Podatki o zalogah odpadkov v Kemisu na dan požara
"Nekatere od teh je ogenj le oplazil. Objavljamo jih z namenom, da zainteresirane seznanimo tudi s tem, katerih odpadkov ogenj ni zajel. Za oceno o tem, kateri odpadki, med tistimi, ki jih je zajel ogenj, so zgoreli, pa bomo potrebovali še nekaj časa," pravijo v Kemisu.
V Kemisu je bila med drugim tona pesticidov, 55 ton organskih topil, pralnih tekočin in matične lužnice, 51 ton motornih olj
Kot je razvidno iz podatkov, so imeli v Kemisu med drugim skladiščeno eno tono pesticidov. V skladišču so imeli tudi 55 ton organskih topil, pralnih tekočin in matične lužnice, 51 ton motornih olj, 12,5 ton barv, tiskarskih barv, lepil in smol, ki vsebujejo nevarne snovi, 10 ton različnih nevarnih odpadkov ter prav toliko absorbentov ter 1,6 tone laboratorijskih kemikalij, ki sestojijo iz nevarnih snovi ali jih vsebujejo. Med snovmi, ki jih je zajel ogenj, je bilo tudi 29 ton mulja iz naprav za ločevanje olja in vode, več kot 60 ton drugih odpadnih muljev, 29 ton z oljem onesnažene vode iz naprav za ločevanje olja in vode ter eno tono odpadnih tiskarskih tonerjev.
Od leta 2011 do 2015 inšpekcija opravila sedem rednih pregledov, nepravilnosti niso ugotovili
Na ministrstvu za okolje in prostor pa so pojasnili, da so v Kemisu od leta 2011 do leta 2015 opravili sedem rednih inšpekcijskih pregledov, zadnjega konec leta 2015. Pregledovali so področje ravnanja z odpadki in opravili nadzor predvsem emisij snovi v vode in zrak ter obremenjevanja okolja s hrupom. V teh nadzorih nikoli niso ugotovili nepravilnosti, navajajo na ministrstvu.
Minuli petek pa je okoljska inšpekcija v Kemisu opravila izredni inšpekcijski pregled. Kot pojasnjujejo, ugotovitveni postopek še ni zaključen, zato ga ne morejo komentirati. Inšpektorat med drugim preverja, s kolikšnimi količinami nevarnih odpadkov je Kemis dejansko upravljal in jih skladiščil - torej skladnost dovoljenih količin z dejanskimi.
Kot napovedujejo, bodo v primeru ugotovljenih kršitev inšpekcijske službe ustrezno ukrepale. Nadzirale pa bodo tudi sanacijo in bdele nad tem, da se bo z odpadki ravnalo skladno s predpisi.
Stanje v Tojnici se izboljšuje, a vrednosti atrazina ostajajo izjemno visoke
Prvi rezultati najnovejše analize vode v potoku Tojnica, v katerega je ob nedavnem požaru v podjetju Kemis izteklo precej oljne gošče in kemikalij iz podjetja, kažejo na rahlo izboljšanje stanja. A potok pri Kemisu ostaja rjav, na njem plavajo oljni madeži, prisoten je tudi še vonj po kemikalijah, so v povzetku ugotovitev navedli na Arsu.
Vzorce tokratne analize so strokovnjaki Agencije RS za okolje (Arso) in Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano jemali v ponedeljek. Danes objavljeni preliminarni rezultati analiz kažejo, da je potok Tojnica v Sinji Gorici pri gasilskem domu še čist, nižje pri tovarni Kemis in pred izlivom v Ljubljanico pa je onesnažen.
Voda v Tojnici je bila v ponedeljek na območju Kemisa in pred izlivom v Ljubljanico "rjava, na površini so bili še vidni oljni madeži, prisoten je bil vonj po kemikalijah". Na območju tovarne Kemis pa so v vodi že opazili manjše ribe. Na obeh mestih so izmerili nekoliko nižjo vsebnost kisika kot na merilnem mestu pred gasilskim domom.
Splošni fizikalno-kemijski parametri (kemijska potreba po kisiku, amonij, nitrit in fluorid) še kažejo nekoliko višje koncentracije v primerjavi z vrednostmi pri gasilskem domu. V primerjavi s koncentracijami dne 16. maja pa so vrednosti bistveno nižje.
V delu potoka ob Kemisu in pred izlivom v Ljubljanico po ugotovitvah Arsa ni več preseganj največje dovoljene koncentracije policikličnih aromatskih spojin, ki spadajo med zelo toksične snovi in nastajajo predvsem pri nepopolnem sežigu. Prav tako ni več presežena največja dovoljena koncentracija formaldehida.
Znatno so se po ugotovitvah Arsa zmanjšale tudi koncentracije pesticidov. V Tojnici pri Kemisu so izmerili koncentracijo dveh mikrogramov atrazina na liter in 1,2 mikrograma flufenaceta na liter. Pri izlivu v Ljubljanico pa so bile koncentracije v ponedeljek še vedno visoke, in sicer 92 mikrogramov na liter atrazina ter 38 mikrogramov na liter flufenaceta. Kot izpostavljajo na Arsu, je največja dovoljena koncentracija atrazina v površinski vodi dva mikrograma na liter, kar pomeni, da je koncentracija pesticida atrazin v Tojnici na izlivu v Ljubljanico še vedno presežena.
Na merilnem mestu pri izlivu v Ljubljanico so sicer strokovnjaki Arsa zaznali še druge pesticide, med njimi propazin, desetil-atrazin in terbutilazin, izmerili pa so tudi povišano koncentracijo adsorbljivih organskih halogenov.
Prav tako so Arsovi strokovnjaki zaznali pesticid atrazin v reki Ljubljanici, približno 200 metrov pod izlivom Tojnice v Ljubljanico. Kot so sicer navedli, je bila na dan zajema Ljubljanica na tem mestu čista, brez oljnih madežev na površini in brez vonja po kemikalijah.
Nima pa Arso trenutno še rezultatov analize kovin, lahkohlapnih halogeniranih ogljikovodikov in lahkohlapnih aromatskih ogljikovodikov, kot sta benzen in stiren.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.