Civilna iniciativa proti migrantskemu centru v Beli krajini je v Črnomlju pripravila protest za varovano mejo in varnost občanov, kjer so zbirali tudi podpise za peticijo, s katero vlado pozivajo, naj zaščiti mejo ter zagotovi varnost ljudi in njihovega premoženja. Zahtevajo tudi spremembo azilne zakonodaje..
V Črnomelj so prišli protestniki iz vse Slovenije, številni z organiziranimi avtobusnimi prevozi. Po naših neuradnih podatkih se jih je pred gradom v Črnomlju zbralo okoli 500.
S protestom, ki se je začel ob 17. uri, zahtevajo doslednejše varovanje meje. "Vojsko na mejo," so vzklikali protestniki. Na transparentih pa je med drugim pisalo: "Gozd ni smetišče", "Dovolj nam je, zbudi se Slovenija", "Šarec že ve, zakaj si je postavil zid okoli hiše", "Sam skleneš, komu odkleneš svoj dom".
V peticiji je domača civilna iniciativa, ki je organizirala protest, zapisala šest zahtev. Zahtevajo, da vlada nemudoma zavaruje mejo in prepreči nezakonite migracije ter poskrbi za varnost ljudi. V ta namen pozivajo, naj nemudoma zagotovil dovolj enot policije in tehnične opreme, na mejo pa pošlje tudi vojsko, ki naj ji da ustrezna pooblastila.
V peticiji zahtevajo tudi spremembo azilne zakonodaje na način, da tisti, ki vstopi v Slovenijo iz varne države, ne more zaprositi za azil. Zahtevajo pa tudi zaustavitev vseh aktivnosti za postavitev migrantskih centrov. Po njihovi oceni je namreč zelo verjetno, da bi predvideni začasni sprejemno-registracijski centri postali stalni.
Kot je v nagovoru zbranim povedala predstavnica civilne iniciative, sicer lokalna političarka iz vrst SDS Maja Kocjan, je sodu izbila dno sredina ugrabitev 79-letnega domačina. "Namesto, da bi nam odgovorni zagotovili varnost, smo bili deležni pavšalnih ocen, kako je Slovenija varna in ni razloga za strah," je poudarila.
Stranke na protestu nabirale politične glasove?
Današnjega protesta se je udeležilo tudi kar nekaj politikov, predvsem kandidatov na prihajajočih evropskih volitvah. Na protimigrantski protest v Črnomelj so prišli med drugim člani SDS: Janez Janša, Branko Grims, Žan Mahnič, Patricija Šulin, Milan Zver ... "Ljudje plačujejo davke in pričakujejo, da jih policija ščiti. Policija bi to rada opravila, a vlada temu ne nameni dovolj pozornosti," je dejal prvak SDS Janša.
Kot je še dejal Janša, so prišli podpret Belokranjce in druge, ki živijo ob meji in se soočajo z migracijskim problemom, a jih vlada obravnava za drugorazredne. Ob tem je večkrat ponovil, da je premier Marjan Šarec sklical sejo sveta za nacionalno varnost zaradi domnevnih pritiskov na POP TV, ni pa je želel sklicati, da bi se okrepilo varovanje ob meji, niti ko je prišlo do ugrabitve.
Tone Krkovič, ki živi v občini Kostel, pa je dejal, da policiji, ki trdi, da zadeve obvladuje, ne verjame.
Prisotni so bili tudi člani drugih strank, med protestniki smo tako opazili Marjana Podobnika iz SLS.
Podobnik je opozoril, da so nezakonite migracije prizadele podeželska območja, ki da jih ljudje že tako zapuščajo. Zavzel se je za povrnitev škode ljudem.
Na protest pa je prišel tudi Bernard Brščič in drugi člani Domovinske lige – DOM ter Gibanja Zedinjena Slovenija. Dogodek ima tako močan predvolilni predznak.
Prišel pa je tudi župan Ilirske Bistrice Emil Rojc, sicer član SD, ki je poleg predstavnikov civilne iniciative Škofije in Ilirska Bistrica nagovoril zbrane.
K protestom je pozival tudi župan občine Kostel Ivan Črnkovič – in to kar na uradni strani občine.
Zaradi protesta je policija imela dodatno delo, pri varovanju meje pa so njihove kapacitete omejene
Po naših informacijah so se na ministrstvu za notranje zadeve soočali s težavami, saj so kapacitete policije omejene in so morali varovati shod, hkrati pa prebivalci ob meji pričakujejo, da bodo zagotovili zadostno število policistov za varovanje meje. Uradno stališče policije pa je, da s tem nimajo težav, je bilo pa na shodu tako le malo število policije.
Povod za današnji protest je sredin dogodek, ko so v Beli krajini ugrabili 79-letnega domačina in ga zvezanega odpeljali proti italijanski meji, ga tam izpustili, sami pa pot nadaljevali v Italijo. Policisti so v povezavi z dogodkom pridržali državljana Maroka in dva državljana Alžirije, ki so v državo prišli nezakonito.
Kljub omenjenemu dogodku pristojni zagotavljajo, da Slovenija ostaja varna država, policija pa, da razmere obvladuje. Med ukrepi navajajo, da je vlada zagotovila dodatnih 15 milijonov evrov za varovanje schengenske meje, poleg tega pa so aktivirali posebno enoto policije in za pomoč zaprosili tudi vojsko.
A v delu politike in več civilnih iniciativah menijo, da bi morali mejo s Hrvaško dosledneje varovati. Predstavniki civilnih iniciativ Bela krajina, Ilirska Bistrica in Škofije so zato k temu pozvali vlado, izrazili pa so tudi nasprotovanje sprejemno-registracijskim centrom ob meji. Na protest so pozivali tudi predstavniki nekaterih političnih strank.
KOMENTARJI (1085)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.