Po petkovem neurju s točo, ki je najhuje prizadela občino Črnomelj, se nadaljujeta odstranjevanje posledic in ocena škode. Toča je med drugim poškodovala streho vrtca Otona Župančiča v enoti Čardak in Loka.
"Na pomoč so nam priskočili gasilci in s polivinilom pokrili streho na starem delu vrtca Čardak, kjer imamo šest igralnic. Zaradi lukenj v strehi je voda pronicala tudi v igralnice, hodnike in pri tem poškodovala stene, strope, tla. Zaradi varnosti otrok, staršev, delavcev smo se odločili, da stari del vrtca zapremo in otroke nastanimo v novem delu vrtca (v telovadnici, zbornici in dodatni igralnici)," je pojasnila namestnica ravnateljice Irena Veselič Kos.
V vrtcu Čardak so zato vse starše prosili, da otrok, če imajo doma zagotovljeno varstvo, do konca sanacije v vrtec ne pripeljejo, ostali pa so jih lahko oddali v novem delu vrtca. Starši so prošnji ustregli in danes v vrtec pripeljali le nekaj manj kot 50 od 130 otrok. Tam so jih začasno razporedili v novi del objekta, telovadnico in zbornico.
Glede delovanja s točo precej manj poškodovanega otroškega vrtca Loka je Veselič Kosova povedala, da je tudi tja danes prišlo manj otrok, delo pa poteka normalno. "Tudi v enoti Loka prosimo za razumevanje. Terasa na prvem vhodu je poškodovana in je ne bomo mogli uporabljati v slabem vremenu. Nekaj kritine je uničene, vendar naj bi jo čimprej sanirali," je še dodala.
Toča je sicer poškodovala tudi streho največje črnomaljske Osnovne šole Loka s približno 530 učenci. V šoli so povedali, da so se začasno prilagodili stanju in da tamkajšnji pouk danes poteka normalno. Nadomestni prostor so dobili v sosednji srednji šoli, in sicer v učilnicah zaradi mature že nezasedenih zadnjih letnikov, so še dodali.
Škoda na infrastrukturi, v gospodarstvu, kmetijstvu in na zasebnih objektih v črnomaljski občini naj bi po prvih ocenah županje Mojce Čemas Stjepanovič dosegla deset milijonov evrov. Za torek je županja sklicala izredno sejo črnomaljskih svetnikov. Ob tem je že povedala, da občina stroškov sanacije ne bo zmogla poplačati in da med drugim računajo na državno pomoč.
Na pomoč priskočili gasilci iz vse Slovenije
Kot je znano, je neurje, ki se je v petek zvečer razbesnelo na jugovzhodu in severovzhodu države, z močnim dežjem in vetrom, ponekod tudi točo, povzročilo precej težav. Veter je odkrival strehe in podiral drevesa, meteorna voda je zalivala objekte, uničene so poljščine. Toča, debela kot jabolko, je najbolj prizadela občino Črnomelj, kjer je poškodovala več kot 500 objektov in vsa zunaj parkirana vozila.
V nedeljo je na območje občine Črnomelj domačim gasilcem iz GZ Črnomelj in štabu Civilne zaščite Črnomelj, ki nosijo največje breme, na pomoč prišlo 1035 gasilcev z 214 vozili, in sicer iz ljubljanske in gorenjske regije, pa tudi iz savinjsko-šaleške, notranjske, zasavske, celjske in dolenjske regije, obe sosednji gasilski zvezi Metlika in Semič ter hrvaški gasilci iz karlovške županije.
"Petkovo neurje bo ljudem na območju občine ostalo še dolgo v spominu. Iz srca se zahvaljujemo vsakemu gasilcu, tako domačemu kot od drugod, ki je priskočil na pomoč in tako pokazal svojo nesebično požrtvovalnost ter pomoč sočloveku v nesreči. Gasilci so znova pokazali, kako veliko je njihovo srce, saj so se v trenutku odzvali na klice na pomoč. Zahvaljujemo se za veliko pripravljenost, izredno organiziran strokovni pristop, požrtvovalnost in solidarnost," so zapisali na občini Črnomelj.
Voda je neoporečna
Občanom, ki jih je prizadelo neurje, pomagajo tudi v Javnem podjetju komunala Črnomelj. "V tem tednu velja za Pod center za ravnanje z odpadki spremenjen delovni čas; in sicer od 7:00 do 20:00. Sprejemamo vse vrste gradbenih odpadkov, tudi salonitne plošče. Slednje naj bodo ločene od preostalih odpadkov. Občane naprošamo, naj gradbenih odpadkov ne vozijo v gozdove ali kam drugam v naravo," so zapisali in sporočili, da vodovodni sistem deluje normalno, voda pa je neoporečna.
