Za nami je že dobršen del suhega in vročega poletja, temperature pa bodo po napovedih v prihodnjih dneh le še naraščale. Gasilci na Krasu še vedno opravljajo varovanje terena zadnjega požara, ki je izbruhnil na tem koncu države. Rastlinje je suho, temperature visoke, požari pa še niso rekli zadnje besede. Po omejitvi požara na goriškem Krasu je namreč znova zagorelo; tokrat na cesti Miren–Opatje Selo.
Ob tem je s strani poslanca Slovenskih demokratov Jonasa Žnidaršiča prišla pobuda. Ministrstvu za notranje zadeve je predlagal, da bi v boj proti plamenom v prihodnosti "po zgledu Hrvaške in nekaterih drugih držav" poslali kar policijski vodni top.
"Zadnjih nekaj dni se Slovenija zaenkrat na srečo uspešno bori z obsežnimi požari. Tako je zadnji požar na goriškem Krasu požrtvovalnim gasilcem uspelo zajeziti," je zapisal v pobudi ter dodal, da so pri gašenju gasilcem pomagali tudi helikopterji iz zraka. "Zaradi izjemno vročega in suhega poletja se grozoviti požari pojavljajo po celotni Evropi, zato se države Evropske unije poslužujejo tudi nekaterih dobrih praks, s katerimi uspešno gasijo požare. Nekatere recimo uporabljajo tudi policijske vodne topove," je še zapisal in kot primer izpostavil Hrvaško.
Policijski vodni top, ki lahko izstreli 1200 litrov na minuto, je po njegovem mnenju tudi varnostno ustrezen z vidika zaščite voznika in upravljavcev topa. "Prav tako pa ima tudi velik rezervoar za vodo," je izpostavil. Ministrstvu je tako podal pobudo, da top slovenske Policije čimprej ponudi na razpolago Gasilski zvezi Slovenije.
Ministrstvo za notranje zadeve je ob tem dejalo, da je poslansko pobudo odstopilo Policiji. "Ministrstvo za notranje zadeve je naklonjeno uporabi vodnega topa tudi za druge naloge, ki so v dobrobit ljudi in za varovanje narave, še posebej, kadar izredne razmere to zahtevajo," so dodali.
Na policiji so nam medtem potrdili, da so pobudo prejeli in da jo bodo tudi proučili. "Policija je del sistema za zaščito in reševanje in tako že iz svoje pristojnosti vključena v številne naloge zaščite, reševanja in pomoči," pravijo in dodajo, da pri tem redno sodelujejo z različnimi deležniki in jim v okviru svojih operativnih možnosti, tudi ko gre za druge naloge, pomagajo oziroma se na njihove pobude odzovejo. Kot primer so navedli pomoč policijskega helikopterja pri gašenju požara na Krasu.
Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je o pobudi dejal, da "je vsak medij, ki na kraj požara pripelje vodo, dobrodošel". Ni sicer želel ugibati, kako smiselno bi bilo gašenje z vodnim topom. Da pa ima sicer vsako vozilo svoj namen, je ob tem dejal tudi vodja intervencije na Krasu Simon Vendramin.
Bi morala Slovenija razmisliti o svojem kanaderju? Šestan: Pripravili bomo več predlogov
Poleg več sto slovenskih gasilcev in drugih slovenskih reševalnih enot, ki so se dva dneva spopadali z ognjenimi zublji, pa so nam na pomoč priskočile tudi enote iz sosednjih držav. Medtem ko sta dva italijanska helikopterja civilne zaščite s slovenskimi enotami sodelovala oba dneva, pa je v nedeljo v boj s plameni poletel tudi hrvaški kanader. V nedeljo je bil medtem v pripravljenosti italijanski kanader, ki bi ga vpoklicali, če bi bilo to potrebno. Bi bilo ob vsem tem smiselno, da bi Slovenija razmislila o svojem lastnem kanaderju?
Kot nam je povedal Vendramin, je bila že pred leti izvedena analiza glede tega vprašanja, a da so bili takrat pogoji popolnoma drugačni, kot so danes.
Da so se v preteklosti že velikokrat pogovarjali o morebitnem nakupu letala za gašenje požarov in naredili nekaj analiz, pritrjuje tudi poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan. Med predlogi so bili tudi kanaderji, vendar pa do te odločitve nikoli niso prišli oz. so ugotavljali, da niso primerni. "Tudi zaradi sprememb, tako vremenskih kot klimatskih in drugih, pa bomo v dogovoru z vodstvom ministrstva ob zaključku požarne sezone, torej predvidoma septembra, naredili analizo, skozi katero bomo predlagali različne ukrepe, kako izboljšati zmogljivosti," je dejal.
Analiza bo tako narejena znova in parlamentu bodo ponudili več strokovnih predlogov za bojevanje s požari v prihodnosti. Končne odločitve bo sicer sprejela vlada. Šestan sicer podrobnosti predlogov (pravi, da jih ima na zalogi vsaj štiri) še ni želel razkriti.
Nabave Slovenske vojske
Da bo boj gasilcev s požari v naravi kmalu še bolj učinkovit, saj bo Slovenska vojska prejela letalo Spartan z moduloma za gašenje požarov in dva helikopterja Cougar, pa je na spletu izpostavil prvak NSi Matej Tonin.
Glede na pogodbo, ki jo je sredi novembra lani podpisal nekdanji obrambni minister, bo srednje veliko vojaško transportno letalo letalo C-27J Spartan Slovenijo stalo okoli 72 milijonov evrov, namenjeno pa naj bi bilo tako vojski kot državljanom. Z nadgradnjo helikopterjev Cougar, za kar je dokumentacija pripravljena in potekajo še zadnja usklajevanja pred izvedbo razpisa, pa naj bi zagotovili dolgoročno operativnost helikopterjev vsaj do leta 2035. Tako bodo hkrati z nadgradnjo dokupili tudi zalogo rezervnih delov.
Potekajo pa tudi priprave za nakup novih srednje težkih helikopterjev, katerih osnova naj bi bila enaka kot pri helikopterjih Cougar. Do poletja naj bi predvidoma končali investicijski program, poleti oz. jeseni pa verjetno začeli s postopki nabave.
Šestan je ob tem dejal, da ima letalo Spartan res tudi modul za gašenje, a da gre prej za prototip. Kot je dejal, ga sicer uporabljajo pri gašenju požarov v Romuniji ter da so z njim zadovoljni. Kot je pojasnil, lahko letalo v sebi prevaža več razgradljivih kontejnerjev z vodo, ki jih nato izpusti nad požarom.
Med zadnjim požarom na Krasu sta sicer močno pomagala dva vojaška helikopterja, ki sta skupaj s policijskim helikopterjem, dvema helikopterjema italijanske civilne zaščite, v nedeljo pa tudi s hrvaškim kanaderjem skrbela za gašenje iz zraka.
KOMENTARJI (287)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.