Popoldan se je v dolini med Bledom in Bohinjem pod vojašnico Boštjana Kekca na Bohinjski Beli začel rušiti velik zemeljski plaz. V reko je zgrmela celotna brežina od Save do vojaškega skladišča, zemljina pa je nato zmanjšala tok Save za približno polovico in popolnoma preusmerila njen tok. "Reka je kljub temu pretočna in ni nevarnosti za njeno zajezitev," je pojasnil. Plaz je sicer podrl tudi daljnovod.
Po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje so bili o zemeljskem plazu površine okoli enega hektara obveščeni nekaj minut pred 13. uro. Plaz, ki je še vedno aktiven, trenutno nadzorujejo pripadniki Slovenske vojske in gasilci. Kot je v oddaji 24UR Zvečer pojasnil poveljnik Civilne zaščite za Gorenjsko Klemen Šmid, si bodo zjutraj z geologom znova ogledali plaz in dobili bolj podrobno oceno. "Plazišče je sicer še vedno aktivno, reka Sava je zelo močna v toku zaradi padavin v prejšnjih dneh in sproti odnaša plaz dolvodno," je poudaril. "Če bi se uresničil črni scenarij, bi se ta drobirski tok razlil po Mačkovcu."
Vseeno, je poudaril, so pripravili delovne stroje, če bi gasilci oziroma vojaki slučajno zaznali zasutje, bi takoj aktivirali stroja, da odkopavata in sproščata tok Save.
Po dosedanjih podatkih prebivalstvo ni ogroženo. Intervencija poteka, civilna zaščita pa za zdaj ocenjuje, da stanje še ni kritično. A če bo material padal še naprej, lahko v brezno zgrmita dve poslopji vojaškega skladišča. Na terenu je tudi naša televizijska ekipa.
Iz Slovenske vojske so ob tem sporočili, da v ogroženih objektih ni osebja. Eden od ogroženih objektov po njihovih navedbah ni bil v uporabi, v drugem objektu pa so imeli skladišče. Dodali so, da je situacija prenevarna, zato iz poslopij opreme ne bodo reševali. Podpolkovnik Slovenske vojske in poveljnik vojašnice Danilo Klinar je sicer pomiril, da v skladišču ni minsko-eksplozivnih sredstev oz. sredstev, ki bi bila nevarna za ljudi.
"Ko smo prišli na plazovino, smo ocenili, da je plaz še preveč intenziven in obstaja nevarnost, da bi prišlo do enkratne porušitve. Zato smo počakali na prihod geologov, ki so naši oceni pritrdili," je povedal in dodal, da bo Slovenska vojska počakala, da se stanje na plazovini umiri, nato pa bodo nadaljevali z aktivnostmi praznjenja skladišča. Škode jim sicer za zdaj plaz še ni povzročil.
Občina Bled je prebivalce obvestila, da zaradi proženja plazu pod vojašnico prihaja do motnje z oskrbo električne energije. Težave se pojavljajo predvsem v vaseh Kupljenik, Obrne in Bohinjska Bela, so navedli in dodali, da težave že odpravlja podjetje Elektro Gorenjska.
Močno deževje minuli konec tedna je sicer na Gorenjskem povzročilo več težav. Aktiviralo se je več že znanih plazov, v nedeljo pa so se novi sprožili tudi v Bohinju. Voda iz presihajočega jezera Ledine v Ratečah medtem ogroža sedem stanovanjskih objektov, v nekaterih hišah pa že udarja podtalnica. Gasilci vodo iz jezera, ki ima zdaj stabilen nivo, prečrpavajo z visokozmogljivostnimi črpalkami, kar bo trajalo še več dni.
Po plazovih v Idriji in Tolminu začenjajo sanacijo
Več manjših plazov se je v minulih dneh sprožilo tudi na Idrijskem. Dodatni podori so se zgodili tudi na plazu med Grilčevo in Bazoviško ulico v Idriji, je poročal Radio Slovenija. Čeprav naj hiši nad plazom v Idriji za zdaj ne bi bili ogroženi, so njuni stanovalci zaskrbljeni. Konec tedna so pristojni nadaljnje plazenje ustavili z namestitvijo lesenih pilotov.
Po besedah idrijskega župana Tomaža Venclja si prizadevajo najti strokovno celovito in dolgoročno vzdržno rešitev: "Za zgornji del plazu imamo že projekte za sanacijo, za spodnji del plazu pa bodo projekti speljani do konca meseca novembra," je dejal. Takoj zatem bodo po zagotovilih župana začeli pridobivanje izvajalcev. Skrbi pa ga, ker se je med deževji zadnje dni sprožilo več novih plazov pod cestišči, nad cestišči in tudi drugje.
Sanacije po ujmi se lotevajo tudi v Občini Tolmin. Po besedah župana Alena Červa so odseki ceste pri Hudajužni za sanacijo lažji, medtem ko je odsek med Grahovim in Knežo z geološkega vidika veliko kompleksnejši, zato bo občina z izvajalcem pripravila načrt in časovnico bodočih posegov, o kateri bodo obvestili občane.
Červ je v današnji izjavi za medije še dodal, da šolski prevoz po Baški Grapi izvajalec izvaja z manjšimi kombiji, ki se lahko prebijejo čez cesto, pri Grahovem, ki je odprta le za enosmerni promet. Od Kneže do doline pa bo prevoz potekal z avtobusi, je še pojasnil.
KOMENTARJI (138)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.