DeSUS že ves čas ni zadovoljna z delom ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc, je danes novinarjem dejal predsednik stranke Karl Erjavec. Zato jo pozivajo k odstopu. Če se bo ministrica morala zagovarjati na interpelaciji, pa je vsi zagotovo ne bodo podprli, je dejal Erjavec. Od ministrice po njegovih besedah pričakujejo, da bo tudi sama razmislila, ali je na področju zdravstva dejansko postorila vse, kar bi lahko.
Erjavec je spomnil na predviden poseben pogovor koalicije glede razmer v zdravstvu, ki ga pestijo številne težave, od izgub v bolnišnicah do nezadovoljstva s posameznimi zakonodajnimi rešitvami.
DeSUS bo na to razpravo počakala, po Erjavčevih besedah pa bo pomemben tudi odziv premierja Mira Cerarja, ki je Kolar Celarčevo na lanski interpelaciji brezkompromisno podprl. Tedaj so v DeSUS tudi izpostavili Cerarjevo odgovornost v primeru, da ne bo zdravstvene reforme in stanje na področju zdravstva ne bo urejeno.
Tudi tokrat bo pomembno stališče premierja Cerarja in poleg tega ravnanje najmanjše koalicijske partnerice SD, je povedal Erjavec. O drugi interpelaciji zoper ministrico bodo v DZ razpravljali predvidoma septembra, do takrat pa se bodo ta vprašanja po njegovem mnenju zbistrila.
Kolar Celarc: Desus je tisti, ki zavira zakonodajo, ki bi prinesla več denarja v zdravstveno blagajno
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc se je odzvala na Desusov poziv k odstopu. "Mandat za vodenje zdravstvenega resorja mi je ponudil predsednik vlade, potrdili pa so ga poslanke in poslanci v Državnem zboru. Trdno sem prepričana, da izpolnjujem in uresničujem zaveze iz koalicijskega sporazuma, ki so ga podpisale vse tri koalicijske stranke. Moram pa ugotoviti, da je ravno DeSUS tisti, ki v Državnem zboru zavira postopke pri sprejemanju zakonodaje, ki prinaša več sredstev in zagotavlja dostopno in kakovostno javno zdravstvo vsem generacijam, tudi starejšim," je dejala Kolar Celarčeva.
Dodala je, da je Desus imel priložnost, da bi uredil zdravstvo, ko je resor vodil njegov minister, pa ni zdržal pritiskov in je odstopil. Spomnila je še, da je zdravstveni resor nekaj časa vodil tudi Karl Erjavec, predsednik stranke DeSUS.
Jesen bo znova "vroča"
Na vprašanje, ali bo pri ravnanju DeSUS pomembno vlogo igralo tudi zagotavljanje politične stabilnosti, pa je Erjavec odgovoril z besedami, da je slednja zdaj zelo pomembna, saj gospodarstvo dobro deluje in imamo dobre bonitetne ocene, zato "ne potrebujemo posebnih političnih pretresov".
"Ne verjamem pa, da bi predsednik vlade zaradi ministrice za zdravje tvegal politično krizo," je dodal prvak DeSUS. Po njegovih besedah so v zadnji fazi vladnega mandata in ni pričakovati, da bi zaradi interpelacije ministrice za zdravje prišlo do padca vlade.
Če pa se bo premier odločil ministrico podpreti tudi to pot, to po Erjavčevem mnenju ne bo pomenilo nič posebnega. "Še več odgovornosti bi prevzel za stanje na področju zdravstva, saj ves čas trdi, da zadeva napreduje in da so rešitve. Če pa realno pogledamo, je vedno več težav," je dejal Erjavec in ocenil, da bo tudi tokratna politična jesen vroča.
Zadnje dni sicer močno odmevajo tudi informacije o izgubi javnih zdravstvenih zavodov, zaradi česar so potrebna dodatna finančna sredstva še letos.
Po Erjavčevih navedbah je dejstvo, da zdravstveni sistem potrebuje več denarja, vendar je potrebna tudi racionalizacija. Ne zagovarja namreč, da bi dali v ta namen še več denarja, zadeve pa bi ostale neurejene, je poudaril in spomnil že na dodaten denar za skrajševanje čakalnih vrst, ki pa pravih učinkov ni prinesel.
Gantar: Vlada bo morala za bolnišnice zagotoviti več kot 100 milijonov evrov
Podpredsednik DeSUS Tomaž Gantar je danes spomnil, da ministrico na potrebo po dodatnem denarju in na slabo poslovanje bolnišnic že dalj časa opozarjajo. "Tu vlada veliko izbire ne bo imela, kot pa da za delovanje bolnišnic zagotovi preko 100 milijonov evrov," je ocenil Gantar.
Če bodo ta denar zagotovili, bo to po njegovem mnenju gašenje požara, sicer pa je treba tudi pri reformnih ukrepih izbrati prave prioritete. "Takšno stanje, kot je danes, ni bilo niti v času najhujše krize, tako glede čakalnih dob kot poslovanja," je opozoril Gantar.
V DeSUS so danes spregovorili tudi o zakonu o demografskem skladu, ki je po dolgem usklajevanju v javni razpravi, DeSUS pa ima glede zakona še vedno nekaj pripomb. V zvezi s tem bo Erjavec napisal pismo ministrici za finance Mateji Vraničar Erman, so danes odločili organi stranke.
Kot je pojasnil Erjavec, gre zlasti za problem samostojnosti demografskega sklada in še za nekatere druge podrobnosti.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.