Cerar obljubil pomoč
Črnomelj je v soboto dopoldne obiskal predsednik vlade, ki opravlja tekoče posle, Miro Cerar, in si ogledal posledice neurja. Kot je dejal, se bo vlada z nastalo škodo seznanila že na prvi naslednji seji prihodnji teden. Obljubil je pomoč, pri čemer bo prioriteta odprava škode, ki jo je neurje povzročilo na šolskih objektih. Glede vrtca in osnovne šole je povedal, da bo treba takoj ukrepati, saj otroci ne smejo ostati brez varstva in šole.
Kako lahko pomagate?
Kdo vse zaradi posledic neurja potrebuje pomoč, prostovoljci in sodelavci območnih združenj Rdečega križa Slovenije na prizadetih območjih že ugotavljajo skupaj s komisijami za ocenjevanje škode, hkrati pa v sodelovanju z občinskimi in regijskimi štabi Civilne zaščite tudi pomagajo pri odpravljanju posledic.
Fizične in pravne osebe lahko prostovoljne prispevke za akcijo "UJMA 2018" nakažejo na tekoči račun Rdečega križa Slovenije pri SKB banki št. SI56 0310 0111 1122 296 s sklicem 00 96875 in kodo namena CHAR.
Pomagati je mogoče tudi s poslanim SMS na številko 1919 v omrežjih operaterjev Telekom Slovenije, A1, Telemach in T2. Ključna beseda UJMA pomeni donacijo v višini enega evra, ključna beseda UJMA5 pa donacijo v višini pet evrov, so sporočili iz Rdečega križa Slovenije.
Sredstva za pomoč prizadetim zbira tudi Slovenska karitas. Za prvo pomoč je že namenila 10.000 evrov, s katerimi bo pomagala najbolj prizadetim pri začasnih ukrepih. Zbrana sredstva v akciji bodo namenjena socialno ogroženim gospodinjstvom predvsem pri pokritju stroškov nakupa strešnikov, ureditvi streh, ki so bila pokrita s salonitno kritino in drugo kritino ter menjavi poškodovanih stekel. Prošnje za pomoč je mogoče oddati na župnijsko karitas Črnomelj in Škofijsko karitas Novo mesto, ki bosta v sodelovanju z lokalnimi skupnostmi koordinirali pomoč.
Svoj dar lahko prispevate na:
SLOVENSKA KARITAS
Kristanova ulica 1
TRR (Nlb): SI56 0214 0001 5556 761
Sklic: SI00 201
Namen: NEURJE 2018
Pomagate lahko tudi s SMS KARITAS na 1919, s katerim boste prispevali 1 evro za strešnik. Prispevajo lahko uporabniki Telekoma Slovenije, A1, Telemacha in T-2.
Zavarovalnice zbirajo prijave škod
Zavarovalnice so na teren poslale okrepljene ekipe cenilcev, ki popisujejo nastalo škodo. Prve grobe ocene škode pričakujejo v prihodnjih dneh.
V Zavarovalnici Sava so takoj po neurju aktivirali vse razpoložljive sodelavce, danes pa še dodatne cenilce iz ostalih organizacijskih enot, ki so, kjer je to mogoče, začeli popisovati škodo, so povedali v Zavarovalnici Sava.
Podobno so okrepljene ekipe na teren konec tedna poslali tudi v Zavarovalnici Triglav in Adriatic Slovenici. V Črnomlju, ki je bilo najbolj prizadeto, Zavarovalnica Triglav postavlja mobilno cenilno enoto, v poslovalnici Adriatic Slovenica v Črnomlju so podaljšali delovni čas, so sporočili iz obeh družb.
V vseh zavarovalnicah so opozorili, da ljudje lahko škodo prijavijo v poslovalnici, prek spleta, telefona ali svojega zavarovalnega zastopnika. Izpostavili so še, da s prijavo škode ni treba hiteti. Zavarovalnice škode iz naravnih nesreč obravnavajo prednostno.
Prvih ocen škod iz petkovega neurja še ni, kaže pa, da bo ta zelo visoka, so navedli v Adriatic Slovenici. V Triglavu načrtujejo, da bodo prve ocene znane v prihodnjih dneh, v Zavarovalnici Sava jih pričakujejo do konca tedna.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.