V Afganistanu sta dan zaznamovali dve eksploziji. Prva je odjeknila ob cesti v središču mesta Herat, druga pa na vhodu v vojaško bazo Vianini, ki jo vodijo Italijani. Skupno je v obeh napadih umrlo najmanj pet ljudi, okoli 30 pa je ranjenih. Odgovornost za napada so po poročanju svetovnih medijev prevzeli talibani.
Poškodovana tudi Slovenka
Napad pred vojaško bazo sta izvedla najmanj dva talibanska samomorilska napadalca, medtem ko naj bi več napadalcev poskušalo priti v bazo. V današnjem napadu na vojaško bazo v središču Herata pa je bila poškodovana tudi Slovenka. Gre za Melito Šinkovec, civilno funkcionalno strokovnjakinjo, pripadnico slovenskega kontingenta. "To je civilistka, zaposlena na ministrstvu za obrambo," so za 24ur.com razložili na ministrstvu.
Melita Šinkovec, ki se ukvarja z razvojnimi projekti, namenjenimi civilnemu prebivalstvu, pravi, da ima manjše poškodbe na čelu in roki. Te so ji oskrbeli v bolnišnici, kamor so jo pripeljali, sicer pa se počuti v redu.
Kako pa civilna strokovnjakinja Slovenske vojske opisuje trenutek napada? ''Prišlo je do eksplozije, ne vem točno, kaj jo je povzročilo, a zadeta je bila tudi stavba, v kateri imam pisarno tudi sama. Vračala sem se s sestanka, ko je v pisarni razneslo steklo. V trenutku udara sem šla pod mizo. Stena in vrata so vzdržala, ko pa sem stopila ven, sem videla, da je polovica stavbe porušena.''
Pravi, da tri četrtine svojega dela opravi v pisarni, nekaj pa ima tudi izhodov. Večinoma gre za sestanke s prebivalci, pri katerih ima vedno s seboj oboroženo vojaško spremstvo. ''Za mojo varnost izven baze je poskrbljeno, znotraj pa imamo alarmne vaje,'' pravi Melita Šinkovec, slovenska civilna strokovnjakinja, ki pomaga pri obnovi afganistanskega kmetijstva in ženski emancipaciji.
Na območju mesta Herat v dveh drugih bazah po besedah ministrstva deluje še 15 pripadnikov slovenskega kontingenta, ki svoje dolžnosti opravljajo nemoteno.
''Kljub tragičnemu dogodku, ob katerem moramo izreči sožalje tako italijanskim kot tudi afganistanskim vojakom, moram reči, da danes ni čas za predajo. Nasprotno, še naprej je treba skrbeti za mir in varnost, treba je poskrbeti, da začeti projekti tečejo dalje,'' je po napadu dejala slovenska obrambna ministrica Ljubica Jelušič.
Pahor Šinkovčevi zaželel vse dobro
O napadu na vojaško bazo je bil obveščen tudi premier Borut Pahor, ki je govoril z mamo Šinkovčeve. Prosil jo je, naj hčerki ob naslednjem pogovoru prenese vse dobre želje. Iz Pahorjevega kabineta so sicer sporočili še, da je premier v stiku z ministrico za obrambo Ljubico Jelušič in drugimi pristojnimi, ki so mu zagotovili, da pripadniki slovenskega kontingenta nemoteno opravljajo svoje naloge, kolikor je to v nestabilnih varnostnih okoliščinah v Afganistanu pač mogoče.
Kaj civilni funkcionalni strokovnjak sploh dela?
O tem, kakšne delovne naloge ima Šinkovčeva, smo se pogovarjali s Srečkom Zajcem, ki je do aprila letos opravljal delo civilnega strokovnjaka v Afganistanu. Tovrsten strokovnjak ima po njegovih besedah tri naloge.
Prva je, da opravlja povezavo z inštitucijami pokrajinske uprave in pomaga pri graditvi teh inštitucij.
Druga naloga je zbiranje podatkov o zmogljivosti in značilnostih pokrajinskega civilnega okolja. "Torej podatke o tem, kako razvite so vladne inštitucije, posamezni oddelki ministrstev in tako naprej. Da lahko na osnovi tega izdelaš tudi nasvet za katerega koli vojaškega poveljnika, če bi bilo to potrebno ali pa če bi to zahteval od tebe," je razložil Zajc.
Tretja naloga pa je izvajanje nekaterih projektov s sredstvi ministrstva za obrambo in v lanskem letu tudi ministrstva za zunanje zadeve.
Slovenska strokovnjakinja je delovala v okviru italijanske skupine za obnovo pokrajine Herat oziroma t. i. italijanskega PRT, ki je sestavljen iz vojaškega in civilnega dela. Slovenski strokovnjaki po Zajčevih besedah spadajo pod civilni del. "Do pred enim mesecem in pol sva bila dva, zdaj je še ena tam. In civilni funkcionalni strokovnjaki smo posebej usposobljeni za delo v civilno-vojaškem okolju," je dejal Zajc.
Za svoje delo so posebej usposobljeni
Zajc je poudaril, da se vsak zavestno odloči, da odide v Afganistan in je za takšno delo tudi posebej usposobljen. Vsak mora namreč opraviti vse nacionalne in mednarodne tečaje s področja civilno-vojaškega sodelovanja.
Kot je razložil Zajc, splošno usposabljanje praviloma traja 27 dni. Potem pa ministrica ali minister za obrambo predpiše tudi posebno usposabljanje pred napotitvijo. "Preden greš v konkretno okolje, imaš še dodatno usposabljanje, ki zajema civilni del, vojaški del in tudi obveščevalni del," je dodal Zajc.
Na takšne situacije so po besedah Zajca strokovnjaki dobro pripravljeni. "Zato pa traja usposabljanje toliko časa," je dejal.
Dodal je, da je takšno delo vsekakor nevarno, a da zaradi takšnega dogodka nihče ne more biti presenečen. "Jaz sem seveda vesel, da kolegica ni resneje poškodovana, hkrati pa sem seveda zelo žalosten, kajti naši kolegi Italijani imajo žrtve," je še povedal.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.