Slovenija

V aferi TEŠ 6 zagovora podala Rotnik in Brešar

Celje, 21. 09. 2022 14.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na celjskem okrožnem sodišču sta na sojenju v zadevi TEŠ 6 glede dobave merilne tehnike zagovora podala nekdanji direktor Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ) Uroš Rotnik in vodja projekta TEŠ 6 Bojan Brešar. Oba sta zavrnila očitke iz obtožnice o zlorabi položaja in pridobitvi premoženjske koristi v skupni višini 75.000 evrov.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Bojan Brešar in Uroš Rotnik zavrnila očitke
    02:22
    Iz 24UR: Bojan Brešar in Uroš Rotnik zavrnila očitke
  • Iz SVETA: Nadaljevanje sojenja
    02:37
    Iz SVETA: Nadaljevanje sojenja

 

Sojenje se je danes nadaljevalo, potem ko je predsednica sodišča Petra Giacomelli vse zahteve za izločitev sodnice Mojce Turinek zavrnila.

Obtožnica Urošu Rotniku očita nabavo merilne tehnike in opravljanje meritev za peti blok, čeprav naj le-te, nabavljene pri podjetju Sol Intercontinental, po mnenju tožilstva sploh ne bi bile potrebne. Rotnik je danes to zanikal. Kot je pojasnil, so leta 2007 med remontom na generatorju bloka pet (TEŠ) odkrili nenavadno napako, saj je prišlo do razrahljanja vezja. Zato so podpisali pogodbo s podjetjem Sol Intercontinental o vgradnji merilnikov za ugotavljanje razmer na generatorju.

Po njegovih besedah je družba Siemens, ki se ukvarja s proizvodnjo generatorjev, predlagala, da bi generator bloka pet pripeljali na popravilo, vendar se vodstvo TEŠ za to ni odločilo, saj bi se v tem primeru močno zmanjšala proizvodnja električne energije, posledično pa bi prihodki padli za polovico.

TEŠ 6
TEŠ 6 FOTO: Bobo

Rotnik je zavrnil očitek tožilstva o pridobitvi 45.000 evrov premoženjske koristi pri dobavi merilne tehnike. To je storil tudi Bojan Brešar, ki mu tožilstvo očita pridobitev 30.000 evrov premoženjske koristi.

Kot je dejal Brešar, so odločitev o dobavi merilnih sistemov sprejele strokovne službe TEŠ in Holdinga slovenske elektrarne. Zatrdil je, da ni sodeloval pri izbiri dobavitelja teh sistemov. Lastnik podjetja Sol Intercontinental v likvidaciji Peter Kotar se današnjega sojenja ni udeležil, poslal je opravičilo, ki mu velja do 7. oktobra.

Sojenje so zaradi ekonomičnosti in zato, da vsem obtoženim ne bi bilo treba hoditi na vse obravnave, razdelili na tri sklope. Tako so se danes lotili posla z merilniki, nato bo od sredine oktobra na vrsti obnova TEŠ 5, december in januar pa bodo posvetili investiciji v šesti blok elektrarne.

V zadevi obtoženi še drugi

V zadevi so sicer poleg Rotnika, Brešarja in Kotarja obtoženi še uslužbenci TEŠ Darko Weiss, Miran Leben, Jože Lenart in Bojan Dermol, Frank Lehmann in Josef Reisel iz nekdanjega Alstoma, direktor podjetja CEE Boštjan Kotar in zastopnik Sol Intercontinental v likvidaciji.

Obtožnica Rotniku očita, da je zlorabil položaj pri izbiri izvajalca za obnovo kotla petega in gradnjo šestega bloka TEŠ ter danes obravnavano sporno nabavo merilne tehnike in opravljanje meritev za peti blok. Investicijo v gradnjo nove 600-megavatne elektrarne, katere vrednost se je s sprva ocenjenih 650 milijonov evrov pozneje povzpela na 1,4 milijarde evrov, naj bi Rotnik peljal tako, da je bil za posel izbran Alstom, iz njega pa izločen drugi ponudnik Siemens.

Med letoma 2006 in 2009 naj bi na ključne položaje komisij, ki sta sodelovali pri izbiri dobavitelja opreme, imenoval ljudi, ki jim je po mnenju tožilstva zaupal. Ti naj bi skupaj z inženirji podjetja CEE, ki ga je TEš najel za svetovanje pri pisanju razpisa, poskrbeli za to, da bo postopek izpeljan tako, da bo izbran Alstom.

Doslej je krivdo v aferi TEŠ 6 priznala ameriška skupina General Electric, ki je s tožilstvom podpisala sporazum o priznanju odgovornosti. Kot izhaja iz sporazuma, so Američani pripravljeni plačati 23 milijonov evrov denarne kazni v državni proračun.

Sojenje se bo nadaljevalo v petek z zaslišanjem prič.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

sinhron
21. 09. 2022 18.54
+2
Med obtoženci pogrešam Janšo in Vizjaka , ki sta podpisala ta projekt in nista dovolila , da se projekt zaustavi , čeprav je gospodarska ministrica v Pahorjevi vladi odkrila finančne malverzacije in negospodarno ravnanje , raje sta pritiskala nanjo , da je odstopila ! Prav tako tu pogrešam Lahovnika , ki je prevzel ministrovanje na gospodarskem ministrstvu po odstopu in je molčal o nepravilnostih , kot član šaleškega lobija , ki je ta projekt podpiral . Vedeli so , da ni dovolj premoga , kar se že kaže kot takratna trditev je sedaj resničnost , da je projekt že v osnovi preplačan vedo vsi , da je ta spomenik TEŠ6 poleg kar nekaj teh projekt zasnovan na laži , potvarjanju rezultatov zaradi osebnih afirmacij !
User300173
23. 09. 2022 08.10
+1
Manekena obvezno tudi. On je kot predsednik vlade odobril nadaljevanje gradnje. Podpisnika elaborata, bistvenega za izračun energetske vzdržnosti so našli? Baje ne vedo kdo je podpisal najpomembnejši dokument. Tam jih še manjka na tisti klopi...
radar
21. 09. 2022 17.27
+3
To sta povedala dve pravljici. Itak vesta, da jima nič ne morejo. To je predstava za ljudstvo....
Jun2
21. 09. 2022 17.26
+2
Pri nas se takim reče sposoben🐀.Nekje bi se guncal.
peresni
21. 09. 2022 16.58
+3
V pravni državi bi že odsedela nekaj let težkega zapora.
zibertmi
21. 09. 2022 15.52
+7
verjetno ne bo nihče odgovarjal.nič novega pri nas.lovke segajo previsoko v politiko levih in desnih ,da ne bo pomote