Posle je danes predal tudi nekdanji minister za okolje in prostor Roko Žarnić. Okoljski del je predal ministru za kmetijstvo in okolje Francu Bogoviču, prostorskega pa ministru za infrastrukturo in prostor Zvonku Černaču. Slednji opozarja, da nas čaka zahtevno obdobje, Bogovič pa je izpostavil pomen poenostavitve zakonodajnih postopkov.
Žarnić je po primopredaji pojasnil, da je področje okolja in prostora kompleksno ter da se bosta oba ministra veliko sestajala, ker so problemi, ki jih zapušča, med seboj prepleteni. "Mogoče bosta bolj učinkovito reševala probleme, ker bosta dva reševala, kar je prej moral eden," je dejal.
Oba ministra sta zaprosila za dodatne priloge k primopredajnemu gradivu, in sicer za dodatne podatke o zadevah, ki se odvijajo na relaciji ministrstva do računskega sodišča in do evropskega sodišča, prav tako pa podroben pregled vseh investicij, ki so vodena v okviru kohezijske politike na področju odpadkov, pitne vode in odpadnih voda.
Prosila sta tudi za podroben opis stanja na Agenciji RS za okolje (Arso), in sicer natančen pregled, koliko postopkov je v postopku in koliko je rešenih. Na ministrstvu bodo za oba ministra pripravili tudi predloge za poenostavitev zakonodaje. "Ocenjujem, da je na tem področju zakonodaja prenormirana. Za marsikateri postopek je treba poiskati hitrejše, enostavnejše rešitve," je dejal Bogovič.
Prepričan je, da se bodo predvsem v delu naravnih virov sedaj znotraj enega ministrstva lažje poenotili z občutkom za trajnostni razvoj države. "Verjamem, da bomo tudi pri prostorskem umeščanju, kar bo odslej domena ministrstva za infrastrukturo, našli skupni jezik in pa kooperativnost, da bomo odgovorno vodili te postopke in da ne bo prihajalo do nepotrebnih zavlačevanj," je še dodal Bogovič.
Černač: Čaka nas zahtevno obdobje
Černač pa je opozoril, da nas čaka zahtevno obdobje. Tudi zato, ker bodo bistveno bolj kot v preteklih letih omejeni s sredstvi. "Danes smo videli, da je proračun tega ministrstva za lansko leto težak okoli 270 milijonov evrov, realiziran pa v višini 170 milijonov evrov in predobremenitev (tisto, kar je že porabljeno, vnaprej načrtovano, že podpisano) za leto 2012 je na ravni 135 milijonov. To pomeni, da smo v februarju že na polovici porabe glede na planiran proračun za leto 2012," je opozoril.
Tudi zato se strinja z Bogovičem, da je prva prioriteta področje, ki ne zahteva velikih finančnih sredstev, torej spremembe administrativnega dela zakonodaje tam, kjer posamezni postopki ne tečejo tako operativno, kot bi si želeli.
Bogovič: Treba je narediti jasen prerez stanja
Bogovič je tudi pojasnil, da so se v Sloveniji poslovne cone umeščale v prostor v času velike konjunkture. Danes je po njegovem mnenju treba narediti jasen prerez stanja, koliko je takšnih con in koliko je sploh potrebnih.
"Ni treba, da so poslovne, obrtne cone v vsakem malce večjem središču, ampak je treba pristopiti k dolgoročnejšemu prostorskemu načrtovanju. Sam zagotovo ne bom slovel po tem, da bo take poslovne cone enostavno umeščati v prostor. Ko bo narejena točna analiza, koliko je teh con, bomo ugotovili, da jih je umeščenih v prostor več kot dovolj za naslednjih 50 let," je še dodal Bogovič.
Ob tem je pojasnil, da moramo pogledati, kaj je bilo že pozidano in danes sameva. "Treba je iti v dolgoročno sanacijo teh degradiranih območij in prostor ponovno uporabiti v poslovne in stanovanjske namene," je še dejal Bogovič.
Ratoša vodja Virantovega kabineta, Prelesnikova generalna sekretarka DZ
Parlamentarna mandatno-volilna komisija (MVK) je za vodjo kabineta predsednika DZ Gregorja Viranta imenovala Katarino Ratoša. Predlog za imenovanje Ratoševe je podal Virant, člani MVK pa so imenovanje soglasno potrdili. Ratoševa je sicer v kabinetu predsednika DZ zaposlena že nekaj let, z delom v kabinetu pa je začela v času, ko je bil predsednik DZ France Cukjati.
Poslanke in poslanci pa so za generalno sekretarko DZ imenovali Mojco Prelesnik, ki je to funkcijo opravljala že v preteklem mandatu. Da Prelesnikova ostane na funkciji generalne sekretarke, je predlagal predsednik DZ Gregor Virant. Kot je dejal, je v minulem mandatu funkcijo opravljala profesionalno in učinkovito, zato ima njegovo polno zaupanje.
Poslanska skupina SDS pa bo za podpredsednico državnega zbora namesto predsednice NSi Ljudmile Novak, ki ji je ta funkcija prenehala ob imenovanju na ministrsko funkcijo, predlagala poslanko SDS Romano Tomc, so pojasnili v SDS. Novakova je bila sicer za podpredsednico DZ izvoljena na ustanovni seji DZ.
Nadomestni poslanci že v poslanskih klopeh
Državni zbor je potrdil mandate nadomestnim poslancem, ki bodo v poslanskih klopeh zamenjali tiste, ki so postali ministri. Damjana Petavar Dobovšek, Patricija Šulin, Ivan Pišek (vsi SDS), Marija Plevčak (DeSUS), Jasmina Opec, Roman Žveglič (oba SLS) in Janez Vasle (NSi) so se že pridružili poslanskim kolegom.
KOMENTARJI (209)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.