Besede predsednika vlade Roberta Goloba, da kot nujno ocenjuje le zdravstveno reformo, pri vseh ostalih, vključno z davčno, pa da so šli morda predaleč, in kritika, da je ekipa ministrstva za finance s Klemnom Boštjančičem na čelu davčno reformo komunicirala slabo in narobe, so namreč med koalicijskimi partnerji v začetku tedna povzročile nemalo razburjenja.
V koaliciji sicer zdaj poskušajo ohladiti glave in poudarjajo, da ostajajo enotni, njihova ključna prioriteta pa da ostaja reforma slovenskega zdravstvenega sistema. "Pričakujemo, da reforme bodo, da bo vlada vsem izhodiščem, ki smo jih zavzeli že na koalicijskih vrhih, sledila in bomo v največji možni meri reforme opravili," danes poudarjajo v SD, kjer je bilo po neuradnih informacijah v zadnjih dneh zaznati precej nezadovoljstva, z uradnimi odzivi pa so bili do sedaj skopi, saj da morajo najprej opraviti pogovore znotraj stranke.
"Vseh nas je lahko strah reform, ampak te so potrebne, da pride do izboljšanja življenja ljudi. To je dejstvo, tu bo treba vztrajati in nadaljevati," pa je na današnji novinarski konferenci dejala poslanka in podpredsednica SD Meira Hot.

Levica: Koalicija mora nadaljevati pripravo reform
Tudi v Levici poudarjajo, da mora koalicija nadaljevati pripravo reform. V tem tednu so tako že ocenili, da je treba vztrajati pri predstavljenih izhodiščih davčne reforme, koordinator Levice Luka Mesec pa je ob robu rednih tedenskih koalicijskih usklajevanj v četrtek zatrdil, da razpok v koaliciji ni.
Je pa Hotova danes ocenila, da bo aktualno dogajanje terjalo tudi nadaljnje pogovore v koaliciji. "Davčna reforma je nujna, morda se je nerodno komuniciralo, to se je tudi v tem tednu že večkrat poudarilo. Glede tega so se kar vse tri koalicijske stranke strinjale, v naslednjih dneh pa pričakujemo določene pogovore," je še dejala Hotova.
Ob novinarskem vprašanju, ali se odnosi med SD in Gibanjem Svoboda zaostrujejo in se obetajo prestopi poslancev Gibanja Svoboda v vrste SD, pa je Hotova danes zatrdila, da gre za "natolcevanja, igrice in metanje peska v oči". "Upam, da to ne prihaja iz vrst Gibanja Svoboda, iz naših vrst nedvomno ni prišlo, ker takšnih dogovorov nihče izmed nas sploh ni opravljal," je dejala podpredsednica SD.
Tudi v Gibanju Svoboda zatrjujejo, da njihova poslanska skupina deluje enotno, celotna ministrska ekipa pa da uživa njihovo zaupanje. Tako v največji vladni stranki zavračajo namigovanja, da se po slabem letu mandata aktualne vlade obeta rekonstrukcija ministrske ekipe.
Bo pa po napovedih premier Golob po preteku prvega leta mandata, ki ga bo vlada zabeležila čez dva meseca, opravil oceno dela vsakega ministra, saj da je samorefleksija normalna za delovanje vsake vlade. Generalna sekretarka stranke Vesna Vuković je ob tem poudarila še, da je nastopil čas za konstruktivno sodelovanje in čas, da levosredinske vlade prenehajo netiti notranje spore same sebi.
V NSi zahtevajo predstavitev osnutka napovedane vladne davčne reforme
V NSi so medtem bolj ostri. Zahtevajo javno predstavitev osnutka napovedane vladne davčne reforme, saj, kot opozarjajo, predstavniki vlade o njeni vsebini dajejo neskladne in celo nasprotujoče si informacije. Stabilno davčno okolje je po besedah poslanca te opozicijske stranke Janeza Žaklja ključno za normalno in dobro poslovanje podjetij in gospodarstva.

"Mineva 18. dan od napovedane davčne reforme, pa je vlada še vedno ni predstavila javnosti," je izpostavil poslanec NSi Žakelj. Predsednik vlade in ostali vladni predstavniki so, kot je dodal, v zvezi z davčno reformo napovedali široko javno razpravo, "ki pa je nemogoča, dokler v rokah nimamo njenega okvira".
"Ljudje še danes ne vemo, ali nas čakajo nižji ali višji davki, ali bodo naše plače bolj ali manj obremenjene, ali nas čaka dodaten davek na nepremičnine oziroma katero premoženje bo vlada bolj obdavčila," je nanizal.
Stranka ocenjuje, da se je vlada priprave davčne reforme lotila na nestrokoven, neprimeren in neprofesionalen način, je še povedal Žakelj in dodal, da je NSi zaradi negotovosti vložila zahtevo za sklic seje parlamentarne komisije za nadzor javnih financ. "Vlada je državljane in podjetja dolžna seznaniti s tem, kakšno davčno reformo načrtuje," je utemeljil zahtevo.
Vlada je spremembe napovedala na dveh področjih
Kot je spomnil, je vlada napovedala spremembe na dveh področjih, in sicer spremembo dohodninske zakonodaje, ki naj bi stopila v veljavo prihodnje leto, in spremembo zakonodaje na področju davka na premoženje, ki naj bi v veljavo stopila leta 2025. "Jasno je, da letošnje leto ne bo leto reform, ampak leto časovnic, stresnih testov in praznih obljub," je dejal Žakelj.
V NSi od vlade zahtevajo, naj nemudoma predloži osnutek predloga, natančen finančni okvir in izračune napovedane reforme. "Naj pojasni način, kako se bo izvedla obremenitev plač in naj jasno predstavi način in obseg obremenitve premoženja državljanov in podjetij," je dodal.
Po mnenju NSi morajo biti sicer cilj davčne reforme nižji davki. "Pri reformi je za NSi ključno, da se razbremeni delo, ljudem mora od dela ostati več. Posebno pozornost moramo nameniti krepitvi srednjega sloja, saj dober položaj srednjega sloja pomeni blaginjo za družbo," je dejal Žakelj.
Prav tako stavijo na razvojno kapico, saj da je za razvojni preboj Slovenije ključno, da zadržimo najsposobnejši razvojni kader.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.