Zaradi odprave posledic, ki jih je povzročil žled, so na terenu številni pripadniki sil za zaščito in reševanje, ki pomagajo prebivalcem vzpostaviti osnovne življenjske pogoje. Danes je bilo na terenu okoli 3.600 gasilcev iz več kot 400 gasilskih enot, 300 predstavnikov Civilne zaščite, 500 pripadnikov Slovenske vojske, več kot 1000 aktivistov Rdečega križa in Slovenske Karitas ter drugih nevladnih organizacij in 1.900 predstavnikov gospodarskih družb, predvsem elektroenergetskih podjetij. Gasilcem iz Postojne so tovariško priskočili na pomoč kolegi iz Pomurja in Podravja z vozili, generatorji in motornimi žagami, so sporočili iz Uprave RS za zaščito in reševanje.
Zadostovalo bi 400 manjših in 150 močnejših generatorjev
Doslej je bilo po Sloveniji iz državnih rezerv, od SV in iz mednarodne pomoči ter pomoči posameznikov ter ustanov razdeljenih 337 manjših generatorjev (do 10 kW), 34 srednjih generatorjev (od 10 kW do 40 kW) in 94 zmogljivejših generatorjev (nad 40 kW).
Na prošnjo za mednarodno pomoč so se doslej odzvale Nemčija, Avstrija, Češka, Hrvaška, Poljska in Madžarska. V našo državo so poslali 54 zmogljivih generatorjev, z njimi pa so prišli reševalci, ki nameščajo in vzdržujejo naprave. V Sloveniji je danes 208 reševalcev iz tujine s 86 vozili. Največ jih je nastanjenih v Centru za zaščito in reševanje v Logatcu, kjer je baza za mednarodne enote; nekaj jih je tudi na drugih lokacijah po Sloveniji. Do konca tedna pričakujejo še dva agregata, ki ju je ponudila Romunija.
Po današnji oceni bi 400 manjših in 150 močnejših generatorjev zadostilo potrebe na terenu.
Številni so še vedno brez elektrike.
Kako pomagajo vojaki?
Vojaki urejajo ceste, čistijo daljnovode in odpirajo poti do neprehodnih naselij s pomočjo 40 terenskih vozil, 53 tovornih vozil, 27 lahkih kolesnih oklepnih vozil Valuk, avtodvigala, delovnega stroja, motornih žag in ostalega priročnega orodja. Poleg naštetega je Slovenska vojska Civilni zaščiti v uporabo predala 90 agregatov različnih zmogljivosti.
Poleg naštetega ima Slovenska vojska v pripravljenosti helikopterje Bell 412 in AS 532 Cougar, slednji z opremo za medicinsko evakuacijo, ter več reševalnih (sanitetnih) vozil, po potrebi pa je sposobna za pomoč zagotoviti tudi večje število pripadnikov.
Slovenska vojska pri odpravljanju posledic vremenske ujme pomaga od sobote, skupaj z današnjim dnem pa je v akciji sodelovalo 1.160 pripadnikov Slovenske vojske.
Vojaki niso usposobljeni za rokovanje z motornimi žagami
Minister Roman Jakič je pojasnil, da SV sama ne more na teren, vojsko mora angažirati civilna zaščita na pobudo lokalnih skupnosti. "Mi vojakom ne moremo razdeliti motornih žag in jih poslati v gozdove, ker za to niso usposobljeni. Angažiranih je 390 sekačev v Sloveniji z licenco za delo v gozdu. SV je s svojo mehanizacijo in znanjem vedno pripravljena priskočiti na pomoč, če bo angažirana s strani civilne zaščite," je pojasnil minister.
Poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan pa je znova opozoril, da v civilni zaščiti od lokalnih skupnosti pričakujejo, da sporočilo, če potrebujejo dodatne sile in sredstva za normalizacijo razmer.
![Alenka Bratušek in Roman Jakič](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Feb2014/61385648.jpg?v=d41d)
Jakič je sicer skupaj s predsednico vlade Alenko Bratušek danes obiskal v vremenski ujmi prizadeto Ljubno ob Savinji in Zgornjo Savinjsko dolino. Bratuškova je ocenila, da je po državi še vedno največja težava oskrba z elektriko, kljub temu, da se je število tistih, ki so brez elektrike, po njenih navedbah krepko zmanjšalo.
Bratuškova je dejala, da je Slovenija priča veliki naravni nesreči in je ponosna, da se je spet pokazala velika solidarnost ljudi. Premierka je ponovila, da ocenjevanje škode po tokratni vremenski ujmi pride na vrsto, ko se bodo razmere v državi umirile. Po njenih besedah so v ospredju predvsem človeška življenja.
