"S ciljem, da se zavaruje naravne vrednote, ohrani biotska raznovrstnost in ohranja ter krepi krajinska pestrost, se območje Iškega vintgarja zavaruje s tem odlokom," beremo v odloku Občine Ig, s katerim so spremenili prometni režim na območju Iškega vintgarja in zaostrili pogoje za obisk.
Avtomobile puščali vzdolž ceste in onemogočali prehod intervencijskih vozil
"V poletnih mesecih je zelo veliko obiskovalcev na območju Iškega vintgarja. Parkirišče pred samim objektom, ki sprejme 160 avtomobilov, je hitro zapolnjeno, obiskovalci pa nato parkirajo vzdolž občinske ceste, ki pelje v sotesko. Vožnja intervencijskih vozil je v tem času praktično nemogoča," beremo v obrazložitvi odloka.
Med obravnavo predloga odloka je župan Janez Cimperman poudaril, "da si pred domom ne želimo 'pleha', prostor moramo pustiti obiskovalcem, ljubiteljem narave. Če ne bodo mogli parkirati tako blizu, tudi zabojev pijače ne bodo nosili tako daleč." Kot je poudaril: "Od obiskovalcev nismo imeli ničesar, razen smeti. Spodbujati je treba, da obiskovalci sami počistijo za seboj." Na opozorila, da je treba misliti tudi na dejavnost bodočega najemnika gostinskega lokala, če bo gostil večje družbe, se bodo ti morali pripeljati do doma, je župan odgovoril, da veliko dosedanjih obiskovalcev sploh ni šlo v gostilno, ampak so vse prinesli s seboj. Župan je poudaril še, da se "ljudje morajo počutiti varne; prepovedana bo glasna glasba, tu živijo gamsi, medvedi, uspevajo endemične rastline".
Na območju Iškega vintgarja je zdaj tako strogo prepovedana vožnja z dvoslednimi in enoslednimi motornimi vozili od novo urejenega parkirišča, vožnja po poljskih, gozdnih in pešpoteh. Parkirati zunaj parkirišč in drugih zato določenih mest. Prepovedi ne veljajo za lastnike in najemnike nepremičnin, za avtobuse, invalide in kolesa. Prepovedano pa je voziti kolo po gozdnih poteh, gozdnih vlakah, peš poteh in površinah, ki za to niso namenjene.
Prav tako prepovedi ne veljajo v primeru izvajanja lova v lovišču. Na območju Iškega vintgarja so za parkiranje vozil namenjena parkirišča, ki so označena z ustrezno prometno signalizacijo, z označevalnimi tablami, ki označujejo obveznost plačila parkirnine in višino parkirnine ter časovno obdobje, v katerem je plačilo parkirnine obvezno.
Na območju celotnega Iškega vintgarja, znotraj meja Občine Ig, je strogo prepovedano tudi kurjenje na prostem, izvajanje piknikov, taborjenje in kampiranje, organiziranje zabav na prostem, izvajanje in predvajanje glasbe na prostem, nabiranje zaščitenih rastlin, vznemirjenje divjih živali, prosto gibanje psov, odlaganje odpadkov v naravo, je še zapisano v novem odloku.
In globe?
Z globo 200 evrov se kaznuje fizično osebo, ki organizira in krši prepovedano dejavnost: kurjenje na prostem, nabiranje zaščitenih rastlin, vznemirjanje divjih živali, prosto gibanje psov in odlaganje odpadkov v naravo. Z globo 83,46 evra se kaznuje fizično osebo, ki organizira in krši prepovedano dejavnost: izvajanje piknika, taborjenje in kampiranje, organiziranje zabave na prostem. Izvajanje in predvajanje glasbe na prostem pa vam lahko prinese globo 104,32 evra.
KOMENTARJI (176)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.