Slovenija

V gore le dobro pripravljeni

Ljubljana, 28. 06. 2008 09.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
P.Š./D.L.
Komentarji
2

V slovenskih gorah se je letos zgodilo že 73 nesreč, najbolj črni pa so ponavadi meseci od julija do septembra. V Bohinju še vedno iščejo britanskega duhovnika.

Vaja GRS
Vaja GRS FOTO: Mirko Kunšič
Število nesreč v letu 2007 je doseglo neslaven rekord, saj jih je bilo 348, kar je največ v zadnjih desetih letih. Po številu nesreč izstopajo poletni meseci julij, avgust in september. Policija

Vsakoletni, skorajda milijonski obisk slovenskih gora pri ljudeh prinaša varljiv občutek varnosti, zato se povečuje tudi število nesreč. Do sredine junija letos se je tako v Sloveniji zgodilo 73 gorskih nesreč, pri čemer je bilo 28 oseb hudo telesno poškodovanih, devet pa jih je umrlo.

Vzroki nesreč so največkrat pomanjkljiva in neustrezna oprema, neusposobljenost, nepoznavanje poti ter podcenjevanje trenutnih vremenskih razmer v gorah, kjer se srečujeta zima in poletje. V visokogorju je namreč predvsem na osojnih legah v grapah še vedno nekaj snega, zato je velika nevarnost zdrsov. To najbolj velja za Julijce, nekaj manj pa za Kamniško-Savinjske Alpe, opozarja Policija.

Dodajajo še, da je med obiskovalci vedno več tujcev, veliko pa jih ima neustrezno opremo. Precenjevanje svojih zmožnosti in odločanje za pretežke ture je v gorah lahko smrtno nevarno, še posebej ob nenadnem poslabšanju vremena. In še nasvet: izogibajte se brezpotij, če terena ne poznate dobro, predvsem pa se vpišite v knjigo v planinski postojanki. To namreč še kako pomaga pri iskanju oseb.

Pa še to. Največ nesreč se zgodi na poteh v visokogorje, najbolj kritična dneva pa sta nedelja in ponedeljek. Najpogostejša vzroka nesreč sta zdrs in padajoče kamenje. Da pot v gore ne bi postala tragična izkušnja, je vredno upoštevati nekaj nasvetov.

V slovenskih gorah se je letos zgodilo že 73 nesreč.
V slovenskih gorah se je letos zgodilo že 73 nesreč. FOTO: Mirko Kunšič

Še vedno iščejo duhovnika

V Bohinju pa še vedno iščejo britanskega duhovnika Davida Foxa, ki je pogrešan že od prejšnje sobote. V petek so ga iskali štirje pripadniki Gorske reševalne službe in dva policista, s seboj so imeli tudi 12 slednih psov. Pregledali so širšo okolico hotela Zlatorog in brežine Bohinjskega jezera, vendar neuspešno. Policisti nadaljujejo z zbiranjem obvestil.

Gorske nesreče v letu 2007
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
29. 06. 2008 17.57
Predvsem s ev tej vročini ne hodi sredi dneva po risojni strminah, smešno je, da ob dveh pooldne vidiš ljudi srednjih let, ki jo sopihajo npr. čez Prag ali po Kačjem grabnu na Špik, to je za umret. V hribi sploh ni tako malo kapi, infarktov in podobnega, sploh pa to ni zdravo ne za telo ne za duha!
Tonček Balonček
29. 06. 2008 12.52
Lani je bilo v vsem letu v nahiš hribihl 442 oblelih, ponesrečenh ali mrtvih, všteti so tisti, s katerimi sta imeli opravka GRS ali GRZ, po stari slovenski navadi imamo namreč tudi na tem področju dve zvezi, kot pri novinarjih, lmanagerjih, veteranih vojne za Slovenijo itd. Včasih enoumja smo imeli te reči organizirane pač enotno, zdaj, v eri slaboumja pa je vs eskupaj demokratično, končno vsak reševalec lahko odloča, pod katero streho bo deloval! Zakaj na te nove možnosti čakajo tudi gasilci, še ni jasno!! Upajmo da bo nesreč letos manj, najhuje je s tujimi turisti, če namreč ponderiramo štrevilo obiskovalcev z nesrečami, so najbolj ogroženi Čehi, Britanci, Slovaki in Madžari. Italjanov je v naših gorah relativno veliko, tudi Avstrijcev, nesreč imajo malo. Letos bodo izstopali Belgijci, bilo jih veliko tam pod Jerebico....Praktično jih je rešila le božja previdnost....