![Pahor se je zahvalil tudi avstrijskim gasilcem.](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Feb2014/61385882.jpg?v=d41d)
Predsednik republike Borut Pahor pa je obiskal Pivko, Postojno, Loški Potok in Cerknico. Pahor se je zahvalil vsem prostovoljcem, gasilcem, pripadnikom civilne zaščite ter delavcem elektropodjetij, ki si že več dni prizadevajo pomagati ljudem v stiski. Ob tem je opozoril na varno delo na terenu in dodal, da naj pomagajo tisti, ki v takšnih razmerah imajo znanje in sposobnosti za to. "Za prostovoljce, ki želijo pomagati, bo še veliko časa. Žal zaradi razmer, ki jih je pustila ta ujma, ta nesreča še ni končana. Mislim, da se zdaj počasi, če ne bo novih nepredvidljivih vremenskih okoliščin, končuje ta del pomoči. Odslej je pomembno, da se na ravni države odreagira tako, da se bodo vse funkcije vrnile čimprej v normalno življenje, kolikor nam bo narava to dopuščala," je dejal Pahor in opozoril, da je še vedno treba upoštevati navodila pristojnih organov.
Na Jezerskem evakuirali dve družini
Že sicer dodobra pobeljeno Gorenjsko je danes ponoči pokrila še dodatna nekajcentimetrska snežna odeja. To je še bolj obremenilo v sneg in led okovana drevesa, tako da je ponoči znova padlo več dreves. Na Jezerskem so zaradi nevarnosti padca dreves na hiše evakuirali dve družini. Nastanitev so jim zagotovili v gostinskem objektu na Zgornjem Jezerskem.
Vse ekipe, ki so na terenu že več dni, se še naprej trudijo z odstranjevanjem posledic ujme iz prejšnjih dni. Veliko dela imajo na območjih doline Kokre, Jezerskega, Sovodnja in Pokljuke ter tudi drugod, kjer so ceste zaradi podrtega drevja neprehodne ali pa zaradi podiranja drevja zelo nevarne.
![Žled na Postojnskem - 8](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Feb2014/61385523.jpg?v=5a16)
Bodite varčni z baterijami mobilnih telefonov
Tudi Elektro Gorenjska izvaja nujna dela na območju občine. Ko odpravi napake na območju Krvavca v občini Preddvor računajo, da bo agregat prestavljen v njihovo vas Podlebelca. Hkrati iščejo tudi dodatne agregate za posamezne hiše v Kokri.
Policija poskuša v Kokri zagotoviti radijske povezave za nemoteno obratovanje interventnih služb, Telekom pa bo saniral telekomunikacijske vode. Ti so bili v ujmi zelo poškodovani, zato bodo veze še nekaj časa prekinjene. Na občini prebivalce prosijo, da so varčni z baterijami mobilnih telefonov.
Tudi na Sovodnju v občini Gorenja vas-Poljane, do koder prav tako vodi le zelo nevarna pot, so prebivalci še brez telekomunikacijskih storitev in številni tudi brez elektrike. Več pa jih je zaradi podrtih ali ogroženih hiš moralo zapustiti svoje domove.
Čez noč se je stanje poslabšalo, pozno popoldne pa se razmere umirjajo
Žled, ki že nekaj dni povzroča ogromne težave na Cerkljanskem, v Zgornjem Posočju in na Trnovsko-Banjški planoti, se je ponoči razširil še na območje občine Kanal ob Soči, je povedal poveljnik regijskega štaba CZ za Severno Primorsko Samo Kosmač.
S težavami se sedaj srečujejo tudi v občini Kobarid, kjer je več vasi in zaselkov, kot pred tem že na cerkljansko idrijskem hribovju ter Šentviški in Banjški planoti brez električne energije. Tako tudi na kobariškem potrebujejo več agregatov. V občini Idrija so znova brez električne energije v Črnem Vrhu in Zadlogu. Še vedno ni prevozna glavna cesta na Vojsko, zelo otežen pa je tudi dostop prek Čekovnika. Do zaselka Rejcov grič je možno priti le peš.
Tudi v občini Cerkno se je ponoči položaj zelo poslabšal. Tako so številne ceste znova slabo ali pa sploh neprevozne. Tudi na Tolminskem so bile danes razmere še bistveno slabše kot včeraj. Številne kraji so še naprej brez električne energije. Brez cestne povezave z dolino še vedno ostajajo vasi: Čadrg, Tolminske Ravne, Sela nad Podmelcem ter še nekaj drugih v smeri proti Kanalu.
Na Banjški planoti, v novogoriški občini, se je stanje prek noči precej poslabšalo. Trudi prostovoljnih gasilcev in drugih služb za pomoč in reševanje zadnjih dni je bil hitro izničen. Danes so razdelili še približno 30 agregatov, so pa težave s pitno vodo, tako v Čepovanu kot tudi Lokovcu.
Pozno popoldne se razmere na celotnem področju umirjajo. "Na Goriškem pa je, simbolično, vsaj za kakšno minuto, posijalo celo sonce," je dodal Kosmač.
