Nova slovenska vlada po oceni nemške kanclerke Angele Merkel začenja ambiciozen projekt konsolidacije gospodarstva. Sodeč po današnjem pogovoru s premierjem Mirom Cerarjem se bo problemov lotila na vključujoč način v dialogu s sindikati, investitorji in delodajalci ter obenem razvijala kulturo skupne odgovornosti, kar v Berlinu pozdravljajo.
Kot je poudarila kanclerka, želi Cerarju in njegovi ekipi veliko moči pri uresničevanju zastavljenih reform, in pri tem lahko, kot je dodala, računajo tudi na podporo nemške vlade. Merklova je poleg tega spomnila, da je slovenska vlada tudi pred ambiciozno privatizacijsko agendo, ki se nadaljuje in pri kateri imajo svoje interese tudi nemška podjetja.
Ocenila je, da s slovenskim premierjem glede krize evrskega prostora delita prepričanje, da so solidni proračuni pomembni, da pa si je treba hkrati prizadevati za ustvarjanje rasti, pri čemer so ključni prave investicije, zmanjšanje birokracije in dobri projekti, ki zagotavljajo prihodnost Evrope.
Medtem ko je kanclerka spomnila, da imata Nemčija in Slovenija "zelo dobre dvostranske, tesne, prijateljske" odnose, je Cerar na novinarski konferenci izpostavil predvsem zadovoljstvo ob odličnem gospodarskem sodelovanju z Nemčijo, saj je ta najpomembnejša partnerica Slovenije.Kot je dodal, se je današnji pogovor vrtel okrog tega, kako to sodelovanje še izboljšati. Kot eno od perspektivnih področij je izpostavil zelene tehnologije.
"Slovenija se zaveda pomena politične in širše stabilnosti tako v širši regiji kot na ravni celotni Evrope. Naša vlada ima kot glavno nalogo pred seboj to, da zagotovi politično stabilnost v državi in da hkrati s tem omogoči predvidljiv in stabilen ekonomski prostor," je poudaril. Kot je nadaljeval, so pri tem zavezani predvsem dvema ciljema oziroma izzivoma: pospeševanju gospodarske rasti, kjer se letos že kažejo ugodni kazalci, in hkrati zagotavljanju finančne konsolidacije, tako da bo proračunski primanjkljaj prihodnje leto pod tremi odstotki BDP.
Poleg tega želi njegova vlada Slovenijo še bolj odpreti tujim investitorjem, odpraviti administrativne ovire in tudi v sodelovanju z Nemčijo in drugimi evropskimi državami spodbujati infrastrukturne, energetske in druge projekte, pomembne za Slovenijo, Nemčijo in za Zahodni Balkan, je dejal.
Kaj pomenijo nemške težave z izvozom za Slovenijo?
Kot je izpostavil, bo Slovenija vesela podpore Nemčije pri investicijah na različnih področjih, na primer v izgradnjo drugega železniškega tira od Luke Koper proti srednji Evropi, kar bi omogočilo povezavo Sredozemlja s srednjeevropskimi državami in omogočilo pretok dobrin po najkrajši in najracionalnejši poti v osrčje Evrope.
Cerar je v pogovoru s slovenskimi novinarji po srečanju z Merklovo povedal še, da so slovensko stran zanimale nemške ocene njihovega lastnega razvoja, "ker vemo, da smo tudi mi soodvisni od tega, kar se dogaja v Nemčiji". Nemce je po drugi strani zanimalo, kaj se dogaja v Sloveniji.
Na novinarsko vprašanje o tem, da se gospodarski obeti za Nemčijo slabšajo in ali bi moralo to skrbeti Slovenijo, je Cerar priznal, da lahko zagotovo vsako poslabšanje gospodarske situacije v Nemčiji negativno vpliva na gospodarstvo v Sloveniji. Merklova je po drugi strani izpostavila, da je treba pogledati, kje so razlogi za poslabšanje teh obetov. Kot je poudarila, je pomembno, da je domače povpraševanje v Nemčiji še vedno zelo močno in bo tako tudi ostalo. Res pa je, da se država iz različnih razlogov, od Kitajske do Rusije, sooča s težavami pri izvozu.
Spomnila je še, da v celotnem evropskem in še posebej evrskem prostoru prihaja do jasnega napredka v smeri zmanjšanja birokracije, krepitve boja proti brezposelnosti mladih, povečanja pametnih investicij in drugega, kar "so dobri obeti za prihodnost" nas vseh.
KOMENTARJI (378)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.