
Konec januarja je uslužbenka v menzi v Splošni bolnišnici Izola med kosilom – jedla je sendvič z dunajskim zrezkom in koščkom solate – ugriznila v nekaj nenavadnega. Ko je iz ust potegnila majhen košček tkiva, ki ni bil kuhan, jo je oblil pot. Ustrašila se je, da je tkivo človeško.
Po najdbi tkiva v bolnišnični menzi so oblikovali Komisijo za obvladovanje bolnišničnih okužb, ki jo je vodil Zlatan Ravbar. Za 24ur.com je povedal, da je šlo za polža in ne za človeško tkivo. Pregled so opravili v Biokemičnem laboratoriju v Ljubljani, da ne bi, tako Ravbar, kdo mislil, da je preiskava pristranska. Iz ljubljanskega laboratorija so torej sporočili, da ''gre za tkivo nerastlinskega izvora, ki ni bilo termično obdelano''.
Primer predali policiji
V samem postopku je komisija ugotovila, da je potrebno upoštevati več možnosti pri ugotavljanju načina, kako se je polž znašel v hrani. "Lahko je prišlo do namernega ali nenamernega vnosa polža, upoštevali pa smo tudi možnost samopoškodbe, v primeru, da bi se uslužbenka ranila s priborom, pri čemer bi košček ustne sluznice pristal v hrani," je dejal Ravbar. "Naloga komisije sicer ni bila ugotovitev, kako je košček v hrano prišel," je še dejal Ravbar. Komisija je med postopkom o dogodku obvestila tudi kriminaliste. Na podlagi takrat znanih dejstev so ti dejali, da zaenkrat ni znakov, ki bi kazali na kaznivo dejanje, po končanem postopku pa naj jim komisija predloži zapisnik.

Zdravstveni inšpektor je ugotavljal tudi postopke prenosov in obdelave hrane ter ravnanje z bolnišničnim priborom, pri čemer je po Ravbarjevih besedah ugotovil, da ni neskladij pri izvajanju postopka po načelih HACCP. Tudi postopki ravnanja z jedilnim priborom naj bi bili v menzi SBI primerni.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.