Ena je Slovenija in ena je njena osamosvojitev, zato si zasluži svoj muzej, pravi Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve. "Kako nam lahko vladajo ljudje, ki ne vidijo razlike med totalitarno jugoslovansko socialistično republiko Slovenijo in demokratično suvereno in evropsko republiko Slovenijo?" je množico na Trgu republike vprašal Lojze Peterle.
Vlada s svojo odločitvijo tepta vrednote, na katerih je bila država zgrajena, je bilo slišati.
"Ukinitev muzeja slovenske osamosvojitve ni nič drugega kot simbolno spuščanje tiste nove slovenske zastave in dviganje nazaj tiste stare," je dejal Janez Janša.
"Tukaj se je vse začelo in prav je, da te vrednote tukaj tudi krepimo naprej," pa je menil Matej Tonin.
Nasprotno pravi ministrica Asta Vrečko – združitev dveh muzejev bo okrepila zaznamovanje osamosvojitve. "Opozicija pa to izkorišča za to, da se gre kulturni boj, in za to, da obračunava z vlado in koalicijo."
Podobne očitke so udeleženci protesta usmerili tudi v ministrico, ker je bila slavnostna govorka na prireditvi, ki se je spominjala ustanovitve Komunistične partije Slovenije leta 1937. "Gre za pomemben dogodek v naši zgodovini, pomenil je tudi upor proti diktaturi kraljevine kralja Aleksandra in tudi pomenil nek predzačetek protifašističnega boja, ki je pozneje kulminiralo v ustanovitev osvobodilne fronte, kar čez nekaj dni praznujemo kot državni praznik," je dejala.
Prav taka stališča ministrice, kot pravijo udeleženci protesta, v Sloveniji poglabljajo krizo vrednot, ta kriza pa po njihovem mnenju poganja tudi vse druge krize.
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.