Vlada je "strategijo delovanja Slovenije v prizadevanjih mednarodne skupnosti za stabilizacijo Islamske republike Afganistan" sprejela na redni seji 6. januarja. Pri tem je napovedala, da se bo Slovenija v prihodnje usmerila v bolj civilno-razvojno delovanje, saj zgolj z vojaškimi sredstvi ne bo mogoče doseči stabilizacije Afganistana.
Vendar vlada načrtuje nadaljevanje sedanje misije urjenja afganistanske vojske, ki se ji je pridružila lani jeseni z lastno skupino za urjenje (OMLT). V načrtu je, da se misija zaključi po štirih polletnih rotacijah, se pravi po dveh letih. Po dveh rotacijah, torej letos jeseni, pa namerava vlada oceniti, kako uspešno poteka celotna predaja odgovornosti za varnost v državi afganistanskim varnostnim silam.
Kot je v začetku januarja napovedal premier Borut Pahor, se bo Slovenija tedaj na podlagi pregleda odločila, ali bo nadaljevala s sodelovanjem v Afganistanu ali pa se bo začela umikati.
Vlada pa predvideva, da se bo konec leta 2012 umaknila iz OMLT in da bo nato prešla "v druge oblike podpore procesu tranzicije, predvsem preko izobraževanja in usposabljanja" afganistanskih varnostnih sil. Odločitev bo slovenska vlada oblikovala po oceni napredka v Afganistanu, sprejemu ustrezne resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov ter po posvetovanju z državnim zborom in zavezniki.
Natančnega datuma umika iz Afganistana pa vlada ni sprejela, čeprav to zahteva več poslancev iz koalicijskega Zaresa. V stranki so sicer že septembra lani pozvali slovensko politiko, naj določi datum umika iz Afganistana. Poleg tega pa so zahtevali več javne razprave o sodelovanju, v katero bi bila vključena tudi širša javnost in parlament.
Napotitev prve slovenske skupine za urjenje afganistanske vojske po mnenju Cvete Zalokar Oražem in Franca Jurija prinaša bistvene spremembe na področju slovenskega sodelovanja v Afganistanu. Slovenski vojaški inštruktorji so tokrat prvič lahko potencialno udeleženi v bojih. Predstavnika Zares pa sta bila skeptična tudi zaradi nepredvidljivih finančnih obremenitev, saj urjenje prinaša s sabo nakupe nove opreme.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.