Predstavniki vlade in Fidesa so po celodnevnih pogajanjih očitno dosegli dogovor. Če dogovora ne bi dosegli, bi namreč zdravniki v ponedeljek ponovno stavkali. Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin je po pogajanjih pojasnil, da bodo v soboto podpisali aneks h kolektivni pogodbi, če bodo v njem stališča, ki so jih danes dorekli. S tem bi za šest mesecev zamrznili stavko.
"V imenu obeh lahko z zadovoljstvom povem, da smo po dolgotrajnih in zahtevnih pogajanjih uspeli doseči dogovor, za katerega sem prepričana, da je dober za vse strani," je po pogajanjih dejala ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc.
Dogovor je po njenih besedah dober predvsem za bolnike, pa tudi za zdravstvene delavce, ki bodo zaradi skrajševanja čakalnih dob, vloženega napora v kakovost storitev in posvečanja več časa bolnikom tudi ustrezno nagrajeni s t. i. variabilnim delom plače.
Vladna stran je namreč v četrtek zdravniškim pogajalcem predstavila nov predlog variabilnega nagrajevanja, a brez vsebinskih podrobnosti. Te so sindikatom predložili na današnjih pogajanjih.
Pilotni projekt
Kot je pojasnila ministrica, gre za posebni vladni pilotni projekt, ki bo trajal eno leto z možnostjo podaljšanja. Če se bo izkazalo, da so rešitve za nagrajevanje uspešnosti prave, bo vgrajen tudi v zakon o upravljanju in vodenju javnozdravstvenih zavodov.
Obe strani sta se dogovorili tudi o drugih stavkovnih zahtevah, je izpostavila Kolar Celarčeva. Med drugim o novih plačnih razredih specializantov in glede uvedbe novega delovnega mesta višji zdravnik specializant.
"Danes smo se zelo intenzivno pogajali. Jutri bomo pripravili besedila in jih tudi podpisali," pa je dejal Kuštrin. Po njegovih napovedih bo vladna stran današnje dogovore spravila v pisno obliko in jih Fidesu posredovala do sobote do 12. ure, nato jih bodo skupaj pogledali in če bo v njih zapisano "tako, kot so se danes dogovorili", sledi podpis. Stavko bi tako zamrznili za šest mesecev.
Kuštrin je dodal, da bodo podpisali aneks h kolektivni pogodbi, kjer bodo zapisana na novo ovrednotena delovna mesta specializantov, višjih zdravnikov in zobozdravnikov z licenco ter višjih specialistov.
V sporazumu pa bodo, kot je poudaril, opredelili tako vladni projekt variabilnega nagrajevanja kot obvezo vlade, da bo v roku šestih mesecev državnemu zboru poslala spremembo zakona o sistemu plač v javnem sektorju.
V celjski bolnišnici nekatere posege odpovedali
Stavko so nameravali stopnjevati tako, da bi prvi teden v marcu stavkali le en dan, in sicer v ponedeljek, v drugem tednu marca dva dneva - četrtek in petek, nato pa bi vsak nadaljnji teden stopnjevali izvajanje stavke do polnega tedna.
Stavko bi izvajali v ostri obliki, kar pomeni, da bi opravljali le tiste storitve, ki so jih po zakonu dolžni izvajati v času stavke. To je obravnava vseh nujnih primerov, mladoletnih, starejših od 65. let, nosečnic in bolnikov z rakom.
Skladno s tem so se na morebitno stavko danes pripravljali v bolnišnicah po državi. Iz večine bolnišnic so sicer sporočili, da bolnikov za primer, če bi v ponedeljek stavkali, še niso začeli prenaročati. To so storili le v celjski bolnišnici, kjer so nekaj posegov, predvidenih za ponedeljek, odpovedali že danes.
Odpovedali so posege, ki ne sodijo med nujne zdravstvene storitve. Tudi zdaj, ko je znano, da stavke ne bo, bodo obveljali na novo določeni termini teh posegov.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.