V jami Primadona na Tolminskem se je poškodoval 20-letni angleški jamar. Skupina štirih angleških jamarjev, ki so bili v jami Primadona, je danes nekaj po 3. uri tolminskemu jamarju sporočila, da se je na globini 200 metrov zgodila nesreča. Eden iz skupine jamarjev je nesrečno padel in se poškodoval.
V jami Primadona je bila skupina štirih angleških jamarjev. Dva med njimi sta poskušala preplezati kamin na globini 200 metrov. 20-letnemu jamarju se je med plezanjem odkrušil oprimek, da je padel okoli tri metre globoko na trebuh in obraz, odlomljeni kos skale pa mu je padel na hrbet.
Kot je za 24ur.com povedal vodja jamarske reševalne službe pri Jamarski zvezi Slovenije Walter Zakrajšek, mladenič k sreči nima zlomljene hrbtenice, saj lahko čuti tako roke kot noge, vendar pa je poškodba tako huda, da mu onemogoča hojo oziroma plezanje. Prav tako mora biti njegova oskrba ustrezna, da ne pride do nadaljnjih poškodb.
Zahtevno reševanje se bo zavleklo pozno v noč
Jama ima številne ožine, zato je pri reševanju prisotna tudi državna enota za varstvo pred NUS. Preden bodo na nosilih izvlekli ponesrečenega jamarja, bodo morali opraviti še kar nekaj gradbeno-zaščitnih del. Razširiti morajo ožino, prav tako pa morajo zavarovati steno, da ne pride do nadaljnjega podora.
"Pri reševanju nam delo otežuje sama jama. Ker je ožin več, bo potrebno širjenje na dveh delih, da bomo lahko iz jame prenesli nosila s poškodovancem," je pojasnil Zakrajšek. Prav tako morajo utrditi tudi podor, ki grozi, da bi lahko zgrmel na ljudi v jami. Poškodovanca so sicer premaknili nekoliko višje, bližje površju, na plato, kjer bo v bivaku počakal ob spremstvu zdravnice.
Ožine bo z eksplozivom širila posebna usposobljena ekipa. "Gre za posebno eksplozivno sredstvo v izjemno majhnih količinah, to delamo plast za plastjo, filigransko," pravi Zakrajšek.
Na terenu je 41 jamarskih reševalcev, med njimi tudi zdravnica – jamarka in gorska reševalka. Reševanje se bo zavleklo pozno v noč, ocenjuje vodja jamarskih reševalcev. Na pomoč bodo priskočili tudi gorski reševalci, ki bodo skrbeli za zunanji del reševanja in transport ponesrečenca. V pripravljenosti je tudi reševalni helikopter.
Upajo, da bodo Angleža rešili še danes, lahko pa šele proti nedeljskemu jutru.
V reševanju posredujejo jamarski reševalci iz jamarskih reševalnih centrov Tolmin, Sežana, Postojna, Ljubljana, Kranj in pripadniki Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi (NUS) Ljubljanske regije. Jamarskim reševalcem je v pomoč helikopter Slovenske vojske, v pripravljenosti so tudi reševalci Gorske reševalne službe Tolmin.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.