Slovenija

V bolnišnicah administrativno prečiščujejo sezname čakajočih na zdravstvene storitve

Ljubljana, 13. 12. 2017 13.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Izvajalci zdravstvenih storitev bodo morali imeti z 21. januarjem prečiščene čakalne sezname, ki bodo odražali realno čakajoče na zdravstvene storitve in ne bodo vključevali tistih, ki niso sposobni za operacijo. Te bodo prednostno uvrščali na operacije, ko bodo za njih sposobni.

Več videovsebin
  • Iz SVETA: Čiščenje čakalnih seznamov v zdravstvu
    01:52
    Iz SVETA: Čiščenje čakalnih seznamov v zdravstvu
  • Iz 24UR: Bomo končno dobili realne čakalne vrste?
    01:56
    Iz 24UR: Bomo končno dobili realne čakalne vrste?

V bolnišnicah administrativno prečiščujejo sezname čakajočih na zdravstvene storitve, saj bodo morali imeti izvajalci zdravstvenih storitev z 21. januarjem prečiščene čakalne sezname, ki bodo po besedah državne sekretarke na ministrstvu za zdravje Ane Medved odražali realno čakajoče na zdravstvene storitve in ne bodo vključevali tistih, ki niso sposobni za operacijo. Te bodo prednostno uvrščali na operacije, ko bodo za njih sposobni.

Novela zakona o pacientovih pravicah prinaša številne novosti na področju čakalnih seznamov.
Novela zakona o pacientovih pravicah prinaša številne novosti na področju čakalnih seznamov. FOTO: Thinkstock

Po besedah direktorja Ortopedske bolnišnice Valdoltra Radoslava Marčana imajo vsi bolniki, ki niso sposobni za poseg, svojega skrbnika oz. koordinatorja, ki je z njimi v rednem stiku. Ko bo bolnik sposoben za operacijo, ga bodo takoj prednostno uvrstili na operacijo.

Kot je dejal na novinarski konferenci ministrstva za zdravje, imajo v Valdoltri zahvaljujoč čiščenju seznamov in enkratnem državnem programu skrajševanja čakalnih vrst že krajše čakalne dobe. Poleg tega se je po njegovih besedah stabiliziral priliv na čakalne sezname.

V preteklosti se je namreč izkazalo, da je bilo v tej ortopedski bolnišnici od okoli 400 bolnikov, ki so na poseg čakali več kot 12 mesecev, kar 84 odstotkov oz. 340 bolnikov nesposobnih za poseg. So pa tudi pogosti primeri, je opozorila Medvedova, da bolniki nočejo operacije v decembru. V Splošni bolnišnici Jesenice je bilo po njenih besedah od 81 bolnikov, ki so jim ponudili poseg v dnevnem hospitalu, torej jim ne bi bilo treba prenočiti v bolnišnici po posegu, le sedem pripravljenih sprejeti poseg. Od 110 bolnikov, ki bi jih zaradi posega morali sprejeti v bolnišnico, pa jih je potrdilo udeležbo 25.

K administrativnemu prečiščevanju čakalnih vrst so pristopili tudi v Splošni bolnišnici Novo mesto, kjer so po besedah strokovnega direktorja Milivoja Piletiča ustanovili administrativno telo. Administrativni delavci torej takoj, ko je bolnik napoten na operativni poseg, pregledajo njegovo dokumentacijo in preverijo, ali izpolnjuje pogoje za operacijo. Nekateri bolniki so sicer takoj pripravljeni za operativni poseg, spet drugi pa morajo pred tem opraviti še dodatne preglede in diagnostiko, kar se lahko zavleče.

Tako naj bi konec januarja skladno z novelo zakona o pacientovih pravicah imeli realne sezname čakajočih na zdravstvene storitve. Ob tem pa bo predvidoma tudi v prihodnjem letu zagotovljen denar za skrajševanje čakalnih vrst. O enkratnem državnem programu za skrajševanje čakalnih vrst, ki se je izvajal že v preteklih dveh letih, mora sicer še odločiti vlada, je povedala Medvedova na novinarski konferenci.

V okviru letošnjega enkratnega programa bo po njenih besedah realiziranih za 19,7 milijona evrov zdravstvenih storitev. Do sedaj so v bolnišnicah opravili 5183 dodatnih posegov v vrednosti 12,1 milijona evrov. Lani je bilo v okviru tega programa opravljenih za 5,3 milijona storitev.

