Predsednik DeSUS Karl Erjavec in vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša sta predsedniku republike Borutu Pahorju v pogovoru o kandidatu za mandatarja zagotovila, da bodo poslanci DeSUS za mandatarja podprli predsednika SMC Mira Cerarja. To pomeni, da ima Cerar 46 glasov, je dejal Erjavec in poudaril, da so po njihovi oceni zdaj odprta vrata za to, da se čim prej oblikuje vlada. Slovenijo namreč po Erjavčevih besedah ta in prihodnji mesec čakajo nekatere pomembne obveznosti, kot so evropski svet, vrh zveze Nato in generalna skupščina OZN. "Gre za forume, kjer je potrebno, da ima država tudi vlado, ki opravlja naloge s polnimi pooblastili," je dejal Erjavec, sicer tudi aktualni minister za zunanje zadeve, ki opravlja tekoče posle.
Zato pravi, da v stranki pričakujejo, da bo Cerar, ko bo dobil mandat za sestavo vlade, čim prej oblikoval vlado. V njej naj bi bila tudi stranka DeSUS.
Tudi Tanko pri Pahorju
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je po posvetu pri predsedniku Pahorju o novem mandatarju dejal, da v SDS ne nasprotujejo, da Pahor za mandatarja predlaga relativnega zmagovalca volitev, Cerarja, saj so doslej tak postopek vedno podpirali. SDS pa po Tankovih besedah ne bo samo konstruktivna opozicija, temveč "resna alternativa vladi". "Mi imamo močno strokovno zaledje, močan strokovni štab in pa seveda tudi člane, ki so sposobni predlagati, oblikovati in seveda tudi realizirati rešitve," je dejal Tanko.
Kaj pa se dogaja pri Cerarju?
Danes so si kljuko na Cerarjevih vratih podajali morebitni koalicijski partnerji. Tam je bil tudi Erjavec, ki je sporočil, da so v SMC na točke, ki v pogajanjih zanimajo DeSUS, pozitivno odgovorili, prav tako so v zadnji osnutek koalicijskega sporazuma zapisali vse njihove pripombe. Vse, kot pravi, tudi kaže, da bo nadaljeval delo zunanjega ministra. Kljub temu dodaja, da je treba še počakati in se najprej dogovoriti o vsebini.
Pogovore s Cerarjem najverjetneje nadaljuje v ponedeljek, do tokrat bo po njegovem tudi že jasno, kdo bo sodeloval v koaliciji. Po njegovem se nakazuje koalicija treh strank, poleg SMC in DeSUS bi v njej bila še SD. ZaAB je tukaj po njegovem še uganka.
Erjavec ima Cerarjevo zagotovilo, da bo za regres upokojencem namenjenih dodatnih 40 milijonov evrov. Še vedno je odprto vprašanje, kako ta regres razdeliti, je spomnil Erjavec. Dogovorili so se tudi, da se bodo pokojnine usklajevale ob dvoodstotni gospodarski rasti, da bo ustanovljen urad za starejše ter da bo nova finančna perspektiva omogočala črpanje evropskih sredstev tudi za zaposlovanje invalidov in starejših. Glede demografskega sklada je dogovorjeno, da se čim prej pripravi nov zakon, s katerim bi ustanovili omenjeni sklad, je dodal. Predsednik DeSUS je danes odprl tudi vprašanje pokojninske reforme. Cerar mu je zagotovil, da s to reformo ne bodo hiteli, a da je treba odpreti razpravo. V DeSUS sicer poudarjajo, da je pokojninski sistem vzdržen do leta 2020 in zato pri tem vprašanju ne gre hiteti, se pa lahko odpre razprava.
Pri Cerarju tudi Bratuškova
Predsednica ZaAB Alenka Bratušek je Cerarju danes zagotovila podporo njenih poslancev pri imenovanju za mandatarja, ne glede na to, ali bo njihova stranka v vladi ali ne. Pri odločitvi ZaAB za vstop v vlado bodo ključni ukrepi za konsolidacijo javnih financ, ki jih Bratuškova pričakuje v drugem osnutku koalicijskega sporazuma.
Cerar je prepričljivo zmagal na volitvah, program njegove stranke je najbolj soroden s programom ZaAB, poleg tega pa Slovenija čim prej potrebuje čim bolj stabilno in močno vlado, je razloge za podporo Cerarju navedla Bratuškova. V drugem osnutku koalicijskega sporazuma pričakuje tudi odločitev hitrosti in načina konsolidacije javnih financ. Pogovore glede socialne kapice ob tem ocenjuje kot retorične, saj dokler na mizi ni številk, po njenih besedah ni jasno, kaj se lahko izide in kaj ne.
Ob tem v ZaAB ne pristajajo na to, da bi javne finance konsolidirali na račun socialne države ali samo z zviševanjem davkov. "Želim, da Slovenija čim prej in čim hitreje dobi čim bolj trdno in kompetentno vlado, ki bo vsaj tako uspešno delala, kot smo mi. Če bo s tako dinamiko dvigovala gospodarsko rast, zmanjševala število brezposelnih in zniževala obrestne mere, bo Slovenija v roku enega leta na konju," je prepričana Bratuškova. A obenem opozarja, da se s kakšno napačno potezo stvari lahko zelo hitro obrnejo v napačno smer.
Erjavec je sicer dejal, da je vstop ZaAB v koalicijo še uganka, Bratuškova pa mu je odgovorila, da bodo za mandatarja podprli Cerarja, ne Erjavca. O vstopu ZaAB v koalicijo bosta sicer na podlagi koalicijskega sporazuma prihodnji teden odločala izvršni odbor in svet stranke, je še povedala. Ocenjuje, da bi s SMC lahko zelo hitro uskladili tudi kadrovske zadeve. A ob tem ni želela povedati, katere resorje bi bila ZaAB pripravljena prevzeti.
S Cerarjem sta se danes pogovarjala tudi o postopku predlaganja kandidatov za evropskega komisarja, ki ga je Cerar že označil za neprimernega. Napovedal je, da se bo o tem jasno izrekel v primeru izvolitve za mandatarja, če bo to še pravočasno.
KOMENTARJI (1211)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.