Kot so sporočili s PU Kranj, so včeraj obravnavali dva dogodka v gorah. Okoli 18. ure je policijski helikopter z ekipo za reševanje v gorah iz Triglavske severne stene rešil dva madžarska alpinista. Nepoškodovana je prepeljal v dolino. Zvečer pa so policisti in gorski reševalci posredovali še po klicu na pomoč dveh nizozemskih planincev, ki sta se izgubila pri sestopu s Stola. Policijski helikopter ju je našel nekaj pred polnočjo in reševalci so nepoškodovana peš pospremili v dolino.
Tiskovni predstavnik PU Kranj Bojan Kos opozarja, da pripravljenost, oprema in čas v gorah igrajo ključno vlogo. Kot pojasnjuje, pripravljenost pomeni, da je nekdo pot sposoben premagati od izhodišča do vrha in nazaj in da je opravil ustrezne poizvede in ve, kam se odpravlja. Kot poudarja Kos, "nima brez opreme v gorah nihče kaj iskati, prilagojena morda biti turi in človeku, ki jo uporablja."
Kot je pojasnil, je vrst opreme več, med njimi obleka, obutev, zaščitna in tehnična oprema itd., ki je specifična glede na vrsto, dolžino in težavnost vzpona ali poti. Kaj kdo potrebuje za določeno pot, lahko najbolje svetujejo gorski reševalci, alpinisti ali specializirani prodajalci opreme.
Pri vsem namreč šteje čas, poudarja Kos: "Velika razlika je v tem, kdaj je nekdo mislil, da bi nekam prišel in kdaj je dejansko prišel tja. Ta časovna razlika lahko namreč pomeni, da bo planinca prehitela tema in če pride do tega, bo tisti, ki ne pozna poti in nima ustrezne opreme, v veliki nevarnosti."
Opozarjajo tudi, da je ponekod v gorah sneg, kar bistveno spreminja težavnost ture oziroma jo zelo povečuje. Večja je predvsem nevarnost zdrsov in padcev tudi na položnejših terenih. Kdor nima ustrezne opreme in ni vešč gibanja po snegu, naj počaka na suhe razmere, še svetuje Kos.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.