Po pojasnilih Tomaža Petroviča je treba po odločbah Inšpektorata RS za okolje in prostor (IRSOP) odprto nadstrešnico v enem letu odstraniti in v njej takoj prenehati opravljati dejavnost. Za prizidek k njej pa Kemis nima uporabnega dovoljenja, zato zanj prav tako velja prepoved opravljanja dejavnosti.
Novi dve delni odločbi je inšpektorat izdal, potem ko je že oktobra lani presodil, da je črna gradnja podzemni rezervoar za požarno vodo.
Direktor Kemisa Boštjan Šimenc je povedal, da odločbe gradbene inšpekcije, ki je pred kratkim zaključila ponovljen ugotovitveni postopek v zvezi z vprašanjem, ali so po velikem požaru leta 2017 obnovljeni objekti črna gradnja, še niso prejeli. Daniel Cukjati, župan vrhniške občine, ki je bila prav tako stranka v postopku, pa je povedal, da še čaka na poročilo odvetnika.
V Kemisu so v okviru sanacije po požaru maja 2017 med drugim izvedli celovito nadgradnjo požarnega sistema, v okviru katere so med drugim celotno skladišče odpadkov pokrili z avtomatsko gasilno napravo na težko peno. Po požaru sanirani objekt obsega odprto nadstrešnico, kjer se hranijo odpadki, prizidek k njej ter kot del novega avtomatskega gasilnega sistema na novo zgrajeni podzemni betonski rezervoar za požarno vodo z nadzemnim kontejnerjem.
Že avgusta lani je sicer gradbena inšpekcija ugotovila, da bi za gradnjo rezervoarja za požarno vodo Kemis potreboval gradbeno dovoljenje, ki pa ga ni pridobil. Zato je sklenila, da so vsi trije omenjeni objekti reciklažnega centra, ki so bili obnovljeni po požaru, črna gradnja, in Kemisu takrat naložila odstranitev. Prav tako je moralo podjetje prenehati opravljati dejavnost v spornih objektih.
Po Kemisovi pritožbi je ministrstvo za okolje in prostor septembra odločbo inšpektorata odpravilo in mu zadevo vrnilo v ponovni postopek. Oktobra je inšpektorat izdal novo delno odločbo, s katero je ponovno ugotovil, da je podzemni rezervoar črna gradnja, zato ga mora Kemis odstraniti do 15. aprila. Postopek v primeru drugih dveh objektov pa je tekel naprej in se zaključil pred kratkim.
Kemisu izklopili elektriko in vodo
Inšpektorat je zaradi dejstva, da je podzemni rezervoar črna gradnja, že naložil odklop vode in elektrike za ta objekt. V sredo je Elektro Ljubljana Kemisu odklopil elektriko na celotnem kompleksu, danes pa po poročanju Radia Slovenija podjetje znova razpolaga z elektriko na vseh objektih, razen na rezervoarju. Inšpektorat pa je od komunale Vrhnika zahteval tudi, da Kemisu v roku desetih dni odklopi vodo.
V podjetju so poteze inšpektorata označili za povsem nerazumne. "Včeraj ob 14.11 so nam brez kakršnegakoli vnaprejšnjega opozorila ali vročene odločbe izklopili tudi elektriko. Kljub temu da je bilo treba elektriko izklopiti zgolj na manjšem delu celotnega kompleksa, kjer niso skladiščeni nevarni odpadki, so jo izklopili na celotnem kompleksu, in sicer tudi v delu, kjer skladiščimo nevarne odpadke, in to 10 dni pred rokom za izvršitev odločbe," so v javnem pismu, ki so ga naslovili na ministrstvo za okolje in prostor, zapisali v Kemisu.
Skladiščijo več kot 500 ton nevarnih odpadkov
"V našem skladišču trenutno skladiščimo in pripravljamo na odvoz 800 ton odpadkov. Približno 70 % teh odpadkov je nevarnih. Brez elektrike in vode teh odpadkov iz Kemisa ne moremo odstraniti in je njihova usoda v posledici odločitve IRSOP negotova," so ogorčeni v Kemisu.
