Slovenija

V dializnih centrih bo uveden nadzor

Ljubljana, 05. 03. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Minister za zdravje Dušan Keber je napovedal, da bo ministrstvo v vseh 14 dializnih centrih v državi izvedlo upravni nadzor, ki bo usmerjen v porabo zdravila eritropoetin in stroške zanj.

Dodal je, da bo ministrstvo v primeru, da se bo potrdil sum kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali goljufije, sprožilo ustrezne postopke, vključno z obvestilom pristojnim javnim tožilstvom. Po Kebrovih pojasnilih namreč podatki, ki jih je pridobilo ministrstvo, vzbujajo sum tovrstnega kaznivega dejanja; tako naj v nekaterih dializnih centrih eritropoetina praktično ne bi kupovali, temveč naj bi ga v celoti predpisovali na recept, kar govori o zavestni odločitvi vodstev bolnišnic in navodilih zdravnikom, je menil minister.

Eritropoetin se uporablja pri zdravljenju hude slabokrvnosti bolnikov s kronično ledvično odpovedjo ter pri nekaterih bolnikih na kemoterapiji, kjer pa je uporaba bistveno manjša kot pri ledvičnih bolnikih. Kot je pojasnil Keber, se v skladu s področnim dogovorom za bolnišnice iz leta 1999 zdravilo ne plačuje posebej, temveč je strošek zanj vključen v ceno dialize. Na recept je zdravilo mogoče predpisati zgolj ledvičnim bolnikom pred začetkom dialize in ambulantno zdravljenim onkološkim bolnikom med kemoterapijo. Vendar pa naj bi v nekaterih bolnišnicah ta dogovor kršili in naj bi eritropoetin na recept izdajali tudi dializnim bolnikom, ki so nato zdravilo dobili v lekarnah izven bolnišnice. Na ta način bolnišnica prihrani strošek za zdravilo, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pa zdravilo plača dvakrat, bolnišnici v ceni dialize in drugič še v lekarni za recept.

O nepravilnosti pri predpisovanju eritropoetina v nekaterih bolnišnicah so ministrstvo februarja obvestili z dveh regijskih bolnišnic. Ministrstvo je nato od ZZZS pridobilo podatek, da je prodaja eritropoetina na recept v Sloveniji porasla od 310 milijonov tolarjev v letu 2000 na 550 milijonov tolarjev v letu 2001. Po ministrovih navedbah gre za 77-odstotni porast, pri čemer je celotna poraba porasla le za sedem odstotkov. Minister je še dodal, da analize še niso prejeli, da pa jih je zavod v ponedeljek obvestil o uvedbi izrednih nadzorov v nekaterih bolnišnicah.

"Ker zavod tega porasta ni znal pojasniti, ga je ministrstvo zaprosilo za podrobnejšo analizo o količini in vrednosti vsega eritropoetina, izdanega na recept, v zadnjih dveh letih po območnih enotah zavoda in bolnišnicah," je dejal minister Keber.

Na ministrstvu so se zato obrnili na predstavništvo podjetja MIS Alpeadria, ki po ministrovih navedbah zbira in posreduje podatke o prodaji zdravil v Sloveniji (in nekaterih drugih državah), ter tako pridobili podatke o prodaji eritropoetina bolnišnicam in lekarnam za ledvične bolnike za obdobje 1999 do 2001, tudi primerjalno po posameznih območnih enotah zavoda. "Interpretacija pridobljenih podatkov kaže na veliko verjetnost, da nekateri dializni centri predpisujejo za svoje dializne bolnike eritropoetin na recept, medtem ko drugi spoštujejo dogovore in pogodbe z ZZZS." Tako so na primer v območni enoti Murska Sobota- v posamezni enoti zavoda je tudi več dializnih centrov - v zadnjih dveh letih na recept predpisovali od 88 do 95 odstotkov eritropoetina, v območni enoti Nova Gorica pa le od 22 do 30 odstotkov. Izračun na podlagi predpostavke, da je 25 odstotkov vsega eritropoetina upravičeno predpisanega na recept, več pa ne, naj bi v Sloveniji v treh letih v nekaterih dializnih centrih protipravno pridobili skupno 500 milijonov tolarjev.

Minister je bil ob tem kritičen do ZZZS, češ da ob tarnanju o povečani masi sredstev za zdravila ni ničesar rečenega o korektnosti te porabe, in še, da je ZZZS kot neposredni plačnik najbolj odgovoren za to, kar je plačano. "Zastavlja se vprašanje, zakaj ZZZS kar tri leta ni odkril nezakonitega ravnanja posameznih bolnišnic, čeprav bi to odkrila že primerjava med posameznimi območnimi enotami in analiza porasta predpisovanja zdravila na recept. To bi zavod moral storiti že leta 1999, ko je bil razkrit primer zlorabe zdravila v ljubljanskem Kličnem centru za doping športnikov," je poudaril Keber. Napovedal je, da bo ministrstvo zahtevalo analizo za vsa zdravila, katerih poraba z leti izrazito narašča. Finančnemu ministrstvu bo predlagalo, da proračunski inšpektorji opravijo nadzor nad namensko in zakonito uporabo sredstev javnih financ v ZZZS in njegovih območnih enotah, zlasti za področje uporabe zdravil. Na računsko sodišče pa se bo obrnilo s predlogom, da ob letni reviziji poslovanja zavoda še posebno pozornost nameni pravilnosti in smotrnosti poslovanja ZZZS oziroma njegovih območnih enot na področju uporabe zdravil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.