Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je danes organiziral javno predstavitev mnenj o modernizaciji pokojninskega sistema. Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je dejal, da izhodišča za pokojninske spremembe niso zakon in dopuščajo precej manevrskega prostora za to, da se posamezne rešitve še spremenijo.
Pokojninski sistem v Sloveniji je po ministrovih besedah do zdaj uspel zagotoviti razmeroma varno starost in dostojne prejemke. Danes pa se sooča s spremenjenimi okoliščinami, je poudaril.
Čim prej v nov pokojninski sistem
V Sloveniji se po njegovih besedah upokojujemo prezgodaj, povprečna pokojninska doba pa znaša le 32 let in dva meseca. Imamo eno najnižjih stopenj zaposlenosti starejših v Evropi. Mladi v pokojninsko zavarovanje vstopajo prepozno, saj se le redki vključijo vanj pred 25. letom, je opozoril.
Modernizacija je nujna, s postopnim prehodom v nov pokojninski sistem je zato treba začeti čim prej, je menil. Ohranjati je treba varnost in pravičnost sistema. Odgovornost za takšen pokojninski sistem v prihodnosti pa je treba po ministrovih besedah prevzeti že danes.
Potreben je konsenz
Predsednik Pergama Dušan Rebolj je ocenil, da je nekatere spremembe zagotovo treba narediti, vendar pa je potreben konsenz. Nujno je, da vlada umakne predloge, ki zahtevajo čas, je dejal.
Trenutno se morajo prizadevanja družbe po njegovih besedah usmeriti v krepitev obveznega pokojninskega zavarovanja. Nujen pa je tudi sočasen premik na drugih področjih, npr. v prizadevanjih za boljše pogoje dela, je poudaril.
Anka Tominšek iz Zveze društev upokojencev Slovenije je izpostavila, da je treba tudi v prihodnje ohraniti obvezno pokojninsko zavarovanje kot temeljni in prevladujoči steber sistema. Le takšen je po njenih besedah lahko zagotovilo za varno starost za vse generacije. Tega sistema po mnenju upokojencev ne smemo siromašiti na račun drugega in tretjega stebra, ki temeljita na drugih principih kot prvi steber.
Ključna je možnost izbire
Temeljni problem je visoko tveganje
Po besedah Maksa Tajnikarja z ljubljanske ekonomske fakultete kapitalski sistem pomeni, da delavec v svoji delovni dobi zbira kapital in potem iz njega črpa kot upokojenec.
"Kolikor si privarčeval, toliko boš imel," je dejal. Tu po njegovem opozorilu ni nobene solidarnosti. Dodal je, da je eden temeljnih problemov tega sistema visoko tveganje.
Po njegovih besedah je potreben družbeni dogovor, pri tem pa je veliko vprašanje svobode posameznika. "Ključno je, da dovolimo ljudem, da imajo znotraj družbenega dogovora izbiro," je dejal.
Tine Stanovnik iz skupine za pripravo predloga izhodišč za modernizacijo pokojninskega sistema je menil, da je predlog zelo uravnotežen. Ocenjuje pa, da so tudi možnosti za pogajanja in ni pričakovati, da bo predlog ostal nespremenjen. "Modernizacija prihaja minuto pred dvanajsto," je opozoril.
Prikrita reforma pokojninskega zavarovanja?
Predsednik nacionalnega sveta invalidskih organizacij Boris Šuštaršič je dejal, da je v besedilo prikrito vključena tudi reforma invalidskega zavarovanja. Zavzel se je za to, da invalidsko zavarovanje ostane v tem sklopu in se ga ne izključuje, obravnava pa naj se z vseh vidikov tako kot pokojninsko zavarovanje. Pokojninsko in invalidsko zavarovanje je namreč temelj socialne varnosti prebivalstva, je opozoril.
Izvršna sekretarka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Lučka Böhm je menila, da bi morala imeti pokojninska reforma za cilj, da državljane nagovarja k racionalnemu vedenju. Predlagala je, da gre zakonski predlog pokojninskih sprememb v parlamentarni postopek šele takrat, ko bo besedilo sprejemljivo za vse strani, tudi za delavce.
Po predlogu izhodišč za modernizacijo pokojninskega sistema naj bi polno starost za upokojitev tako za moške kot za ženske dvignili na 65 let, minimalno starost pa na 60 let. Vendar naj bi vse spremembe potekale postopno, so 25. septembra, ko se je začela javna razprava o njih, povedali na ministrstvu za delo.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.