Na ta račun se je čakalna doba za koronografijo letos skrajšala za 43 odstotkov pri napotnici hitro in za 63 odstotkov pri napotnici redno. Za operacijo na stopalu se je skrajšala pri napotnici hitro za 18 odstotkov, za operacije kile za 15 odstotkov pri napotnici hitro, za operacije hrbtenice za 11 odstotkov pri napotnici hitro in 14 odstotkov pri napotnici redno. Pri endoprotezah kolena pa se je čakalna doba skrajšala za šest odstotkov pri napotnici hitro, kažejo podatki ministrstva za zdravje.

Ob tem je Medvedova opozorila, da so čakalne dobe večplasten problem, več je tudi vzrokov. Med drugim so razlogi starajoča se populacija, ki potrebuje več zdravstvenih storitev, večje napotovanje na sekundarni zdravstveni nivo (od leta 2007 do 2017 je na sekundarni nivo napotenih 30 odstotkov več bolnikov), pa tudi neprečiščeni čakalni seznami.

Dolgoročno so se tega lotili z novelo zakona o pacientovih pravicah, ki prinaša številne novosti na področju čakalnih seznamov, med drugim pa tudi nalagajo bolniku obveznost, da mora vsaj 10 dni pred načrtovanim posegom sporočiti izvajalcu, če se ne bo udeležil posega. Sicer se tri mesece ne bo mogel več uvrstiti na seznam za isto storitev pri izbranem izvajalcu.

Prav tako je bila sprejeta novela zakona o zdravniški službi, ki na novo ureja način podeljevanja specializacij in je prenesla financiranje pripravništev, specializacij itd. v zdravstvu z bremena Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije na državni proračun. S tem bo še letos v zdravstveni blagajni ostalo 23 milijonov evrov za skrajševanje čakalnih vrst.

Danes pa se zaključuje javna razprava pravilnika o naročanju in čakalnih seznamih, ki ureja način naročanja na zdravstvene storitve, obveščanje bolnikov, vodenje čakalnih seznamov in določajo najdaljšo dopustno čakalno dobo. Po besedah Katarine Kralj z ministrstva za zdravje so doslej prejeli šest pripomb, ki so bolj kozmetične narave.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ni_mi_vse_eno
13. 12. 2017 22.25
+2
Administrativno prečiščevanje pomeni odstanjevanje mrtvih s seznama. ☺
Transformerji
14. 12. 2017 15.09
Ramzess
13. 12. 2017 18.06
+1
Precej splošen prispevek, zadeve so odvisne od vrste operacije, in kaj je vaša definicija 'biti sposoben za operacijo' in to ni mišljeno administrativno, zavarovalniško, in pod pogojem da je oseba še živa.
skorumpiranpolitik
13. 12. 2017 17.53
+5
Kateri minister-zdravnik je omejil vpis na zdravstvene fakultete, da sedaj primanjkajue zdravnikov? Boste novinarji povedali iem in priimek. Da bo jasno, kako so si naredil obvodni krog - da so nujno potrebni in da dvakrat kasirajo v popoldanski izmeni!operirajo pa v javnih bo,lnicah
PS2Xministri
13. 12. 2017 15.18
+6
Vse zdravstvene storitve in čakalne vrste se ...V TRENUTKU .. izboljšajo samo naženite..VSE .. dvoživke ki to počnejo.
Uporabnik113089
13. 12. 2017 15.07
+7
Kdo je v zadnjih treh letih slišal za Ano Medved in Katarino Kralj? Priprave na volitve in nič drugega. Čakalna doba za poseg na sečevodih na urologiji znaša nekaj čez 920 dni, vse ostalo je r'n'r....Na ministrstvu za zdravje je zaposlenih nekaj čez 1200 še kar solidno plačanih administrativnih delavcev, čakalne sezname pa ažurira oskrbovalec kavnih avtomatov v UKC...
TistoPravo
13. 12. 2017 14.52
+1
Imajo ogromno "sodelujočih v biznisu", zato je tole še ena pravljica....samo problem največ je, da ne za lahko noč...ampak za dobro jutro in za kr ceu dan. Zdravniki zdravijo, tko pravijo....in nikoli je ozdravijo, zato je čakalna vrsta kr del tega posla. Kdor lahko prej ustane in gre, ta bo zdrav...ostali pa čakajte na konec sveta, svoj konec
krucyfix
13. 12. 2017 13.59
+19
Friziranje statistike, podobno kot pri brezposelnosti...