V Adrii Airways bodo v okviru načrtovane sanacije poslovanja, ki najprej pomeni racionalizacijo, zmanjšali število letov. "Odločitev, katere lete naj bi ukinili, še ni bila sprejeta, a bo v kratkem," so pojasnili v podjetju in dodali, da izvajajo natančne analize, ki bodo pokazale, katere linije so rentabilne in katere prinašajo izgubo.
V tem trenutku leti Adria Airways na 28 rednih destinacij, poleg tega pa za zakupnike letal opravlja še vrsto čarterskih letov. Katere izmed letov bodo ob prehodu na zimski vozni red 30. oktobra ukinili, še ni znano, ker morajo izračune ta mesec dopolniti še s podatki iz poletne sezone, da bodo odkrili najbolj nedobičkonosne lete.
Današnje Finance pišejo, da bo Adria konec oktobra najverjetneje nehala leteti v Varšavo, Istanbul, London in Pariz. V Varšavo tako iz Ljubljane ne bo imela več neposrednega leta, v preostala mesta pa z brniškega letališča letijo druge letalske družbe. V Adrii pisanja Financ niso mogli potrditi, saj bodo osnova za ukinitev operacij analize, ki še potekajo.
"Podobno velja za obstoječo floto, katere morebitno zmanjšanje bo pogojeno z odločitvijo o ukinjanju linij," je pojasnil direktor korporativnega komuniciranja v Adrii Airways Alen Mlekuž. V Adrii so v minulih letih veliko vložili prav v nakup letal, za katere so morali vzeti bančne kredite. V sprejetem letnem poročilu je bila tretjina vrednosti letal odpisana, tako da so letala vredna okrog 50 milijonov evrov.
Adria se bo po programu prestrukturiranja lotila krčenja stroškov, kar pomeni "ustavitev letenja na linijah, ki so najbolj izrazito negativne in nimajo vpliva na druge linije, iz tega sledi vprašanje velikosti flote in vseh ostalih stroškov, tudi števila zaposlenih", je po zadnji skupščini konec avgusta povedal glavni izvršni direktor podjetja Klemen Boštjančič.
Še preden pa Adria stopi na to pot poslovne sanacije, mora pridobiti sveža sredstva, da se izogne prisilni poravnavi ali stečaju. Družba je namreč insolventna in zlasti tuji upniki do konca septembra pričakujejo poplačilo terjatev. Do takrat mora biti opravljena dokapitalizacija, ki obsega 50 milijonov evrov svežih sredstev iz državnega proračuna in Posebne družbe za podjetniško svetovanje kot upravljalca državne naložbe, ter konverzijo dela terjatev bank v lastniški delež.
Kakšna bo višina pretvorbe terjatev, še ni znano, pogovori z bankami namreč še niso končani in bodo verjetno trajali vse do skupščine, ki bo 21. septembra. Banke pa kot pogoj za pretvorbo dela terjatev postavljajo tudi podpis kolektivnih pogodb, ki bi zmanjšale plače zaposlenim. Če dogovori ne bodo uspešni in dokapitalizacija ne bo izvedena, bodo Adriina letala že oktobra verjetno prizemljena.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.