, je danes povedal minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek. Iščejo se tudi drugi viri.
Kot je ob nedavnem obisku v Sloveniji povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, lahko Slovenija iz solidarnostnega sklada EU pričakuje 400 milijonov evrov, od tega 100 milijonov evrov že letos, 300 milijonov evrov pa prihodnje leto.
Izvedbo postopkov za pridobitev sredstev iz solidarnostnega sklada je vlada zaupala ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj. Vlogo za pomoč je treba oddati v 12 tednih od nastanka škode, časa je torej samo še 11 tednov, je danes v izjavi za medije povedal Jevšek. "Časovnica je zelo napeta," je dodal.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.