Od 53 navzočih poslancev je 52 poslancev na izredni seji DZ glasovalo za to, da Slovenija Palestino prizna kot neodvisno in suvereno državo. Proti ni bil nihče, je pa opozicija sejo obstruirala.
Koalicija je na seji predstavila tudi argumente za priznanje. Kot so med drugim poudarjali poslanci in premier Robert Golob, bi s priznanjem med drugim dali nov zagon mirovnim pogajanjem na Bližnjem vzhodu in okrepili zmerne sile tako na izraelski kot na palestinski strani, odpravili bi tudi zgodovinsko krivico, ki je bila storjena Palestincem, in spodbudili nadaljevanje reforme palestinske oblasti. Predsednik vlade Robert Golob je v obrazložitvi predloga dejal, da namera po priznanju ni naključje oziroma stvar "predvolilne aritmetike".
Opozicijska NSi je na začetku razprave ocenila, da gre pri priznanju Palestine za volilno potezo vladne koalicije pred evropskimi volitvami, a napovedala, da ne bo proti.
A nato se je zapletlo, ker je SDS tik pred začetkom seje umaknila predlog za posvetovalni referendum o priznanju Palestine, ki ga je vložila v ponedeljek. Med sejo je stranka vložila nov predlog za posvetovalni referendum. Zaradi novega predloga so sejo DZ prekinili ter sklicali sejo parlamentarnega odbora za zunanjo politiko o predlogu SDS za posvetovalni referendum.
Proti razpisu referenduma je glasovalo vseh 52 navzočih poslancev iz vrst vladajoče koalicije. Na seji ni bilo poslancev obeh opozicijskih strank, SDS in NSi. Poslanec slednje Aleksander Reberšek je uvodoma pojasnil, da vladajoča koalicija zlorablja poslovnik, pri tem pa ne bodo sodelovali.
Predsednik SDS Janez Janša je dejal, da dajejo s predlogom za posvetovalni referendum glede priznanja Palestine vladi čas za razmislek. "Predlog za posvetovalni referendum je akt, ki odloži odločanje za 30 dni," pa je dejal glede domnevne namere koalicije, da bi glasovanje v DZ vseeno izpeljala.
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je poudarila, da še nobena država na svetu še ni razpisala referenduma o priznanju druge države, ki je politični akt.
Napovedala je tudi, da ne bo dopustila zlorabe poslovnika, kar je po njenem mnenju poteza SDS. Glede 30-dnevnega roka, v katerem DZ zaradi predloga za razpis referenduma ne bi smel glasovati o priznanju Palestine, je dejala, da gre za poslovniški rok, "za katerega nihče ne ve, čemu je namenjen, a to ne more biti ohlajanje glav, ker se s tem razvrednoti poslance".
Priznanje Palestine podprlo 52 poslancev
Poslanci so nato nadaljevali prekinjeno sejo DZ o priznanju Palestine in na njej podprli priznanje Palestine. Za priznanje je glasovalo 52 od 53 navzočih poslancev, nihče ni bil proti. Poslanec SDS Dejan Kaloh ni glasoval.
Slovenija je tako postala 147. članica ZN, ki je priznala Palestino. Palestina je Slovenijo priznala leta 1992.
SDS je danes najprej umaknila predlog za razpis posvetovalnega referenduma, nato pa ga je znova vložila. Nov predlog so poslanci SDS s prvopodpisano Jelko Godec vložili med potekajočo razpravo DZ o predlogu sklepa vlade za priznanje Palestine.
Kot je na seji pojasnil predsednik SDS Janez Janša, so prvi predlog umaknili iz tehničnih razlogov. V novem predlogu pa so popravili obrazložitev predloga. V opozicijskih strankah SDS in NSi so do predloga o priznanju Palestine kritični, češ da gre za predvolilno potezo pred evropskimi volitvami.
Poslanci SDS zapustili sejo
Premier Robert Golob je priznanje označil za predpogoj za pogajanja o rešitvi dveh držav. Koalicija je predstavila argumente za priznanje, opozicijska NSi je napovedala, da ne bo proti. Premier je sicer ob začetku seje izrazil zadovoljstvo, da si je SDS premislil, in da je, kot je dejal, zmogel dovolj treznosti, da je umaknili predlog za posvetovalni referendum o priznanju Palestine. Po vnovični vložitvi predloga pa je bil kritičen: "Janša je danes spet pokazal, kakšne so njegove vrednote. Prav je, da to Slovenija vidi."
Predsednik vlade je sicer orisal priznavanje Slovenije za priznanje, ki se je po njegovih besedah začelo že februarja. "Naš namen ni bil, da se skrijemo pod okrilje Španije, Norveške in Irske, naš namen je bil, da postopek izpeljemo suvereno, ponosno in samostojno," je poudaril. Slovensko priznanje je po njegovih besedah pomembno, ker je predpogoj za pogajanja o rešitvi dveh držav.
