Poslanke in poslanci v državnem zboru so opravili razpravo o vseh dopolnilih k zakonu o preprečevanju nasilja v družini, ki ga je v državni zbor vložila vlada, v nadaljevanju pa so prešli k obravnavi novele zakona o graditvi objektov. V razpravi o dopolnilih k zakonu o preprečevanju nasilja v družini so se sicer najdlje pomudili pri dopolnilu, ki ga je k prvemu členu zakona vložila SNS in predvideva, da se med kategorijami, ki jih ščiti zakon kot žrtve nasilja v družini, posebej izpostavi otroke in mladoletnike.
Po mnenju Barbare Žgajner Tavš (SNS) bi z omenjenim dopolnilom še posebej poudarili pomen zaščite otrok. Po njenih besedah gre namreč pri otrocih za najbolj ranljivo skupino, ki je trenutno tudi najslabše zaščitena. Dopolnilu je nasprotovala poslanka Majda Potrata (SD), ki je menila, da so v zakonu že zdaj smiselno zajete vse žrtve nasilja v družini, zato bi bilo nesmiselno izpostavljati katerokoli skupino.
Tudi sicer so po njenem mnenju v družini nasilju najprej izpostavljene ženske in šele nato otroci. Potrati je pritrdil poslanec Stanislav Brenčič (SLS). Menil je, da v kolikor posamezni žrtvi namenimo večjo pozornost, nehote zmanjšamo pozornost drugi. Menil je namreč, da "otroci niso edine žrtve nasilja v družini".
Mladi in koruzništvo
Do razhajanj v mnenjih poslancev je prihajajo tudi, ko je bilo govora o sami smiselnosti zakona. Poslanec Bojan Homan (SDS) je dejal, da zakon ne bi bil potreben, če bi ljudje bolj upoštevali določbe zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Po njegovem mnenju do nasilja v družini prihaja predvsem zato, ker mladi vstopajo v zakon nepripravljeni. "Ko se začne reševati nasilje v družinah, je že prepozno," je poudaril Homan. Dodal je, da se boji, da tudi zakon tega ne more rešiti.
Na pomen preventive je opozoril tudi Rudi Veršnik (SDS). Veršnik se strinja s Homanom, da so mladi razvajeni in nepripravljeni sprejemati odgovornost družinskega življenja, kar se po njegovem mnenju kaže tudi v "koruzništvu". Po njegovih besedah je treba preprečevati slabe odnose, ko pa že pride do nasilja, pa je potreben strokoven pristop.
V razpravi so sicer vsi poslanci menili, da zakon ne bo odpravil nasilja v družini, ga pa lahko zmanjša. Glasovanje o 11 vloženih dopolnilih bodo poslanci opravili v okviru današnjih skupnih glasovanj, ki so predvidena pol ure zatem, ko bodo opravili razpravo o noveli zakona o gradnji objektov.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.