Vsakoletni, skorajda milijonski obisk slovenskih gora pri ljudeh prinaša varljiv občutek varnosti, zato se povečuje tudi število nesreč. Do sredine junija letos se je tako v Sloveniji zgodilo 73 gorskih nesreč, pri čemer je bilo 28 oseb hudo telesno poškodovanih, devet pa jih je umrlo.
Vzroki nesreč so največkrat pomanjkljiva in neustrezna oprema, neusposobljenost, nepoznavanje poti ter podcenjevanje trenutnih vremenskih razmer v gorah, kjer se srečujeta zima in poletje. V visokogorju je namreč predvsem na osojnih legah v grapah še vedno nekaj snega, zato je velika nevarnost zdrsov. To najbolj velja za Julijce, nekaj manj pa za Kamniško-Savinjske Alpe, opozarja Policija.
Dodajajo še, da je med obiskovalci vedno več tujcev, veliko pa jih ima neustrezno opremo. Precenjevanje svojih zmožnosti in odločanje za pretežke ture je v gorah lahko smrtno nevarno, še posebej ob nenadnem poslabšanju vremena. In še nasvet: izogibajte se brezpotij, če terena ne poznate dobro, predvsem pa se vpišite v knjigo v planinski postojanki. To namreč še kako pomaga pri iskanju oseb.
Pa še to. Največ nesreč se zgodi na poteh v visokogorje, najbolj kritična dneva pa sta nedelja in ponedeljek. Najpogostejša vzroka nesreč sta zdrs in padajoče kamenje. Da pot v gore ne bi postala tragična izkušnja, je vredno upoštevati nekaj nasvetov.
Še vedno iščejo duhovnika
V Bohinju pa še vedno iščejo britanskega duhovnika Davida Foxa, ki je pogrešan že od prejšnje sobote. V petek so ga iskali štirje pripadniki Gorske reševalne službe in dva policista, s seboj so imeli tudi 12 slednih psov. Pregledali so širšo okolico hotela Zlatorog in brežine Bohinjskega jezera, vendar neuspešno. Policisti nadaljujejo z zbiranjem obvestil.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.