Muzej novejše zgodovine Celje je na svoji Facebookovi strani sporočil, da je umrl heroj in osvoboditelj Starega piskra, prejemnik zlatega častnega znaka svobode RS ter častni meščan Celja, Ivo Grobelnik – Ivo.

Grobelnika je širša javnost poznala predvsem po junaškem dejanju. V noči s 14. na 15. december 1944 je skupaj s šestimi tovariši pred usmrtitvijo osvobodil 127 zapornikov iz zloglasnega celjskega Starega piskra. Ivo Grobelnik, Riko Presinger, Dominik Lebič, Jože Gaber, Jože Zelinka in Martin Klančišar so iz zloglasnega nemškega zapora osvobodili več kot 120 zapornikov. Pri tem jim je pomagal paznik Ivan Grad, ki jim je odprl vrata. Številne med njimi so nameravali že naslednji dan odpeljati v Maribor na usmrtitev. "To je bilo junaško dejanje samoorganiziranih osvoboditeljev, ki je, kljub splošnemu poznavanju dogodka med ljudmi, šele v zadnjih letih dobilo zgodovinsko ovrednotenje, kot si ga zasluži," so zapisali na celjski občini.
"Zgodovinarji akcijo označujejo kot edinstveno dejanje, kakršnih v času druge svetovne vojne ni bilo ne v Sloveniji ne v Evropi," pa so zapisali v celjskem odboru stranke Levica.
Sicer je bil Ivo v zadnjih letih svojega življenja dejaven v Združenju borcev za vrednote NOB Celje, skupaj z Muzejem novejše zgodovine Celje pa je z namenom javne promocije vrednot NOB izdal knjigi Harmonika, škarje in Stari pisker ter Stari pisker, resnica in laži, v katerih opisuje svoje življenje, s poudarkom na junaški akciji leta 1944.
Za svoje dejanje je Grobelnik leta 2004 prejel Zlati častni znak svobode Republike Slovenije. Kot so takrat zapisali v obrazložitvi odlikovanja, je s soborci brez strela in prelite krvi obvladal in onemogočil pazniško in stražarsko posadko ter osvobodil okoli 127 političnih zapornikov. Iz kabineta župana Mestne občine Celje so sporočili, da je celjski mestni svet Grobelniku leta 2019 podelil naziv častni meščan Celja za junaško dejanje osvoboditve zapornikov iz Starega piskra, za negovanje spoštljivega spomina do narodnoosvobodilnega boja in boja proti nacifašizmu ter za širjenje domoljubja in pravičnosti.
V svoji karieri po vojni je opravljal več različnih služb v gospodarstvu, med drugim je bil direktor Perutnine Ptuj, zastopnik tovarne Kandit iz Osijeka, zadnja leta delovne dobe, do leta 1980, pa je bil zaposlen v Kolinski, so zapisali v sporočilu kabineta celjskega župana.
Ob tem so navedli besede župana Bojana Šrota, da se je poslovil velik človek. "Njegovo junaštvo, njegov pogum, njegova dobrota, srčnost in vedrina ne bodo nikoli pozabljeni. Za vedno je z zlatimi črkami zapisan v zgodovino mesta, ki ga je imel zelo rad," je dejal Šrot.