Hkrati so na ministrstvo za okolje in prostor naslovili vprašanje: "Kako boste pojasnili delovanje svojega organa, če pride do samovžiga ali do zametka požara nevarnih odpadkov v Kemisu?" Poudarili so, da "bo Slovenija ostala brez pomembnega objekta za ravnanje z odpadki, ki skrbi za varno odstranitev več kot četrtine slovenskih nevarnih odpadkov", in dodali, da Kemis brez vode in elektrike ne more zagotavljati obratovanja varnostnih sistemov in torej tudi ne poslovati.
Opozorili so tudi, da se lahko zgodi "nenadzorovan vpliv nevarnih odpadkov na okolje, ki se bodo spet začela kopičiti na dvoriščih slovenskih podjetjih in drugih institucij".
V javnem pismu so zapisali še, da so postopek pridobivanja gradbenega dovoljenja začeli že septembra 2019. "Šele konec februarja je Vlada RS sploh odločila, da mora o izdaji gradbenega dovoljenja odločati Upravna enota Vrhnika. Potrebovali ste torej pol leta, da ste odločili o pristojnem organu za izdajo gradbenega dovoljenja. Res je odločitev sprejela Vlada RS, vi kot pristojno ministrstvo pa ste v teh procesih formalno sodelovali. Zato zadnjih dveh aktivnosti Inšpektorata RS za okolje in prostor ne moremo razumeti drugače kot dejanje, uperjeno proti okolju, zdravju ljudi, slovenskemu gospodarstvu in novi vladi, ki bo za vami prevzela pogorišče, ki ste ga ustvarili," so še prepričani v Kemisu.
Ministrstvo za okolje in prostor bo v situaciji s Kemisom, ki zaradi odločbe inšpekcije in izklopa elektrike ne more poskrbeti za nevarne odpadke, v okviru zakonskih možnosti zagotavljalo varovanje okolja, je zatrdil minister, ki opravlja tekoče posle, Simon Zajc. Kakšne so te možnosti, ni pojasnil, poudaril pa je nujo po domači obdelavi odpadkov.
Zajc: V situaciji s Kemisom bomo v okviru zakonskih možnosti zagotavljali varovanje okolja
Ministrstvo za okolje in prostor bo v situaciji s Kemisom, ki zaradi odločbe inšpekcije in izklopa elektrike ne more poskrbeti za nevarne odpadke, v okviru zakonskih možnosti zagotavljalo varovanje okolja, je zatrdil minister, ki opravlja tekoče posle, Simon Zajc. Kakšne so te možnosti, ni pojasnil, poudaril pa je nujo po domači obdelavi odpadkov. Inšpektorji, tako gradbeni kot tudi ostali, lahko delujejo samo v skladu z zakonodajo in tudi tokrat ne more biti drugače, je dejal. Dodal je, da je zakonodaja v takih primerih jasna, in če je objekt črna gradnja, so ukrepi predpisani.
Elektro Ljubljana: Zgolj izvršujemo odločbo inšpektorata
V Elektru Ljubljana so za STA pojasnili, da so odločbo inšpektorata za okolje in prostor prejeli v ponedeljek, naložen pa jim je bil odklop nelegalnega objekta C oz. bazena z vodo za gašenje. Ob odklopu so v sredo Kemis s tem tudi seznanili in jim pokazali odločbo.
"Niti inšpekcijska odločba niti veljavna zakonodaja nam ne nalagata, da moramo v primeru izvrševanja odločbe inšpekcijskega zavezanca vnaprej opozoriti ali da moramo odločbo izvesti zadnji dan dovoljenega roka," so ob tem poudarili v družbi.
Pojasnili so tudi, da so distribucijska podjetja zgolj izvrševalec odločbe inšpektorata in v nobenem primeru niso pristojna presojati utemeljenosti ali smotrnosti odločitve. Glede očitkov, da so bili dolžni elektriko izklopiti zgolj na manjšem delu kompleksa, pa so v Elektru Ljubljana pojasnili, da objekt C nima svojega merilnega mesta, svojih varovalk in svojega števca, zato so odklop pravilno izvršili na edini mogoč način, torej z odklopom edinega merilnega mesta, iz katerega se napajajo vsi objekti.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.