
Odbor za obrambo je zaradi nesklepčnosti prekinil današnjo sejo, kdaj jo bo nadaljeval, pa ni znano. Odbor je postal nesklepčen pri točki, v okviru katere je razpravljal o opremljenosti 14. slovenskega kontingenta Isaf, in sicer potem, ko so sejo obstruirali Tone Anderlič (LDS) in člana odbora iz vrst SD.
Anderlič je namreč vztrajal, da odbor v nadaljevanju dopoldan prekinjene seje najprej razčisti, kaj je z dokumentom, ki je bil priložen gradivu za sklic seje in govori o pomanjkljivi usposobljenosti in opremljenosti voda za zaščito in mentorjev pehote v 14. slovenskem kontingentu Isaf.
Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič je namreč že v dopoldanskem delu seje povedala, da je tisti, ki je dokument poslal v državni zbor, z njega izbrisal oznako tajno, na ministrstvu pa so zato že sprožili ustrezne postopke. Predlagala je tudi, da se seja odbora, v kolikor bo govora o spornem dokumentu, zapre za javnost.
Ker predsednik odbora Jožef Jerovšek (SDS) slednjega ni želel storiti in ker tudi ni sprejel predloga poslanca Anderliča, naj sejo nadaljujejo potem, ko bodo na ministrstvu izpeljali vse postopke v zvezi s spornim dokumentom, so Anderlič in člani odbora iz vrst SD sejo zapustili, s tem pa je odbor postal nesklepčen.
Kdaj bo sejo nadaljeval, Jerovšek ni povedal, deset minut po prekinitvi pa je odbor prešel na naslednjo sejo.

Večina pomanjkljivosti že odpravljena
Še preden je odbor postal nesklepčen, je Jelušičeva povedala, da je bila večina pomanjkljivosti v 14. slovenskem kontingentu že odpravljena z dodatnimi usposabljanji, kupili in najeli pa so tudi del manjkajoče opreme, ki sicer postopoma še vedno prihaja v Afganistan.
Jerovšek je že v dopoldanskem delu seje povedal, da je dokument prejel med navadno pošto, ker na njem ni bilo oznake tajno, ga je skopiral članom odbora, dostopen pa je bil tudi novinarjem. Zatrdil je tudi, da bi, če bi vedel, da gre za tajen dokument, ravnal drugače.
Sporni dokument, ki naj bi bil po besedah ministrice delovna verzija, govori o pomanjkljivosti v vodu za zaščito, ki naj bi se pokazale med julijsko taktično vajo v Postojni.
V dokumentu podpisani polkovnik Vasilije Maraš ugotavlja, da so med vajo 27. julija glede voda za zaščito na dan prišle pomanjkljivosti, kot so pomanjkljivo izdelani bojni dokumenti. Prav tako ni bilo kontrolnih ukrepov za nadzor napredovanja izkrcanega dela kot tudi za nadzor ognja. "Namesto podrobno izdelanega načrta, je bila prisotna improvizacija, kar je pomenilo slabo izvidovanje in posledično uničenje vozila," je zapisano.
V delu poročila, ki govori o drugem dnevu taktične vaje, ki se je nanašala na spremstvo konvoja, pa je Maraš zapisal, da je dogajanje na terenu pokazalo, "da naše enote, še posebej vod za zaščito, tovrstnemu delovanju še niso kos". Priporočil je tudi nabavo določene dodatne opreme.
Premestitve v SV
Velik del današnje seje so sicer člani odbora namenili premestitvam v Slovenski vojski (SV), ki so se zgodile v decembru. V zvezi s slednjimi je Jelušičeva danes članom odbora pojasnila, da je šlo pri tem za načrtovane prerazporeditve, ki so bile izvedene v skladu z kadrovskim načrtom in glede na potrebe, ki so se pojavile v SV. Opozicijski člani odbora so namreč ocenjevali, da so bile premestitve politične narave.
Jelušičeva je odgovarjala tudi na vprašanja članov odbora. Ob tem je pojasnila, da se varnosti položaj v Afganistanu izboljšuje. Glede prekinitve pogodbe s Patrio pa je dejala, da zdaj za to še ni pogojev.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.