Direktor Centra za socialno delo (CSD) Trbovlje Rok Zupanc je zaradi suma ponarejanja listin pri poslovanju centra podal kazensko ovadbo, je v izjavi novinarjem povedal v. d. generalnega direktorja direktorata za socialne zadeve Štefan Lepoša. Prav tako bo ministrica za delo izdala sklep o izredni reviziji poslovanja omenjenega centra, je dejal.
Zupanc je za STA dodatno pojasnil, da je podal sum storitve več kaznivih dejanj, in sicer zoper neznane osebe.
Po poročanju Dnevnika se je nekdanja direktorica CSD Trbovlje, zdaj pa poslanka SMC Irena Grošelj Košnik, ki je center vodila 24 let, domnevno prikrito zadolževala, zaradi česar naj bi se zavod znašel v likvidnostnih težavah. Med drugim naj bi v letih 2012 in 2013 najela dve posojili. Prav tako naj ne bi bili plačani vsi prispevki zaposlenih.
Zadeve, o katerih piše časopis, po besedah Lepoše za zdaj niso preverjene, "če pa je karkoli res, gre zagotovo za dejanja, ki niso v nobenem primeru sprejemljiva in se je treba nanje odzvati zelo ostro".
Po njegovih besedah centri za socialno delo praviloma ne najemajo posojil, saj vsak mesec dobijo potrebna sredstva za plače in prispevke. Če pa bi center posojilo kljub temu najel, bi moral o tem v vsakem primeru obvestiti ministrstvo, je dejal Lepoša.

Zaposlenim naj ne bi bili plačani vsi prispevki
Glede navedb, da v času, ko je center vodila Grošelj Košnikova, naj ne bi bili plačani vsi prispevki zaposlenim, prav tako ne dva regresa, Lepoša pravi, da tudi njihovi podatki kažejo podobno.
Na vprašanje, kako to, da na ministrstvu o tem niso vedeli ničesar, pa dodaja, da iz bilanc o poslovanju centra, ki so jih dobili, ni bilo razvidno, da bi bilo na centru karkoli narobe. "Tudi sicer gre za javni zavod, ki je samostojna pravna oseba, zato je nemogoče, da bi na ministrstvu vedeli za podatke, če je šlo za ponarejanje," je dodal.
Grošelj Košnikova o morebitnem odstopu po rezultatih revizije CSD Trbovlje
Grošelj Košnikova je zatrdila, da so bili v času njenega vodenja CSD Trbovlje zaposlenim plačani vsi prispevki. Očitkov o prikritem zadolževanju ni mogla komentirati, saj želi najprej pridobiti ustrezne listine o tem. O odstopu se bo odločila po rezultatih revizije poslovanja CSD Trbovlje, je napovedala.
Povedala je, da je kot direktorica CSD Trbovlje vedno delala odgovorno, v korist zaposlenih in uporabnikov. Kot je dodala, so v tem času delali tudi več nadstandardnih programov. "Nepojmljivo je, da se hoče moje delo na takšen način v medijih diskreditirati," je poudarila.
Zatrdila je, da so vsi zaposleni, vse dokler je bila ona na CSD, redno izplačane plače, regrese in prispevke. Med letoma 2011 in 2013 se je upokojilo pet sodelavk, in to brez težav. Takrat bi se namreč lahko pokazalo, če prispevki ne bi bili plačani, je pojasnila poslanka SMC.
Tudi takrat, ko so se prijavljali na razpise za sredstva Evropskega socialnega sklada, so zavodi po njenih besedah po uradni dolžnosti preverjali plačilo prispevkov. "Vedno smo bili na teh razpisih uspešni. To pomeni, da so bili prispevki plačani," je dejala.
Na vprašanje o morebitnih zamikih pri plačevanju prispevkov je Grošelj Košnikova odgovorila, da ne ve, kako so se ti izplačevali od julija 2014 do danes, saj je ni bilo tam. Ali se je to dogajalo tudi v njenem obdobju, pa ni v celoti pojasnila. Kot je dejala, bi bilo to treba preveriti na finančni upravi, saj trenutno nima dostopa do knjigovodskih listin.
Glede domnevno prikritega zadolževanja je Grošelj Košnikova povedala, da je v letu 2012 nastala vrzel. Izplačevati so namreč morali plače za delavce, ki so delali na evropskih projektih, poplačilo pa so dobili z nekajmesečno zamudo. Da so lahko izplačali te delavce, je torej po njenih besedah nastala potreba po kreditu.
Zakon o javnih financah sicer določa, da se posredni uporabniki državnega proračuna, med njimi pravne osebe, v katerih ima država odločujoč vpliv na upravljanje, lahko zadolžujejo samo pod pogoji, ki jih določi vlada na predlog ministrstva, pristojnega za finance. Skupna višina zadolžitve in izdanih poroštev se določi z zakonom, ki ureja izvrševanje proračuna za posamezno leto.
Na vprašanje, zakaj se torej po soglasje za zadolževanje ni obrnila na pristojno ministrstvo, je nekdanja direktorica CSD odvrnila, da so se obrnili na svet zavoda. V njem pa sta dva predstavnika ministrstva, je pojasnila poslanka in zatrdila, da sklep o tem v dokumentaciji obstaja.
Naj izredna revizija ugotovi, na kakšen način so se zneski računovodsko vodili in knjižili, je še dodala Grošelj Košnikova. Ob tem je dodala, da se bodo v stranki zagotovo pogovarjali tudi o tem.
Šlo naj bi sicer za prvi primer zadolževanja s kakšnega centra za socialno delo.
S kazensko ovadbo, ki jo je Zupanc podal zaradi suma ponarejanja listin pri poslovanju centra, pa poslanka SMC za zdaj ni seznanjena.
V SMC zanikali očitke
V SMC so sicer v sredo zanikali očitke in zatrdili, da je njihova poslanka kot direktorica zaposlenim redno izplačevala vse prispevke in regrese. Glede posojil pa so pojasnili, da naj bi šlo za dva premostitvena kredita v višini med 35.000 do 37.000 evrov.
Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pa so pojasnili, da v nobenem letnem poročilu od leta 2010 do leta 2014, ki ga je CSD Trbovlje predložil ministrstvu, ni razviden noben najet kredit in nobene obresti.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.