Notranji nadzor, ki ga izvajajo v Ljubljanskih mlekarnah in kranjski kmetijski zadrugi Sloga, je pokazal, da je bilo njihovo mleko negativno na aflatoksin. Rezultati so tako drugačni od rezultatov iz BiH, zaradi katerih so tamkajšnje oblasti ustavile uvoz dveh pošiljk mleka iz Slovenije. Uprava za varno hrano bo izvedla vzporedno vzorčenje.
Oblasti BiH so pri kontroli uvoza mleka dveh slovenskih proizvajalcev – Ljubljanskih mlekarn in kranjske kmetijske zadruge Sloga – zaznale povišane vrednosti aflatoksina, zato so ti dve pošiljki zavrnile. Poleg pošiljk slovenskega mleka so ustavile tudi uvoz pošiljk mleka iz Srbije, Madžarske in Nemčije.
Pri Ljubljanskih mlekarnah gre za mleko blagovne znamke alpsko mleko omega 3, ki vsebuje 1,6 odstotka mlečnih maščob. Proizvedeno je bilo 28. januarja letos, uporabno pa je do 30. marca letos, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani povedal v. d. generalnega direktorja Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin Jernej Drofenik. Šlo je za razmeroma majhno količino, in sicer 240 litrov. V Ljubljanskih mlekarnah so sporočili, da je bilo 240 litrov "spornega mleka" iz obrata Ljubljanskih mlekarn v Ljubljani na poti v hčerinsko družbo PPM Tuzla, kjer je mleko zdaj v celoti skladiščeno.
Kmetijska zadruga Sloga v BiH izvaža surovo mleko. Podatki kažejo, da so 11. februarja letos tja prepeljali tri cisterne v skupni količini nekaj več kot 78.000 litrov. "Sloga sama na trg v Sloveniji ne daje mleka, mleko samo zbira in ga vozi pretežno v Italijo, določen del pa tudi v mlekarne v BiH," je pojasnil Drofenik.
Izvedli več kot 30 kontrol mleka različnih mlečnih prog
Direktorica inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varovanje rastlin Andreja Bizjak je pojasnila, da ne nameravajo izpodbijati verodostojnosti rezultatov pristojnega organa v BiH, morajo pa narediti vse, da se prepričajo, da so izdelki, ki jih slovenski proizvajalci pošiljajo v tretje države, varni.
Drofenik je pojasnil, da je za varnost izdelkov v prvi vrsti odgovoren nosilec dejavnosti, torej Ljubljanske mlekarne in kranjska zadruga Sloga. Svetuje jim, naj izvajajo poostren notranji nadzor in analize na aflatoksin.
Za pristojni urad v BiH je analize mleka, ki so pokazale na povišano vsebnost aflatoksina v mleku Ljubljanskih mlekarn in zadruge Sloga, izvedel laboratorij v Beogradu. Drofenik je pojasnil, da po njihovih podatkih beograjski laboratorij za to ni akreditiran, kar pa ni nujno, da je rezultat nepravilen.
Ljubljanske mlekarne so od 23. januarja do 16. februarja v skladu z notranjimi pravili nadzora izvedle več kot 30 kontrol mleka različnih mlečnih prog. Vse so bile negativne na aflatoksine, nato pa so za "sporno mleko" izvedli še naknadno kontrolo, ki je prav tako pokazala, da je negativno na aflatoksin, je pojasnil Drofenik.
Pri kmetijski zadrugi Sloga, pri kateri gre izključno za mleko slovenske proizvodnje, je bil postopek notranje kontrole podoben. Pri njih naknadne kontrole niso mogli izvesti, ker tega mleka ni več. Je pa Sloga mleko izvažala tudi v Italijo, od koder niso poročali o povišanih vrednostih aflatoksina.
Bizjakova je pojasnila, da pri Ljubljanskih mlekarnah in zadrugi Sloga zaenkrat niso našli sumljivega rezultata, "kaj šele pozitivnega", je pa treba sum iz BiH vsekakor raziskati. Vzorcev iz BiH ne bodo zahtevali, bi pa to lahko zahteval nosilec dejavnosti.
Bizjakova je pojasnila, da nimajo nobenih zadržkov, da ne bi verjeli rezultatom notranjih kontrol v Ljubljanskih mlekarnah, kljub temu pa se ji zdi prav, da izvedejo vzporedno vzorčenje tako mleka in izdelkov, ki so jih naredili iz njega.
Mercatorjevo mleko na Hrvaškem z nedovoljeno vrednostjo aflatoksinov
Hrvaška sanitarna inšpekcija pa je ugotovila prekomerne vrednosti aflatoksinov M1 tudi v trajnem mleku blagovne znamke Mercator, ki ga za slovensko trgovsko verigo proizvajajo v Tuzli v BiH. Preverili so 12 vzorcev mleka iz hrvaških trgovin, pri štirih so našli višje vrednosti potencialno rakotvornih aflatoksinov, so danes potrdili v Zagrebu.
Inšpekcije so analizirale mleko, ki je na voljo v trgovskih verigah Konzum, Mercator in Lidl, so povedali na današnji novinarski konferenci hrvaškega ministrstva za zdravje. Mleko z višjo vrednosti aflatoksinov bodo morali nemudoma umakniti iz prodaje.
Največ aflatoksinov so našli v trajnem mleku znamke Meggle z 2,8 odstotka maščob. Medtem ko znaša najvišja dovoljena vrednost aflatoksinov 0,05 mikrograma na kilogram, je v mleku Meggle dosegla 0,36 mikrograma na kilogram.
Le malenkost višjo vrednost aflatoksinov so našli v Mercatorjevem mleku z 2,8 odstotka maščob, Dukatovem trajnem mleku s 3,8 odstotka maščob ter v Lidlovem trajnem mleku z 2,8 odstotka maščob, ki ga tudi proizvajajo v BiH.
Hrvaški strokovnjaki poudarjajo, da so vrednosti aflatoksinov zanemarljivo višje od dovoljenih vrednosti in ni razloga za preplah.
Pri preostalih preverjenih vzorcih mleka so ugotovili dovoljene vrednosti aflatoksinov. Gre za še pet proizvajalcev iz Hrvaške in BiH ter tri iz Nemčije in Slovaške.
KOMENTARJI (217)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.