Veliko dela tudi v okolici Ljubljane
![V Zgornjesavinjsko dolino so gasilcem v pomoč poslali pripadnike Slovenske vojske in oklepno vozilo valuk.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Feb2014/61385878.jpg?v=d41d)
Gasilci in druge intervencijske službe imajo tudi danes veliko težav in dela v občinah okoli Ljubljane. Razmere so se med drugim minulo noč še poslabšale na območju Velikih Lašč in Kamnika. Prioriteta vseh intervencijskih služb je oskrba z elektriko, tiste, ki imajo zagotovljeno elektriko, pa pristojni pozivajo k varčevanju.
Težave so se danes poslabšale na območju občine Velike Lašče, saj se drevje na novo podira na električne napeljave. Vodooskrba je večinoma vzpostavljena, še naprej pa je treba vodo prekuhavati. Pouk v šolah tam, kjer je elektrika, poteka, šolski prevozi pa so okrnjeni. Tudi na območju občine Vrhnika je po besedah člana poveljstva tamkajšnje civilne zaščite Tomaža Šuštarja dela precej in ga bo verjetno še nekaj dni. Kot je dejal, so v grobem stvari rešene, so pa danes dobili pomoč prostovoljnih gasilcev iz Prekmurja. Elektrike še vedno nimajo povsod, trenutno pripravljajo agregate za razvoz, je povedal Šuštar.
Na območju občine Ig se razmere umirjajo, čeprav je po besedah župana Janeza Cimpermana še vedno kar hudo. V občini Brezovica, kjer prav tako še ni povsod elektrike, občane pozivajo k varčevanju z energijo in izključevanju nenujnih naprav, predvsem tiste občane, ki so vezani na agregate. Brez elektrike so po zadnjih podatkih podžupana Marka Čudna del Notranjih Goric, Preserje, Dolenja in Gornja Brezovica ter celotna Rakitna. Razmere se počasi umirjajo tudi na območju občine Dobrova-Polhov Gradec, čeprav je še velik del občine brez elektrike, nekateri že od petka zjutraj. Na območju občine Horjul so trenutno onemogočene telefonske povezave, zato je težko pridobiti informacije o razmerah v tej občini.
![Pivka](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Feb2014/61385524.jpg?v=d41d)
Velike težave tudi v občini Lukovica
V občini Lukovica pravijo, da je bilo več kot 30 vasi več dni brez elektrike, do danes pa so v večini vasi električno povezavo vnovič vzpostavili. Opozarjajo, da s strani pristojnih državnih organov niso prejeli nobene pomoči oziroma niso dobili agregatov, kljub temu, da je bila pomoč ustno obljubljena in da so bila nekatera naselja brez elektrike več kot tri dni. Na pomoč so priskočila prostovoljna gasilska društva, ki so imela nekaj agregatov.
Težave so bile tudi na cestah. Podrta drevesa so začasno blokirala veliko večino od 140 kilometrov lokalnih cest, za kratek čas pa je bila tudi neprevozna magistralna cesta Ljubljana–Celje na območju Trojan. Pravijo, da koncesionar za vzdrževanje cest CGP Grosuplje ni odstranil podrtih dreves, zato so to morali storiti občani in uslužbenci občinske uprave.
Pripadniki prostovoljnih gasilskih društev in zaposleni v režijskem obratu občine, so od 1. do 4. februarja uspeli zagotoviti prevoznost skoraj vseh cest, razen na odsekih, kjer zaradi še vedno padajočega drevja ni bilo možno zagotoviti varnosti delavcev. "Prostovoljni gasilci so v teh dneh opravili več kot 900 ur, za kar jim gre posebna zahvala za nesebično pomoč," pravijo na občini. Njihovo delo še ni končano, saj poskušajo skozi gozdove presekati pot, da bi usposobili nekatere daljnovode, do katerih električarji ne morejo priti.
![Občina Lukovica](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Feb2014/61386003.jpg?v=d41d)
Ne zadržujete se pod drevesi
Posledice vremenskih razmer ogrožajo varnost ljudi in premoženja po vsej državi, tudi na območju mestne občine Kranj. Da bi se izognili poškodbam in škodi na premoženju, vse občane naprošajo, da se izogibajo zadrževanju pod drevjem in napušči stavb, saj obstaja nevarnost lomljenja in padanja vej, ledenih sveč, pa tudi rušenja drevja. Na omenjenih mestih naj tudi ne puščajo svojega premoženja, npr. avtomobilov.
Prepovedano je zahajati v gozdove in samostojno opravljati dela na drevju, saj je to v teh okoliščinah smrtno nevarno, opozarjajo na mestni občini Kranj. Opozorilo seveda velja za celotno državo!
Na občini še opozarjajo, da samo v nujnih primerih, ko bi bila ogrožena varnost ljudi in premoženja – npr. zaradi rušenja drevesa pod težo žleda in snega, naj občani obvestijo Gasilsko reševalno službo Kranj oziroma kličejo na številko 112.
KOMENTARJI (531)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.