DeSUS je z odhodom iz koalicije grozil, če bi premier Borut Pahor razrešil Karla Erjavca zaradi afere Patria, ob predlagani zamrznitvi pokojnin, če Pahor ne bi imenoval Duše Trobec Bučan za ministrico ter ob pokojninski reformi. Nazadnje se je odpovedal ministru iz svoje kvote – Ivanu Svetliku.
DeSUS je edina stranka aktualne koalicije, ki je bila v vladi že v prejšnjem mandatu. Takrat je vladno koalicijo tvorila skupaj s SDS, SLS in NSi. Na državnozborskih volitvah 2008 je prejela 7,45 odstotka glasov in je tako s sedmimi poslanci v državni zbor vstopila kot četrta najmočnejša parlamentarna stranka. Pozneje sta iz njenih vrst izstopila dva poslanca – Franc Žnidaršič in Vili Rezman – zaradi spora, ki se je v DeSUS vnel ob imenovanju Henrika Gjerkeša na ministrsko mesto, pa tudi zato, ker se nista strinjala z Erjavčevim načinom vodenja stranke.
V vladi je DeSUS dobila tri ministrska mesta – Karl Erjavec je postal minister za okolje, Ivan Svetlik minister za delo in Zlata Ploštajner ministrica za lokalno samoupravo in regionalni razvoj. Karl Erjavec je januarja 2010 odstopil, potem ko je Pahor državnemu zboru predlagal njegovo razrešitev zaradi opozorila računskega sodišča, da se ni uspešno spopadel z nepravilnostmi pri ločevanju odpadkov. Na predlog DeSUS ga je nasledil Roko Žarnić.
Zlata Ploštajner je odstopila iz osebnih razlogov že oktobra 2009, na njeno mesto pa je prišel član DeSUS Henrik Gjerkeš, ki pa je odstopil decembra 2010, ko so ga policisti ujeli pri vožnji pod vplivom alkohola. Po odstopu Gjerkeša je Pahor razmišljal tudi, da bi ministrsko mesto enostavno ukinil, a je nato na pobudo DeSUS za Gjerkeševo naslednico predlagal Dušo Trobec Bučan, takrat državno sekretarko na Službi vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko.
DeSUS ni vedno deloval v soglasju s koalicijo, novembra 2010 ni podprl proračunov za leti 2011 in 2012, ker preostali koalicijski partnerji niso privolili v njihovo zahtevo po polovičnem usklajevanju pokojnin. Prav tako ni podprl pokojninske reforme, v stranki pa so napovedali, da se bodo pri morebitnem referendumu o pokojninskem zakonu vključili v kampanjo na strani nasprotnikov reforme.
Erjavec je bil ravno zaradi pokojninske reforme kritičen tudi do dela ministra za delo Ivana Svetlika. Potem ko je velika večina volivcev na referendumu zavrnila zakon o malem delu, je najprej predlagal odstop oziroma zamenjavo ministra za delo Ivana Svetlika, ker je premier Pahor tako možnost zavrnil, pa se je DeSUS Svetliku odpovedal. Poleg tega je Erjavec Pahorja pozval, naj gre zaradi slabe podpore vladi po zaupnico v parlament.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.