Slovenija

V gorah so še zmeraj snežne razmere: na kaj opozarjajo reševalci?

Ljubljana / Kamnik, 29. 04. 2021 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
24UR ZVEČER
Komentarji
9

Pozor: v visokogorju so še vedno zimske razmere, zaradi otoplitve pa je snežna plast nestabilna. Gorski reševalci letos skorajda niso imeli dneva brez reševalnih akcij. Letošnja statistika je črna – v gorskih nesrečah je umrlo že deset ljudi. Na kaj opozarjajo gorski reševalci?

Razmere v gorah so še vedno zimske, zato previdno.
Razmere v gorah so še vedno zimske, zato previdno. FOTO: Dreamstime

Narava, gibanje, svež zrak. Tudi to je zmagovita kombinacija za bolj pomirjeno in srečnejše življenje. A da nesreča, sploh v gorah, nikoli ne počiva, priča dejstvo, da gorski reševalci tudi letos praktično niso imeli dneva brez reševalnih akcij. In letošnja statistika je črna: v gorskih nesrečah se je samo od 1. januarja težje poškodovalo 36 oseb, deset jih je umrlo. Nazadnje v začetku tedna, ko je planincu v Krnici z območja Velikega Rogatca spodrsnilo v globino, pri čemer je umrl. Zato pozor: v visokogorju so še vedno snežne razmere. Zaradi otoplitve postaja zgornja plast snežne odeje ponekod nestabilna, povečuje se nevarnost snežnih plazov, zlasti na osončenih pobočjih, opozarja Agencija Republike Slovenije za okolje (Arso), medtem ko je na osojnih legah grebenov in vrhov snežna odeja še vedno pomrznjena, zato se povečuje nevarnost zdrsa.

V oddaji 24UR ZVEČER so gostili Mateja Bizjaka, gorskega reševalca inštruktorja. Zadnje mesece skoraj ne mine teden, da ne bi poročali o težkih poškodbah ali celo smrtih gornikov, alpinistov, planincev, turnih smučarjev pri nas. Zakaj? "Predvsem se izraža sama epidemiološka slika oziroma situacija v državi in s tem se je povečalo število obiskovalcev gora," pojasnjuje Bizjak. Zaradi zaprtih smučišč je opaziti veliko turnih smučarjev. "To pa pomeni, da s tem naraščajo tudi nesreče v gorah, kajti veliko ljudi je neizkušenih oziroma premalo izkušenih, premalo opremljenih ali pa te opreme ne znajo pravilno uporabiti."

Kaj torej svetuje – kako se pred podvigom v gore ustrezno pripravimo, na kaj vse moramo pomisliti, preveriti, se opremiti? Gorski reševalec pravi, da je prva sama izbira cilja, glede na našo fizično in psihično sposobnost, in pa seveda znanje, izkušnje za same težke zimske razmere. "Potem je treba imeti pravilno zimsko opremo – to so cepin, dereze, plazovni trojček (to zajema lopato, sondo in žolno). Seveda pa moramo znati to opremo tudi pravilno uporabljati. Nikoli se v gore pozimi ne odpravljamo sami, zraven imamo prijatelje, alpiniste z izkušnjami, oziroma najamemo gorskega vodnika – zato, da nas bo varno pripeljal v dolino," svetuje.

Smo sredi prvomajskih počitnic, mnogi, ki so ostali doma, so se ali se še bodo odpravili v gore. Bliža pa se tudi precejšnja otoplitev. Kaj lahko pričakujejo, kakšnim pogojem se morajo obvezno izogniti, da se ne zgodi gorska nesreča?

Otoplitev po besedah Bizjaka v prihodnjih dneh ne prinaša nič dobrega, kajti sneg se bo preobrazil, postal bo težek in lahko pride do samodejnega proženja plazov južnega snega. "Prav tako veliko nevarnost predstavljajo pasti na grebenih, ki se bodo samodejno rušile zaradi količine vode, ki jo bo sneg pridobil. Na severnih pobočjih pa je velika nevarnost zdrsov, zato je že majhna napaka lahko usodna za življenje," še opozarja.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pingvinislo5
29. 04. 2021 10.12
+3
spet sami kavčarji med komentatorji pametujejo o gorah in o stroških reševanja....a slovenske davkoplačevalce izmed vseh bolezni največ stanejo bolezni srca in ožilja, ki so predvsem posledica kavčanja.
picolin
29. 04. 2021 09.30
-2
gora ni nora .nor je tisti ki gre gor
oježeš
29. 04. 2021 10.14
+2
Mogoče je nor tisti, ki ostane dol, ker ne zna in noče videti lepote narave. Te pa ne vidiš med hišami (delno lahko, kjer imajo lepe cvetlične grede ali lončke), še manj sredi mest, po obronkih pa sploh, ko ljudje neusmiljeno odmetavajo smeti kjerkoli. 'Gor' je lepo, le znati je treba gledati, še lepše je pa pustiti naravo taka kot je, da jo lahko občudujejo tudi tisti, ki pridejo za nami.
Omas1313
29. 04. 2021 08.56
+1
Če vam paše da vas rešujejo z hribov samo piči
Delavec_Slo
29. 04. 2021 09.43
+0
Ja pa položnico jim naj dajo, pa da jih vidimo korajžne.
Von_Clausewitz
29. 04. 2021 08.20
+5
Jaz bom tako rekel, ne hodi v gore, ko še na ravni cesti ne znaš hodit. ;)
TEDYC
29. 04. 2021 08.08
+0
Kaj pomagajo vsa svarila, če določeni mislijo, da se jim ne more nič storiti. Pa največ tudi pobere najbolj izkušene... Torej?
lolhaha1
29. 04. 2021 08.14
+1
oježeš
29. 04. 2021 10.15
Torej, nesreča ne počiva, zato previdno kjerkoli smo!