V Kemisu so v odzivu pozdravili končno poročilo skupine za usklajevanje ukrepov po majskem požaru, obenem pa obžalujejo, da je dolgo vmesno obdobje omogočilo zlonamernežem, "da so izkoristili upravičene strahove prebivalcev ter s širjenjem neresnic, polresnic in ugibanj škodili ne le Kemisu ampak tudi zavedenemu lokalnemu prebivalstvu".
"Glas razuma je bil v tem obdobju preslišan," so v današnjem sporočilu za javnost zapisali v vrhniškem podjetju in izpostavili ugotovitve iz poročila, da požar ni pustil dolgotrajnih okoljskih posledic, razen v potoku Tojnica.
"Upamo, da bodo občani tudi sami ustrezno prepoznali, da so posamezniki in samooklicani strokovnjaki izkoristili dano situacijo in ji neodgovorno pripisovali katastrofalne posledice ter s tem vnašali paniko med lokalno prebivalstvo," so navedli.
Ponovno so zagotovili, da bo Kemis pokril vse stroške sanacije Tojnice in drugih morebitnih posledic. Ob tem upajo, da bo sanacijski načrt, ki so ga predlagali, čim prej potrjen, da se čim prej lotijo sanacije.
Obenem so odgovorili na nekatere očitke. Med drugim so tako zavrnili navedbe, da naj ne bi imeli natančne evidence prejetih nevarnih odpadkov. V skladu s predpisi imajo namreč evidence nevarnih podatkov po skupinah, podrobne kemične analize vseh sprejetih odpadkov pa bi bile popolnoma nepotrebne.
"Vedeti, ali je sprejet pesticid na primer Atrazin ali kateri drugi, v postopku odstranjevanja nevarnih odpadkov ni pomemben podatek," so zatrdili. Kot so navedli, mora Kemis spremljati tip sprejetega nevarnega odpadka (številko odpadka) in njegove glavne lastnosti (vsebnost vode, kalorična vrednost...) ter podatke o sestavi (vsebnost halogenov, težkih kovin...), ki so pomembni za sežigalnico. Tako ima natančne podatke o vrstah in količinah sprejetih ter kasneje oddanih nevarnih odpadkov. Za določene skupine odpadkov, kot so herbicidi in zdravila, pa se podatki o sestavi ne spremljajo, ker je spekter sestav prevelik in sežigalnice poznajo te skupine odpadkov, so navedli.
Glede očitkov, da Kemis ni poskrbel za varnostne kopije podatkov, pojasnjujejo, da je bila soba, na kateri so na strežniku hranili varnostno kopijo, sicer požarno varna, a dimenzionirana na do dve uri trajajoč požar, majski požar v Kemisu pa je trajal še enkrat toliko. So pa v nekaj dneh uspeli podatke rekonstruirati s pomočjo evidenc državnega informacijskega sistema in podatkov, ki so jih pridobili od poslovnih partnerjev.
Ob tem so napovedali, da bo količina odpadkov, ki je zgorela, znana v tem mesecu.
Obljubili so sodelovanje z vrhniško občino
V Kemisu upajo, da bo poročilo medresorske delovne skupine omogočilo trezno razpravo o prihodnosti. "Zavedamo se, da so mnogi posamezniki vložili mnogo svojega osebnega kapitala v projekt izselitve Kemisa iz Vrhnike. Jasno nam je, da bodo zdaj težko priznali, da so njihovi argumenti na trhlih nogah," so navedli in opozorili na njihov slogan "Ni nam vseeno". "Kemis bo še naprej odgovoren ne le na slovenskem ampak tudi na lokalnem nivoju. Pripravljeni smo na še tesnejše sodelovanje z lokalno skupnostjo," so zagotovili.
Obljubili so tudi, da bodo z občino sodelovali in iskali rešitve, ki bodo pomagale znižati vplive onesnaženosti, ki so posledice delovanja industrije pred nastankom Kemisa. "Tu se moramo vsi zavedati, da je bila pred 40 ali 50 leti praksa, da so se tudi nevarni odpadki zakopavali v opuščene glinokope, kar je primer tudi na območju Tojnice in tudi zato je Kemis pristal na degradiranem področju," so ob tem dodali.
V vrhniškem podjetju za predelavo kemičnih odpadkov je zagorelo 15. maja. Dobrih 456 ton odpadkov je zgorelo oz. jih je ogenj oplazil. Za usklajevanje ukrepov po požaru je vlada imenovala medresorsko delovno skupino, ki je svoje končno poročilo objavila v ponedeljek. Čeprav analize ne kažejo na dolgotrajne posledice, pa je vrhniški župan Stojan Jakin napovedal, da bo občina zagotovila sredstva za vzporedne analize, da ovržejo dvome v omenjene rezultate, vztrajajo pa tudi pri selitvi Kemisa.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.