Slovenija

'Kot družba moramo vedno postavljati meje vsiljevanju alkohola'

Ljubljana, 14. 02. 2024 14.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, K.H.
Komentarji
5

Začenja se že 19. preventivna akcija 40 dni brez alkohola. Tokrat poteka pod naslovom Vir veselja in povezanosti in se še posebej osredotoča na zapolnitev praznine, ki jo opuščanje pitja pusti na posamezniku. Podatki o porabi alkohola niso spodbudni, pristojne skrbi prisotnost in normalizacija pitja alkohola v slovenski družbi.

Letošnja akcija 40 dni brez alkohola bo potekala od danes do 30. marca. Odpoved alkoholu je namenjena solidarnosti z vsemi, ki trpijo zaradi posledic, ki jih povzroči alkoholizem v družini in v prometu, ter alkoholikom samim. Akcija omogoča tudi oseben razmislek o posameznikovem odnosu do alkohola, je na začetku akcije na novinarski konferenci poudaril generalni tajnik Slovenske karitas Peter Tomažič.

Akcija prav tako predstavlja stalno preventivno delo na področju odnosa do alkohola v družbi. "Kot družba moramo vedno postavljati meje vsiljevanju alkohola," je izpostavil. Alkohol gre po Tomažičevih besedah z roko v roki z revščino in slabim mentalnim zdravjem. Ljudje, ki se znajdejo v stiskah, ga uporabljajo za uteho, vendar jih pri tem vedno vodi v še večjo stisko.

Odklanjanje alkohola
Odklanjanje alkohola FOTO: Shutterstock

Ambasadorka letošnje akcije, slovenska pevka Monika Avsenik, je poudarila, da se kultura pitja alkohola zelo odraža v zabavni industriji, kjer velja prepričanje, da je za zabavo potreben alkohol. Mlade poziva, da vir veselja poiščejo drugje.

Po besedah direktorice Javne agencije RS za varnost prometa Simone Felser se je delež smrtnih prometnih nesreč zaradi alkohola lani zopet povečal. "Dostopnost in sprejemljivost alkohola se odražata v družbi in žal se to odraža tudi v prometu," je dejala.

Po količini popitega alkohola se v Sloveniji uvrščamo v evropski vrh, je izpostavila generalna direktorica direktorata za javno zdravje na ministrstvu za zdravje Vesna Marinko. Leta 2022 sta v državi zaradi alkohola vsak dan umrli dve osebi. Na ministrstvu so po njenih besedah prepoznali potrebo po celovitem pristopu, izvajajo številne aktivnosti, prednost pa dajejo preventivi in ozaveščanju.

Slovenci gradimo kulturo na športu, medsebojni pomoči in pa tudi pitju alkohola, meni tudi predstavnica Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Karmen Henigsman. Kljub kriminalnim dejanjem, prometnim nesrečam in zdravstvenim težavam, v katere vodi alkohol, si slovenska družba vseeno ne zna predstavljati življenja brez pitja alkohola. Posledice alkoholizma pa poleg alkoholikov trpijo tudi njihovi družinski člani.

Družinski član, ki pije, pogosto nima motivacije za zdravljenje, je opozorila Andreja Verovšek iz Zavoda Med.Over.Net. Drugi okoli njega trpijo in bi poiskali pomoč, vendar menijo, da še ni dovolj hudo, in ne vedo, kam bi se obrnili. Z akcijo želijo organizatorji zato družbi ponuditi več informacij in poglobiti razumevanje problematike. Z alkoholizmom se sooča vsaka četrta slovenska družina, je poudarila Verovškova.

Akciji pa so se letos pridružili tudi Strojni krožki Slovenije. Predstavnik organizacije Marjan Dolenšek je zatrdil, da želijo s tem nagovoriti populacijo slovenskih kmetov, za katero še vedno velja stereotip, da je treba pri delu nekaj spiti. Pitje alkohola pa ne gre skupaj z varno uporabo strojev, varno vožnjo in harmonijo v družbi in družini, je izpostavil Dolenšek.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mario7
15. 02. 2024 11.41
+2
Iz komarja delate slona.
Smuuki
14. 02. 2024 21.16
+5
V nemčiji je oktoberfest spoštovana in pomembna prireditev. Vsak večer se pri njih pije velike količine piva. Nikjer nisem zasledil zalezovanja nemških policistov okrog gostiln. Pa jim vse teče. V čem smo mi toliko drugačni? Pri nas je kar vse prepovedano.
kranjski janezz
14. 02. 2024 16.58
+5
kokr napises kaj pametnega takoj brisejo tile hlapcki
kranjski janezz
14. 02. 2024 16.55
+5
40 dni brez korupcije v politiki in gospodarstvu bi blo mnogo bolje..pa brez podpiranja manjsin iz brazilije in drugih podobnih drzav katerih se nasi vrli policisti bojijo kot zajčki
periot22
14. 02. 2024 16.36
+4
Prazno nakladanje!