''Lekarniški farmacevti so v Sloveniji obremenjeni skoraj dvakrat toliko kot farmacevti drugod po Evropi,'' je poudaril predsednik Sindikata farmacevtov Slovenije (Sifarm) Damir Domjan.
Tako se stavki 24. januarja pridružujejo tudi farmacevti javnih lekarn, in sicer naslednjo sredo bodo lekarne med 10. in 13. uro zaprte, nujna zdravila pa bodo izdajali v okvirih dežurstva.
Domjan je izpostavil tri poglavitne težave, s katerimi se soočajo farmacevti v javnem sektorju: preobremenjenost in premajhno število farmacevtov, dejstvo, da Zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) ne pokriva lekarniške službe v zakonsko določenem obsegu, in to, da farmacevti prejemajo prenizke plače glede na izobrazbo, odgovornost in zahtevnost opravljenega dela.
Po podatkih sindikata pri nas en farmacevt izda povprečno 13.000 receptov na leto več kot en farmacevt v drugih državah Evropske unije, saj en farmacevt v Sloveniji v povprečju na leto izda 27.000 receptov, v Evropi pa je letno povprečje na farmacevta 14.000 izdanih receptov. 1143 trenutno zaposlenih farmacevtov v Sloveniji ima torej slabše delovne standarde od povprečja Evropske unije.
Za kakovostno delo farmacevtov ne zadošča le poznavanje zdravil, njihovih lastnosti in medsebojnega delovanja, ampak je nujno tudi dobro poznavanje smernic zdravljenja bolezni in samozdravljenja. Odgovornosti farmacevta in zdravnika so primerljive, so poudarili v sindikatu. Farmacevti so nosilci lekarniške dejavnosti, tako kot so nosilci zdravstvene dejavnosti zdravniki in tako kot tudi zdravniki nosijo kazensko odgovornost.
V sindikatu zato od države zahtevajo: priznanje standardov in normativov, plačilo, ki ustreza višini njihove izobrazbe, zahtevnosti in intenziteti dela ter predvsem odgovornosti na delovnem mestu in plačilo vseh storitev s strani ZZZS.
KOMENTARJI (133)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.