Glede na nova pravila Bruslja, ki so jih potrdile države članice, je veljavnost potrdila od 1. februarja omejena na 270 dni po primarnem cepljenju. Veljavnost potrdila za prebolevnike bo omejena na 180 dni, potrdila za potnike s PCR-testom na 72 ur, tistim s hitrim testom pa bo potrdilo veljalo 24 ur. Za tiste, ki so se cepili s poživitvenim odmerkom, ostaja veljavnost potrdila neomejena.
V Evropski komisiji izpostavljajo, da se evropska ureditev nanaša samo na potovanja po Uniji, medtem ko uporabo tega potrdila ali podobnih potrdil za druge namene, na primer za obisk restavracij ali kina, urejajo države same. V skladu s priporočilom tako za imetnike covidnega potrdila ob potovanju po EU ne bi smele veljati nikakršne dodatne omejitve, kot so zahteve po negativnih testih ali karanteni.
Izjema glede omejitev na mejah pa velja za države, ki so na zemljevidu Evropskega centra za preprečevanje in nadzor bolezni (ECDC) obarvane temnordeče. Trenutno je takšna večina EU.
Države EU lahko tako glede na veljavni zemljevid ECDC še naprej uvajajo svoje pogoje za prehajanje meje. Med njimi je Avstrija, kjer bo še naprej veljalo, da morajo cepljeni in preboleli predložiti negativen izvid PCR-testa, izjema velja le za tiste, ki so prejeli poživitveni odmerek. Medtem za vstop v Italijo test od danes ni več potreben.
Slovenija bo ravnala v skladu s priporočili Bruslja in prehod meje omogočila ob pogoju PCT.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.