V nedeljo je potekalo televizijsko soočenje o arbitražnem sporazumu. Argumente za in proti sta predstavila premier in predsednik stranke SD Borut Pahor in voditelj največje opozicijske stranke Janez Janša.
Rezultat sočenja o arbitražnem sporazumu je bil znova čisto blizu neodločenega rezultata. In vendar je v glavah državljanov Slovenije najverjetneje zmagal predsednik vlade Pahor, je za 24ur. com komentiral soočenje strokovnjak Miro Kline.
Zakaj DA?
Kline meni, da je Pahor prodajal vizijo takojšnega miru in s tem formulo za rešitev celotne regije Balkana. Govoril je mirno, glasneje in bolj dinamično. Govoril je tudi o pravnikih, ki bodo določali pošteno mejo in tem ljudje vendarle zaupajo nekoliko bolj kot politikom. Poudarja, da je kot kamere bil prijazen do Pahorja, pomikala pa se je proti središču in v prvi plan.
Zakaj NE?
Po mnenju Klineta je prodajal preložitev odločitve o dogovoru na neopredeljeno prihodnost in bolj ostra, celo ultimativna pogajanja. “Na trenutke je govoril nestrpno, tiho in manj, vendar pa bolj razumljivo. Govoril je tudi o politikih, ki bodo razvijali in vodili nova, trda pogajanja s Hrvaško, čeprav rezultati kažejo, da ljudje vsak dan v manjši meri zaupajo prav politikom”.
Kampanja nagovarja že prepričane
Ocenil je tudi celotno politično kampanjo. Trdi, da kampanja nobene stranke ne nagovarja nikogar zunaj stranki lastnega kroga politično prepričanih. “Niti za trenutek ne dovoljuje kateremu koli izmed govorcev, da morda dá prav svojemu nasprotniku. Samo tak način bi postopoma lahko privedel do konstruktivnega dialoga o eni izmed ključnih identitetnih vprašanj Slovenije.”
Na vprašanje, ali se glede na rezultate raziskav v tem tednu še kaj spremeni, pa dodaja, da se navidezno lahko spremeni zelo malo. “Navidezno se lahko spremeni zelo malo. Dejansko pa verjetno zelo veliko. Skorajda celoten račun je v rokah predsednika Desusa Erjavca in njegovih najbolj zanesljivih udeležencev volitev in referendumov. Z enim samim jasnim pozivom svojim članom lahko nagne tehnico in naredi preobrat v Za ali v Proti”.
Na strani Janše
Na naši strani smo tudi objavili anketo o tem, kdo je bolj prepričal v TV soočenju o arbitražnem sporazumu. V dveh dneh smo prejeli 17896 glasov. 47 odstotkov bralcev ( 8405 bralcev) je dejalo, da jih je Janša bolj prepričal, za Pahorja pa je glasovalo 37 odstotkov ljudi (6673 bralcev).
Okoli 16 odstotkov anketirancev (2791) je odgovorilo, da ne ve, oziroma jih ne zanima.
Pahor: Težko breme
"Volivcem je naloženo težko breme, ampak tako kot v zadnjih 20 letih, se bodo tudi tokrat odločili pravilno. Prepričan sem, da bodo zaokrožili projekt osamosvajanja," je v nedeljo dejal Pahor in dodal, da bomo na pošten način določili mejo z južno sosedo. Tako bomo ustvarili pogoje za trajen in pravičen mir, za dobre sosedske odnose, sodelovanje in prijateljstvo, meni. "S tem si bomo odprli možnost, da okrepimo imidž, ugled države, ki zna najtežje probleme reševati po mirni poti," dodaja premier.
“Ta sporazum nima pozitivne bilance. Ne gre za vprašanje, kaj lahko dobimo in kaj lahko izgubimo. Gre le za vprašanje, koliko lahko izgubimo. Ta sporazum Sloveniji v nobenem primeru ne more dati več kot danes imamo in kot smo imeli ob osamosvojitvi. Še slabše je: ta sporazum ne more Sloveniji zagotoviti niti tega, kar že imamo in kar smo imeli tudi ob osamosvojitvi,” pa je dejal Janša.
Pahorju je znova očital, da se je samostojno pogajal s Hrvaško, opozicijo pa k pogovorom in pogajanjem ni nihče povabil. Pahor je zavrnil omenjene očitke.
LDS, Kučan, Stanovnik za sporazum
Zveza združenj borcev za vrednote NOB Slovenije je v ponedeljek podprla arbitražni sporazum s Hrvaško. Na osrednji prireditvi LDS pred referendumom o arbitražnem sporazumu je predsednica LDS Katarina Kresal pozvala k podpori sporazumu, ker bomo "dobili več od tega, kar imamo danes", nekdanji predsednik republike Milan Kučan pa zato, ker pomeni "pot, ki omogoča pošteno in pravično rešitev meje".
Ostrih kritik je bil deležen prvak SDS Janez Janša. Politiko, ki nasprotuje sporazumu, je označil kot tisto, ki že leta zlorablja probleme s Hrvaško, "zato da vzdržuje nemir in vzbuja čustva", strah pred nečim tretjim. Predsednik republike Danilo Türk je na javni tribuni Zveze društev pravnikov Slovenije izrazil podporo arbitražnemu sporazumu, hkrati pa zavrnil trditve, da se je postavil zgolj na eno stran. "Sem na strani zdrave pameti in pravne države," je dejal.
"Naslednjo nedeljo bomo Slovenci ponovno odločali o vprašanju naše suverenosti, o vprašanju, ki je temelj suverenosti vsake države, o meji. Brez teritorija ni države in brez meje ni teritorija. To je nekaj, kar velja že dolgo in bo veljajo še v bistveno daljšo prihodnost," pa je v soboto pojasnil Janša.
KOMENTARJI (427)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.