Stavka v jeseniški Rotomatiki tudi po današnjem obisku inšpektorja ter po sestanku stavkovnega odbora in delavcev nemoteno teče dalje. Inšpektor za delo je ugotovil, da stavka poteka v skladu z zakonom. "Uprava pa bi morala vedeti, da je v četrtem členu zakona o stavki zapisano, da se morata delodajalec in stavkovni odbor pogajati in sporazumno najti rešitev," je povedala predsednica sindikata Neodvisnost Gorenjske in članica stavkovnega odbora v Hidrii Rotomatika Milena Koselj Šmit.
Predsednik stavkovnega odbora Andrej Robič tako upa, da se bodo v sredo vendarle nadaljevala pogajanja, ki so se v petek začela, a po uri in pol zaradi nepripravljenosti vodstva na sporazumno iskanje rešitve tudi prekinila. Vse odtlej delavci čakajo, da jih uprava pozove na nadaljevanje pogajanj in po nekaterih neuradnih namigih, ki jih ima Robič, bi se to lahko zgodilo v sredo.
Čakajo na ugotovitve inšpektorja
Stavkovni odbor čaka tudi na ugotovitve inšpektorja za delo, ki so ga stavkajoči delavci opozorili na po njihovem mnenju sporno premeščanje zaposlenih iz drugih obratov Rotomatike na Jesenice. Kot so pojasnili na inšpektoratu, inšpekcijski nadzor pri delodajalcu Hidria Rotomatika še poteka, zato ugotovitev do zaključka nadzora ne morejo posredovati.
'Delavce smo prerazporedili'
V podjetju so dejali, da so prerazporeditvijo sedmih zaposlenih iz drugih lokacij Hidrie Rotomatika na Jesenice želeli ohraniti normalen potek proizvodnje, saj sta dva največja kupca, danska in ameriška korporacija, Hidrii Rotomatika že poslala pisno opozorilo, da bosta v primeru zamujanja z dobavami svoja naročila preusmerila na druge dobavitelje lamel. Prepričani so, da s tem ne kršijo delovnopravne zakonodaje.
Veljavna zakonodaja po njihovem prepričanju prepoveduje novo zaposlovanje in ne prerazporejanja delavcev v času stavke. Ob tem v podjetju dodajajo, da je začasna prerazporeditev skladna tudi s pogodbami o zaposlitvah omenjenih delavcev, v katerih je navedeno, da lahko občasno delajo tudi na drugih lokacijah Hidrie Rotomatika, ki proizvajajo isti program lamel in rotorjev.
Inšpektor odkriva nekatere druge nepravilnosti?
Po neuradnih podatkih pa naj bi inšpektor odkrival tudi nekatere druge nepravilnosti. Posebej naj bi se lotil pregleda podjetja Gradeja iz Ljubljane, pri katerem Rotomatika najema delavce iz Bolgarije in Makedonije. Inšpektor naj bi ugotovil, da podjetje Gradeja ni registrirano kot agencija za posredovanje dela temveč kot podjetje za gradbene storitve. Tako naj bi delavci, ki delajo v Idriji, 12 od njih pa tudi na Jesenicah, sploh ne bili agencijski delavci, mesečno pa za 2,80 evra na uro opravijo tudi po 320 delovnih ur.
'Stavka je bila napovedana zakonito'
Po ponedeljkovem pregledu je inšpektor že podal poročilo z ugotovitvami, da je bila stavka napovedana zakonito in da tudi poteka v skladu z zakoni. V Hidrii Rotomatiki pa so kljub njeni zakonitosti prepričani, da je stavka neupravičena, "ker je Hidria vselej, tudi v najbolj kriznem obdobju, v celoti spoštovala vse panožne kolektivne pogodbe, redno izplačevala plače, regrese, božičnice in druge bonitete v vseh družbah znotraj korporacije, tudi v jeseniški lokaciji Hidrie Rotomatika".
Da trditve iz vodstva Hidrie niso pravilne, pa pojasnjujejo delavci. Kot je zapisal stavkovni odbor, gre za laži in zavajanje, saj delavci Hidrie Rotomatike v letu 2008 in 2009 niso prejeli nobene božičnice. S povzetki obračuna dohodkov zaposlenih za omenjeni dve leti stavkovni odbor dokazuje, da je uprava leta 2008 izplačala le 100 evrov neto razlike za letni dopust, v letu 2009 pa 200 evrov bruto razlike regresa za letni dopust.
Današnja spoznanja so jih opogumila
Stavkajoči v jeseniški Rotomatiki sicer opogumljeni z današnjimi spoznanji in dogajanjem nadaljujejo s stavko. Vse več naj bi bilo tudi indicev, da bi se stavki utegnili pridružiti še zaposleni v Rotomatiki v Spodnji Idriji, trenutno pa velja, da v štirih izmenah skupaj stavka okrog 80 delavcev v obratu na Jesenicah, kjer je po zagotovilih sindikata 130 zaposlenih, medtem ko vodstvo podjetja operira s številko 169.
'Stavka ni pravi način za reševanje problematike plač'
V luči stavke na Jesenicah so iz Združenja delodajalcev Slovenije (ZDS) in Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) poslali skupno izjavo, v kateri so zapisali, da stavka, ki poteka v družbi, ni pravi način za reševanje problematike plač zaposlenih.
Pravijo, da so stavkovne zahteve po njihovi oceni rešljive v okviru usklajevanj z novo podjetniško kolektivno pogodbo. "Menimo, da stavka na Jesenicah, h kateri je zaposlene pozval sindikat KNSS, ne more doprinesti k rešitvam, ki bi bile ugodnejše za zaposlene v družbi Hidria Rotomatika," pravijo. Hkrati po njihovem mnenju s stavko neposredno ogrožajo pravočasno izpolnjevanje zahtev kupcev in s tem odpovedi poslovnih pogodb ter posledično obstoj delovnih mest v podjetju.
Upadanje konkurenčnosti slovenskega gospodarstva in pristopi, za kakršnega se je odločil sindikat KNSS na Jesenicah, v primerih, ko podjetja spoštujejo vse med socialnimi partnerji dogovorjene norme (kot v primeru Hidrie Rotomatika) po mnenju ZDS in GZS peljejo k nedopustnemu nadaljnjemu padcu in izgubi delovnih mest v vse bolj redkih mednarodno konkurenčnih podjetjih, ki so gonilna sila slovenskega gospodarstva.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.