Slovenija

V Celju že 11 let operirajo s pomočjo robotskega kirurga

Celje, 03. 04. 2021 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Urška Šestan
Komentarji
5

Bi operacijo tumorja zaupali robotu? V celjski bolnišnici so pred skoraj 11 leti kot prvi v Sloveniji začeli operirati s pomočjo robota, pred slabimi tremi leti so ga nato začeli uporabljati tudi v ljubljanskem UKC. A robotski sistem seveda ne operira sam, pač pa le pomaga kirurgu, saj mu večkratno poveča sliko in odpravi tresenje rok, s tem pa omogoči izredno natančno gibanje instrumentov.

Kirurg Sandi Poteko, specialist urologije, je prvi v Sloveniji operiral s pomočjo robota. Prihodnji mesec bodo v Celju v senci epidemije praznovali 11 let robotske kirurgije. "Poseg izvedemo tako, da roke robota napeljemo v predel operativnega polja, in potem te roke robota upravlja kirurg, ki operira. Upravljamo ga s konzolo in operater ne stoji ob bolniku, ampak je nekoliko oddaljen," razlaga Poteko.

Robotski sistem omogoča povečano tridimenzionalno sliko in zelo dobro gibljivost instrumentov, kar pomeni tudi natančnejši poseg.

Da ni niti malo dvomil o odločitvi, da mu raka prostate operirajo s pomočjo robota, danes pravi Franc Hočevar, ki je bil v Celju med prvimi operiran na tak način. "Vse sem si tehnično razlagal. Kirurg sicer z rokami uravnava te cevke, ki so podaljšane v telo. Da se to dogaja s pomočjo robota, ki lahko bolje nadzoruje te gibe in ima boljši pregled, pa se mi ne zdi noben razlog za kakršne koli pomisleke," pojasnjuje Hočevar.

Robotski kirurg
Robotski kirurg FOTO: POP TV

Robotsko kirurgijo lahko uporabljajo pri skoraj vseh posegih v trebušni votlini, prsnem košu in grlu, pravi Poteko, ki se sicer s svojo ekipo bliža 2500. urološki robotski operaciji: "Letno povprečje operativnih posegov, ki jih izvedemo, je nad povprečjem vseh robotskih sistemov v Evropi. Številke v zadnjem obdobju so gotovo nižje, kot so bile prej, delno zaradi epidemije, pa tudi zaradi novih spoznanj v zvezi z obolenji prostate. Ni treba operirati vseh bolnikov z rakom na prostati."

Prednost kirurške odstranitve rakasto spremenjene prostate s pomočjo robota je manj zapletov, manj krvavitev in potreb po transfuziji krvi, vrnitev bolnika v normalno življenje pa je neprimerljivo hitrejša. "Po operaciji sem eno noč prespal v bolnišnici. Čez sedem dni sem se vrnil, da so mi odstranili kateter, še en dan, pa sem šel praktično v službo," svoje okrevanje opisuje Hočevar.

In četudi robot ni nezmotljiv, se med operativnim posegom še ni pokvaril oziroma naredil škode na bolniku, pravijo v Celju. Ves čas operacije so namreč povezani s servisnim centrom v Italiji, ki nadzoruje delo robota.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

frenkii
08. 04. 2021 08.59
Zakaj se pa Danilo Turk takrat ni želel operirati na tem robotu?
Petur
03. 04. 2021 10.35
-2
cez nekaj casa bo zdravnik kot avtomat za kavo,vcasih pac ne vrne drobiza ali brez sladkorja!
avioo
03. 04. 2021 10.50
+1
borec91
03. 04. 2021 09.46
+0
veliko raje robotu kot nasim lenim pozresnim doktorjem ,ki jim je bol do stetja nezasluzenega denarja kot pacijentov
joze drugi
03. 04. 2021 08.55
+5