Prvič v zgodovini slovenske demokracije, poroča Sveta na Kanalu A, bodo izključili izvoljenega predstavnika ljudstva, poslanca državnega zbora, iz posamezne poslanske skupine.
Stekli naj bi že postopki izključitve izjemno vplivnega in politično močnega poslanca stranke upokojencev in ruškega župana Vilija Rezmana iz poslanske skupine stranke upokojencev, ker že od začetka mandata nasprotuje odločitvam, tako stranke kot njenega predsednika Karla Erjavca. Sodu pa je dno izbilo nasprotovanje ministrskemu kandidatu Henriku Gjerkešu.
Vprašljiva pa naj bi bila tudi usoda drugega vplivnega politika, šefa poslanske skupine Desus Franca Žnidaršiča.
Oba, tako Žnidaršič in Rezman, sta se bolj kot na stran upokojencev že pri sestavljanju koalicije nagibala k Pahorjevi in Golobičevi stranki. Z zadnjimi izjavami o nekredibilnosti novega ministra Henrika Gjerkeša pa naj bi prestopila rubikon. Zato je strankin vrh začel postopke za izključitev Vilija Rezmana iz poslanske skupine, Žnidaršič pa bo po morebitnem odhodu Rezmana, o svojem izstopu, kot je danes potrdil za Svet na Kanalu A, razmislil sam.
Rezman ni presenečen
Rezman sicer pravi, da o tem, kaj naj bi ga doletelo 28. novembra na izvršilnem odboru stranke ne ve nič. "Presenečen pa nisem." S strani odbora pravi, da je doživel že marsikaj ter da tiščanje glave v pesek ni novost, in to kljub uradnim poročilom poslanske skupine "v katerih piše, da sem zelo dober poslanec".
Glede na dejstvo, da je bil v ponedeljek kar ostro in po njegovi sodbi nespodobno napaden na izvršnem odboru stranke, kjer so mu očitali, da govori v javnosti in da dela škodo poslanski skupini in stranki, je Rezman danes svojo poslansko skupino vprašal, ali tudi oni mislijo tako.
Vendar so njegovo delo, kot pravi, ocenili za korektno, dobro in za intenzivno. "Ocenili so tudi, da sodelujemo tudi v bodoče v takšni sestavi kot smo sedaj in izrazili mnenje, da vsi naredimo vse, da bi se nesporazumu na relaciji stranka - poslanska skupina umirili," je poudaril Rezman in dodal, da je to stališče poslanske skupine popolnoma drugačno kot stališče stranke.
Ker ni član DeSUS, Rezman nerad ocenjuje delo stranke. "Lahko pa zagotovim, da sem doslej imel večkrat različno stališče od predsednika Erjavca in njegovega najožjega kroga sodelavcev. Izkušnje so pokazale, da je bodisi državni svet, ustavno sodišče ali referendum dal prav meni in ne tistim, ki so mislili drugače," je poudaril in opozoril, da so izkušnje pokazale tudi drugačna stališča, kar vrh stranke z Erjavcem po Rezmanu težko prenese.
Vili Rezman za sebe pravi, da ni človek, ki bi bil pripravljen dati se utišati in ni človek, ki bi tako, kot so želeli, tako Rezman, samo prenašal stališča v nekem imperativnem mandatu, ki bi jih sprejemali drugi. In to celo ljudje, ki so na zadnjih volitvah izgubili. Po mnenju poslanca bi njegova morebitna izključitev za vodjo poslanske skupine DeSUS Franca Žnidaršiča najbrž pomenila takšno razočaranje, da bi tudi sam odšel. "In potem bi bil mir v tej poslanski skupini," sklene Rezman.
Neuradno naj bi bil cilj Karla Erjavca prek Rezmana v pest stisniti tudi Franca Žnidaršiča, ki danes prizna, da se dlje časa spogleduje z izhodnimi vrati. "Če bi odšel Vili Rezman, bi o zadevi na novo razmislil," pravi.
Neuradno naj bi si Žnidaršič že pripravljal teren za prestop med Socialne demokrate, česar pa njegov domnevni lobist Miran Potrč ne zanika. "On se bo sam odločal. Naša poslanska skupina pa na podlagi njegovega predloga, če bo do njega prišlo."
In, kot kaže, bo prišlo. Baza je na Rezmana in Žnidaršiča besna, pravijo na sedežu stranke. Klici se vrstijo drug za drugim, telefoni gorijo.
"Ni prijetno. Ni prijetno zame, ko to poslušam, ni prijetno za tistega, ki nam to sporoča," pravi Ljubo Jasnič, generalni sekretar DeSUS.
Eden teh je Anton Kreševec, vodja kadrovske komisije DeSUS in mož, ki se je podpisal pod ministrsko kandidaturo Henrika Gjerkeša. "Nikoli ne bomo dovolili, da bi kdo na komisijo kakor koli vršil pritiske." Neuradno zato Vili Rezman išče službo, in sicer pri sosednjem Zaresu, kjer pa o tem ne vedo nič.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.