Koordinator Levice Luka Mesec je napovedal, da bodo v ponedeljek in torek organi njihove stranke obravnavali izplen današnjih koalicijskih pogajanj in da bi danes "definitivno morali priti do zelo jasnih zaključkov".
Izrazil je pričakovanje, da jim bodo "vsaj toliko popustili, kot so NSi". Po njegovih besedah pa so zaenkrat odprte vse možnosti: da bi Levica postala del koalicije, kot tudi tako imenovani portugalski scenarij, da bi bila manjšinska vlada izvoljena s podporo Levice.
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je dejal, da morajo danes razčistiti, kakšne so možnosti: ali vlada šestih strank ali morebitno projektno sodelovanje petih strank z Levico, ker je od tega odvisen nadaljnji postopek.
Po Erjavčevem mnenju bo treba imeti "zelo dobro mero občutka", da pridejo do skupnega imenovalca in tega, da bi v drugem krogu kot mandatarja bodoče vlade določili predsednika LMŠ Marjana Šarca. "Za Slovenijo je pomembno, da čim prej dobimo vlado," je poudaril in ponovil, da so za DeSUS ključna vprašanja, ki zadevajo upokojence oziroma pokojnine, kot so dvig odmerne stopnje, povišanje vdovskih pokojnin, demografski sklad.
Tudi prvak SD Dejan Židan si želi, da bi danes vseh šest strank Šarcu zagotovilo podpise kot kandidatu za mandatarja. Verjame, da je možno doseči kompromis, ki bo "koristen za državljane". In če je za vse res cilj, "brez fige v žepu", da zaščitijo demokratične vrednote v Sloveniji, bodo danes dogovorili marsikaj. Levica pa mora kot vse ostale stranke povedati, kaj ji je najbolj pomembno.
Sicer pa je Židan menil, da je včasih v politiki dobro, da delajo korak za korakom. Če bo današnji korak, da pridejo do 50 ali več podpisov podpore za mandatarja, bodo po njegovih besedah verjetno upravičili pričakovanja državljanov.
Želi si, da bi temu čim prej sledila seja DZ, na kateri bo Šarec izvoljen za mandatarja, in da potem čim prej dokončno uskladijo program ter začne vlada delati. "Upam, da bomo danes nekatere stvari dogovorili in res si želimo, da se po 24 urah dela jutri tukaj dobimo in rečemo: poglejte, dogovorili smo se, sposobni smo se dogovoriti in gremo naprej," je dejal.
Pogovori z Levico po izstopu NSi
Pogovore z Levico je peterica strank začela po tistem, ko je iz koalicijske enačbe izpadla NSi. S to stranko so sicer že v veliki meri uskladili koalicijsko pogodbo, a se je NSi zaradi dvomov v stabilnost in trajnost koalicije iz pogajanj umaknila.
Nato je prišla na vrsto Levica, s katero so pogovore začeli v četrtek. Tedaj so ugotovili, da so vsebinska razhajanja med njimi velika, a da je kljub temu mogoče doseči dogovor. Če jim bo danes uspelo zbližati stališča, bodo stranke pred morebitnim podpisom koalicijske pogodbe njeno ustreznost prihodnji teden preverjale pri svojih organih oziroma članstvu.
Drugi krog iskanja mandatarskega kandidata, v katerem želi Šarec sestaviti vladno koalicijo, se bo iztekel 10. avgusta. Če bo v tem času predlog za izvolitev predsednika vlade vložen, bo DZ o njem glasoval med 13. in 17. avgustom.
KOMENTARJI (977)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.