V teh dneh so oblast v marsikaterem mestu prevzele maškare, ki dajejo možnost za sprostitev in tudi brezskrbno kritiziranje aktualnega političnega dogajanja, saj je v pustnem času družbeni red postavljen na glavo. Kot je razložil etnolog Janez Bogataj, Slovenci z vidika kulturne dediščine poznamo dva temeljna modela pustnega praznovanja. Na eni strani imamo pustne maske, preko katerih so ljudje izražali tisto, česar družba ni dopuščala, imamo pa tudi maske, ki so odganjale zimo.
Etnologinja Mateja Habinc pa je kot glavno razliko med nesodobnim in sodobnim pustovanjem navedla to, da se danes maskirajo vsi, ki se želijo, kar pomeni, da je pust podlegel komercializaciji. Habinčeva meni, da je danes ob pustu manj samoustvarjanja, večina ustvarjalnosti pa je po njenih besedah osredotočena na skupinske maske, ki se odzivajo na aktualno dogajanje.
Pust je tudi čas, ko si duška damo s hrano. Ta mora biti čim bolj mastna in kalorična. "Bistvo pusta je v tem, da je bilo to zadnje obdobje po božiču, ko so se ljudje še temeljito najedli," pravi etnolog Bogataj. Dodal je, da je pustnemu času sledilo dolgo obdobje posta, zaradi česar so si ljudje ob pustu privoščili mastno hrano in takrat tudi hitreje porabili kalorije kot danes. Ljudje so si poleg krofov v pustnem času privoščili tudi druge ocvrte testene jedi.
Ob pustu številne prireditve
Našemljeni ali ne, ne morete zgrešiti, če greste na Ptuj, kjer poteka znamenito ptujsko kurentovanje, ki je tokrat v svoji že 52. izvedbi vključeno v dogodke Evropske prestolnice kulture. Začelo se je že preteklo soboto, vrhunec pa bo osrednja mednarodna povorka v nedeljo, na kateri bo sodelovalo med 4000 in 5000 mask. Zaključilo se bo s torkovim pokopom pusta.
Veselo tudi v Ljubljani
V prestolnici se je dopoldne zbrala množica mask, saj je potekal Zmajev karneval. Povorka je z Novega mostu pot nadaljevala do Kongresnega trga. Za Ljubljančane pustnega rajanja še ni konec, saj jih v nedeljo na dvorišču Ljubljanskega gradu čaka še kurentovanje.
Veselo je bilo tudi v Selnici ob Dravi, preverite v spodnji fotogaleriji:
Med bolj obiskane pustne karnevale sodi tudi karneval na Viru pri Domžalah. V nedeljo ob 14. uri in 22 sekund bo 22. pustni karneval obiskal kraje od papirnice Količevo do omenjenega športnega parka. Na pustni torek organizatorji pripravljajo pustne žalne slovesnosti in sežig pusta v pustni deželi Vir.
120 let star karneval v Mozirju
Mozirski pust, ki ima med slovenskimi pustovanji najdaljšo brado, saj so mozirski pustnaki "okolofirali" že leta 1891, se je začel že v petek. Na pustni torek se bodo mozirski pustnaki zbrali na nočnem karnevalu, ki se bo na mozirskem trgu začel ob 18. uri.
Največje pustovanje na Dolenjskem prirejajo v Kostanjevici na Krki, kjer bodo v okviru tradicionalne Šelmarije in programa Prforcenhausa v sosednjem Šentjerneju v petek odprli pustno ambasado, na pustno nedeljo pa v domačem kraju oklicali kurenta in priredili veliko pustno povorko. Na pustni ponedeljek bodo pripravili baklado, v torek gonili medveda in orali ter sejali. Na pepelnično sredo bodo Kostanjevičani kurenta pokopali in priredili veselo sedmino.
V Celju so se odločili, da letos pustne povorke ne bo, se bo pa pustno rajanje za vse generacije začelo v torek ob 15.30 na Glavnem trgu.
Povorka našemljenih vozil v Šenčurju
V Kranju je dopoldan potekalo pustovanje na Slovenskem trgu. Na pustni torek ob 17. uri pa bodo za najmlajše pred Prešernovim gledališčem pripravili veliko otroško pustovanje. Tradicionalna je tudi pustna povorka šenčurskih godlarjev. Tokrat se bodo pustnemu času primerno opremljena vozila v povorki skozi Šenčur in okoliške kraje peljala v nedeljo.
V Pomurju letos ne bo niti značilnega borovega gostüvanja niti kakšne velike pustne prireditve, bo pa zelo veliko manjših po skoraj vseh večjih krajih, ponekod v večjih trgovskih središčih. V Moravskih Toplicah bo rajanje na prostem, veliko maškarado bodo pripravili pri Gradu na Goričkem, v Ljutomeru pa bo v nedeljo tradicionalni Fašenk v Lotmerki.
V Cerknem bodo obsodili pusta
V Cerknem bodo laufarji prišli na ulice v nedeljo ob 14.30, pustni sprevod pa bo nato po ulicah odšel do osrednjega trga, kjer bodo pripravili branje pustne obtožnice in obsodbo pusta. Pusta bodo nato v torek po zahtevah sodnikov usmrtili.
V Cerknici so se pustne prireditve začele z današnjim žaganjem babe. Osrednje dogajanje bo potekalo na pustno nedeljo. Tradicionalna povorka s čarovnicami in drugimi maskami se bo začela ob natančno 12.32.
Tudi po koprskih ulicah so se danes sprehodile maske, pustna povorka pa se je nato preselila še v Izolo.
Ste se tudi vi našemili? Pošljite nam svojo fotografijo!
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.