Mariborsko tožilstvo je vložilo novo obtožnico za razžalitev uradne osebe. Razžalitev se načeloma sicer preganja na zasebno tožbo, a v primeru, ko je ta uperjena proti uradni osebi v zvezi z opravljanjem njegove službe, se pregon začne na predlog tožilstva, je pojasnil vodja mariborskega tožilstva Darko Simonič in dodal, da so obtožnico vložili 7. februarja.
Sopredsednica Gibanja Zedinjena Slovenija Anica Bidar je danes pred državnim zborom povedala, da v gibanju menijo, da gre v primeru nove obtožnice proti Andreju Šišku za lažno obtožbo policista, ki je bil vpleten v incident marca lani, v katerem naj bi policija uporabila prekomerno silo nad nosečo žensko in njenima mladoletnima hčerama.
Šiška je ženska po telefonu poklicala na pomoč, po besedah Bidarjeve pa je policista v mirnem tonu vprašal, kaj se dogaja, nakar naj bi iz strani pritekel policist in ga z vso silo odrinil. To naj bi bilo vidno tudi iz posnetka, ki so ga pozneje prikazali na novinarski konferenci in je tudi še vedno dostopen na Facebook profilu Gibanja.
Prav novinarska konferenca naj bi bila tudi povod za novo obtožnico zoper Šiška, ki jo je mariborsko tožilstvo sicer moralo po uradni dolžnosti sprožiti na prijavo domnevno oškodovanega.
Bidarjeva je ob tem poudarila, da so takoj po dogodku podali kazensko ovadbo za prekomerno uporabo policijske sile, notranja preiskava naj bi trajala že skoraj leto dni, epiloga pa po njenem še vedno ni. Kot so sicer že po dogodku sporočili s Policijske uprave Maribor, so policisti v tem primeru ravnali strokovno.
V Gibanju prepričani, da gre za politični konstrukt
Ob tem je Bidarjeva danes poudarila, da Šiško spoštuje delo policistov, ki častno opravljajo svoje delo, kar je povedal tudi na že omenjeni novinarski konferenci, posamezniki, ki izvajajo nasilje nad državljani, pa po njegovem nimajo kaj iskati v policijskih vrstah.
Spomnila je, da je Šiško že skoraj pol leta protipravno v priporu, za novo očitano kaznivo dejanje pa je zagrožena kazen do šest mesecev zapora. V gibanju domnevajo, da je tožilstvo ugotovilo, da Andrej Šiško ne bo obtožen zaradi Štajerske varde, saj je primer po njihovem na zelo trhlih temeljih in brez dokazov.
"Zdaj je verjetno njihov namen Šiška obsoditi za neko drugo zadevo, da bi lahko s tem nadomestili protipravno odvzeto prostost, ker on je dejansko že šest mesecev v priporu. Seveda pa je cilj tudi preprečitev nastopa Andreja Šiška na evropskih volitvah," je še dodala Bidarjeva.
V zvezi z evropskimi volitvami je dodala, da pripravljajo kandidaturo, ta teden so začeli zbirati overjene podpise na upravnih enotah. Hkrati evidentirajo kandidate, na zboru članov pa se bodo odločili, ali bodo dali na listo samo Šiška ali bo kandidat še kdo. Nagibajo se k temu, da bi bil Šiško njihov edini kandidat.
Kdaj naj bi se zgodila razžalitev?
Mariborski policisti so 26. marca med izvajanjem nadzora cestnega prometa ustavili voznico osebnega avtomobila, ki pri sebi ni imela vozniškega dovoljenja, poleg tega je odklonila test alkoholiziranosti, zato so ji prepovedali nadaljnjo vožnjo. Kljub temu je vožnjo nadaljevala, zato jo je ustavila druga policijska patrulja, katere prav tako ni upoštevala.
Policisti so se zato odločili, da ji vozilo zasežejo, zato so njej in sopotnicama ukazali, naj izstopijo iz avtomobila. Ker ukazov niso upoštevale, je policist razbil steklo na vratih avtomobila, nato pa so jih odstranili iz vozila. Kot so takrat poudarili na Policijski upravi Maribor, so policisti v tem primeru ravnali strokovno, telesna sila pa da "sodi med najmilejše oblike prisilnih sredstev".
Zoper voznico so zaradi dogodka podali obdolžilni predlog zaradi storjenih prekrškov. Prav tako pa so ukrepali zoper dve mladoletni potnici, prekrškovni postopek pa so uvedli tudi zoper dve osebi, ki sta bili na kraju dogodkov. Zoper eno med drugim zaradi kršitev javnega reda in miru, zoper drugo pa zaradi kršitev cestnoprometnih predpisov.
Eden od slednjih naj bi bil Šiško, ki je pozneje povedal, da ga je voznica, ki je bila evidentirana kandidatka njegove stranke za državnozborske volitve, med policijskim postopkom poklicala po telefonu in mu dejala, da se z otrokoma počutijo ogrožene. V ravnanju policije je prepoznaval obliko pritiska na njihove kandidate za volitve.
Po klicu se je podal na prizorišče dogajanja in bil priča ravnanju policistov, ki po njegovi oceni "presega vse meje zdravega razuma".
Kot je Šiško še dejal, policija ni imela nobenega razloga, da bi se na kakršen koli fizičen način lotila obeh mladoletnih hčera. Zaradi tega, kar so naredili s 15-letno hčerko, bi jih bilo treba ne le odpustiti, ampak "poslati v zapor", je dejal. Dodal je, da je nad ravnanjem policije zgrožen, in napovedal, da bodo zahtevali odgovornost vseh vpletenih.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.