Na vodstvu stranke so obravnavali položaj stranke v vladi, v koaliciji, je povedal novi stari predsednik Desusa Karl Erjavec. Ključno se mu zdi sodelovanje s poslansko skupino in organi stranke, zato bo sklical izvršni odbor stranke, pred tem pa bodo imeli še eno srečanje med vodstvom in PS, saj bo "očitno treba sprejeti določene odločitve".
"Kot predsednik stranke ne nameravam sodelovati v vladi Janeza Janše, to sem mu povedal tudi na pogovoru, na katerega me je povabil. Ne želim sodelovati v vladi, ker sem to javno povedal že leta 2018 in sem v njej sodeloval že dvakrat in si tega ne želim še tretjič. Kot že rečeno, nisem prišel nazaj, da bi bil še enkrat minister, ampak ker si želim, da bi stranka Desus še naprej bila parlamentarna stranka in ker se mi zdi škoda, da upokojenci in drugi v DZ ne bi imeli svojega zastopnika," je dejal Erjavec.
Še enkrat je poudaril, da ne vidi potrebe po tem, da bi sodeloval v vladi, saj imajo tam že dva ministra, da pa v primeru koalicijskih pogovorov pričakuje ustrezna vabila. Janša sicer pričakuje, da so predsedniki koalicijskih strank podpredsedniki vlade in ministri, to je bila tudi Erjavčeva predhodnica (in naslednica) Aleksandra Pivec.
Na vprašanje, zakaj ne namerava sodelovati v vladi, Erjavec odgovarja, da ima s tem določene izkušnje: "Vemo za zgodbo iz Patrie. Na koncu sem se zato, ker sem bil podpisnik pogodbe, moral zagovarjati na sodišču. Čeprav je bilo potem ugotovljeno, da nisem storil ničesar narobe, da sem vestno opravljal svoje delo. In ne bi rad še kdaj kakšne takšne izkušnje."
Težave z izpolnjevanjem zapisanega v koalicijski pogodbi v stranki nimajo, je povedal Erjavec, so pa težave drugje, v stvareh, ki se "dogajajo mimo koalicijske pogodbe". Za zmago na kongresu mu je premier Janša čestital v SMS-sporočilu, je dejal in povedal še, da se bo s prvakom stranke SMC Zdravkom Počivalškom sestal jutri.
Neuradno so mnenja, kako naprej, deljena. Če Erjavec in njegovi strankarski somišljeniki, tudi zdravstveni minister Gantar, ne zavračajo ideje oblikovanja koalicije KUL, pa so poslanci bolj zadržani. In se z doslej doseženim v Janševi vladi počutijo politično varne. Da na vrat na nos ne bodo zapuščali koalicije, so že jasno povedali. Je pa njihov vodja Franc Jurša dodal, da so možnosti, da ostanejo v aktualni vladi ali da sodelujejo pri poskusih oblikovanja alternativne, približno enake.
"Prepričan sem, da bi lahko vse to, kar tukaj dosegamo, dosegli tudi v drugi koaliciji. Tu je predvsem važno, koliko si prodoren in koliko si vztrajen," pravi Erjavec.
Erjavec kot morebitni mandatar?
Neuradno je Erjavec prepričan, da lahko stranko reši samo z izstopom iz koalicije. In če v naslednjih dneh konsolidira stranko in pritegne še nekaj poslancev iz SMC Zdravka Počivalška, bomo lahko še letos priča konstruktivni nezaupnici. A s kom kot kandidatom za predsednika vlade, Erjavcem ali Jožetom P. Damijanom?
Na morebitno mandatarstvo Erjavec odgovarja: "To ne komentiram, ker to ni na mizi. Sicer pogovori s koalicijo KUL potekajo, ampak tu gre predvsem za izmenjavo stališč." Kar pa se tiče njegovih kompetenc za ta položaj, pravi, da "nekdo, ki je bil 15 let v različnih vladah, kjer ga praktično vsi tudi v mednarodnem okolju poznajo, mislim, da tukaj ni vprašanje. Ampak ne gre za to. Zato tudi tega ne komentiram, ker nismo v tej situaciji."
Za konstruktivno nezaupnico bi Erjavec sicer moral prepričati še tri poslance SMC, Jože P. Damijan pa je za Delo že potrdil, da če bo povratnik na politično sceno za vse sprejemljiv mandatar, bo zanj to "izvrstno". Neuradno v LMŠ in SD z njim kot mandatarjem nimajo večjih težav, še najbolj neodločeni so v Levici.
Spomnimo, na kongresu so odkrili tudi ponarejene glasovnice. Drugega decembra so prejeli 25 kuvert, ki so vizualno odstopale od ostalih, poslanih 231 delegatom, zato so jih avtomatično izločili.
Ponarejeni glasovi so namreč prispeli v drugačnih kuvertah, imeli so drugačne nalepke in font pisave, nekateri navedeni pošiljatelji sploh niso bili delegati, nekateri isti navedeni pošiljatelji so poslali več kuvert z različno navedenih naslovov, pošiljke so bile oddane na dveh poštah, nekatere pošiljke niso bile oddane priporočeno, stranka navaja razlike z uradnimi kuvertami.
Ker gre za ponareditev uradnih dokumentov stranke, bodo zadevo predali Policiji, po naših informacijah pa je 23 od 25 ponarejenih glasovnic bilo v prid Erjavčevemu protikandidatu Srečku Felixu Kropetu.
KOMENTARJI (2149)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.