Jožef Horvat je v imenu poslanske skupine NSi obsodil napad Hamasa na Izrael 7. oktobra lani, obenem pa tudi nesorazmeren odgovor Izraela. Bil je kritičen do slovenske zunanje politike v Varnostnem svetu ZN, pa tudi do tega, da bo Slovenija Palestino priznala sama in ne v večji skupini držav. "Cilj vlade ni zmanjšanje trpljenja Palestincev, ampak je priznanje Palestine intonirano z evropskimi volitvami." Napovedal je, da poslanci NSi ne bodo nasprotovali predlogu vlade za priznanje Palestine.
Predrag Baković (SD) je kot glavni razlog, da je Bližnji vzhod na sedanji točki navedel popolno odsotnost mirovnega procesa. Kot je pojasnil, želi Slovenija s priznanjem med drugim dati nov zagon mirovnim pogajanjem in okrepiti zmerne sile na obeh straneh. "Čakanje na konec konflikta bi pomenilo podaljševanje konflikta v Gazi," je opozoril.
Matej Tašner Vatovec (Levica) je izrazil zadovoljstvo, da je Slovenija del vala priznanja Palestine v evropskih državah. "Ta trenutek je zgodovinski, prelomen in odgovornost za vse nas, da skušamo premakniti naprej bližnjevzhodni mirovni proces," je še menil. Predlog SDS za posvetovalni referendum je Tašner Vatovec označil za legitimacijo apartheida in genocida ter potezo, ki gre proti interesom Slovenije in v korist Izraela.
"Do konca današnje seje bo ugasnilo še nekaj deset otroških življenj," je razmere v Gazi v imenu poslanske skupine Svobode ponazorila Tamara Vonta. Priznanje je po njenih besedah najboljše jamstvo za mirno prihodnost in sobivanje Izraelcev in Palestincev. Odpravlja tudi zgodovinsko krivico, ki je bila storjena Palestincem. Priznanje bo spodbudilo tudi nadaljevanje reforme palestinske oblasti, je dejala.
Janša je vladni koaliciji očital, da s priznanjem Palestine skuša preusmeriti pozornost s perečih težav v državi, kot sta stavka na upravnih enotah in zdravniška stavka, ter da koalicija priznanje Palestine izkorišča v predvolilne namene.
Dejal je, da je SDS vladi s posvetovalnim referendumom želela ponuditi 30 dni časa, da se opravi razmislek in se priznanje opravi v najbolj primernem trenutku. Poudaril je, da DZ, potem ko je SDS vložila nov predlog posvetovalnega referenduma, o priznanju danes ne more glasovati. "Poslanska skupina SDS v nadaljnjih postopkih pred iztekom 30-dnevnega roka ne bo sodelovala," je še sporočil Janša, poslanci SDS pa so nato zapustili sejo.
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je to potezo označila za eklatantno zlorabo posvetovalnega referenduma. Sejo so nato za krajši čas prekinili, zdaj se nadaljuje z razpravo poslancev.
Janša: V DZ sprejemajo odločitve, ki so v nasprotju s postopkom
V DZ sprejemajo odločitve, ki so v nasprotju s postopkom, je v odzivu na sklic seje parlamentarnega odbora za zunanjo politiko (OZP) in izredne seje DZ o predlogu za razpis posvetovalnega referenduma o priznanju Palestine dejal Janša. "Procedura je v demokraciji mati vladavine prava," je dodal za medije.
Po njegovih besedah se kaj podobnega ni zgodilo ne v slovenskem ne v parlamentu katere koli članice EU. Pri tem je bil kritičen do predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič, češ da je dejala, da ne bo dovolila spoštovanja poslovnika DZ. "Sicer smo se že doslej v 30-letni zgodovini slovenskega parlamentarizma srečevali z raznimi mahinacijami in manipulacijami, ko je šlo za proceduro, vendar pa še nikoli predsednik zakonodajne veje oblasti tega ni tudi priznal in vnaprej napovedal," je dejal.
Po njegovem mnenju bi bilo kaj takega morda opravičljivo, če bi šlo za stanje vojne, izredne razmere ali pandemijo, v primeru priznanja Palestine pa gre za politično dejanje, s katerim se ne mudi tako zelo.
Predlog SDS za posvetovalni referendum sedaj poslanci obravnavajo na 74. izredni seji DZ. Po koncu seje pa naj bi se nadaljevala prekinjena 73. seja DZ o priznanju Palestine. Janša je že napovedal, da poslanska skupina SDS v nadaljnjih postopkih ne bo sodelovala, izredno sejo obstruirajo tudi poslanci NSi.
KOMENTARJI (1098)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.