Ministrstvo za notranje zadeve je predlog novele zakona v javno razpravo dalo 20. julija. Kot sledi iz predloga, sta med cilji predlaganih rešitev tudi nadgradnja normativnega okvira posameznih določb na področju opravljanja policijskih nalog in izvajanja policijskih pooblastil ter natančnejša ureditev posameznih mehanizmov nadzora nad delom Policije. Predlagane rešitve po navedbah predlagatelja ne spreminjajo temeljnih načel veljavnega zakona. Izražena so zlasti načela pravne države, enakosti pred zakonom, ekonomičnosti in učinkovitosti delovanja organa, enake obravnave in sorazmernosti, so navedli.
Po navedbah predlagatelja bi predlagana uporaba sistemov za avtomatizirano prepoznavo registrskih tablic zagotovila, da bi policisti v prometu "prepoznali" večje število voznikov in vozil, ki zaradi varnosti ostalih udeležencev ne bi smeli biti udeleženi v prometu, kar bi pozitivno vplivalo na prometno varnost in prispevalo k učinkovitejšemu odkrivanju kaznivih dejanj v posameznih segmentih domače in čezmejne kriminalitete. Na drugi strani se bo zmanjšalo naključno ustavljanje voznikov v cestnem prometu. Z uporabo tega sistema se po zagotovilih predlagatelja spreminja le proces, ki se nanaša na vnos registrskih tablic v sistem, medtem ko preverjanje ostaja enako.
Upoštevaje delno odločbo ustavnega sodišča iz julija 2019, se med drugim natančno določa namen uporabe tehničnih sredstev za optično prepoznavo registrskih tablic, ki je vezan le na najhujše kršitve cestnega prometa, zaradi katerih je treba vozila ali voznika izločiti iz prometa, pa tudi na primere, ko je treba izslediti ukradeno vozilo ali iskano osebo.
Z namenom posodobitve tehnične podpore, ki prispeva k učinkovitejšemu iskanju oseb, predlog novele širi obseg podatkov o komunikaciji iskane osebe, ki bodo pripomogli k ugotovitvi zadnje lokacije opreme za mobilno komuniciranje. Predlog določa možnost uporabe tehničnih sredstev za lociranje mobilnih naprav, kar bo reševalnim enotam omogočilo natančnejšo določitev lokacije iskanih oseb.

Pri nadgradnji normativnega okvira določb na področju opravljanja policijskih nalog in izvajanja policijskih pooblastil med drugim zaradi večje zaščite žrtve nasilja v družini širijo razloge za izrek prepovedi približevanja določeni osebi, kraju ali območju.
Pri policijskem pooblastilu zbiranja obvestil predlagajo črtanje obveznosti policista, da pred zbiranjem obvestil osebo pouči o pravici do prostovoljnosti in anonimnosti, s čimer se po ocenah predlagatelja poenostavlja komunikacija policistov z ljudmi. Poligrafski postopek pa bi bil po predlogu novele mogoč za potrebe notranje varnostnih postopkov, s katerimi Policija preprečuje, odkriva, ocenjuje, analizira in preiskuje odklonske pojave in ravnanja ter izvaja ukrepe za zmanjšanje tveganj za krnitev integritete uslužbencev Policije in policijskih enot.
Po današnjem poročanju Primorskih novic v Sindikatu policistov Slovenije predlog novele še proučujejo, a menijo, da je uporaba poligrafa v okviru zagotavljanja notranje varnosti v Policiji nedopustna, saj da se s tem možnost zlorabe notranjevarnostnega postopka samo še stopnjuje, in da pomeni vzpostavitev vzporednega sistema preiskovanja policistk in policistov. V Policijskem sindikatu Slovenije se do predlaganih sprememb še niso opredelili, bodo pa v predpisanem roku posredovali pripombe.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.